«حسن بنیانیان» گفت: تقاضایی در مدیران اجرایی برای اصلاح فرهنگ نیست. باید نخبگان فرهنگ را دعوت كنیم و در كنار نگاه به مردم برای بیداری مدیران فرهنگی هم برنامه‌ریزی كرد.

«حسن بنیانیان» رئیس حوزه هنری در افتتاحیه «همایش ملی توسعه و تحول در فرهنگ و هنر» كه صبح امروز در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد گفت: وظیفه اصلی حوزه هنری بهره گیری از هنر برای پیشرفت كشور است. حوزه هنری فرصتی برای هنرمندان جوان به وجود می‌آورد تا بتواند هنر متعهد را حمایت كند. بسیاری از هنرمندان ما از آموزش رسمی هنرمند نمی‌شوند و با خلاقیت ذاتی‌شان با آموزش ‌های كوتاه مدت به آن‌ها هنر می‌آموخته می‌شود.

بنیانیان گفت: این در شرایطی است كه دشمنان ما گل‌های این حركت را برای چیدن انتخاب كردند. جریان شناسایی استعدادهای درخشان كه شكل گرفته و برخی نخبگان علوم مختلف برای جذب به بیگانگان شناسایی شده‌اند و به صورت فرار مغزها بر ما تحمیل شده است، در عرصه هنر هم وجود دارد.

وی ادامه داد:‌ بیگانگان گاهی نخبگان ما را از مملكت خارج نمی‌كنند، بلكه نخبه را در جامعه به خدمت می‌گیرند و آن را مخرب فرهنگ خودمان می‌كنند. نگاه ما در این همایش نگاه كل نگر به موضوع فرهنگ است. در این همایش به دنبال این هستیم كه از شما خبرگان طلب راهنمایی و همكاری كنیم.

بنیانیان به ذكر مشكلات مقوله فرهنگ از دیدگاه یك مدیر فرهنگی پرداخت و گفت: یكی از معضل‌ها معضلی است كه در نگاه مدیران اجرایی فرهنگ وجود دارد. نگرش مدیران ما نسبت به انسان و فرهنگ توسعه نیافته است. باید نخبگان جامعه را از قیمومیت عناصر سیاسی و اقتصادی آزاد كنیم تا آن‌ها احساس آزادی كنند.

رئیس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی در ادامه تأكید كرد: ما باید در دهه فجر میزان موفقیت انقلاب را در ارزش‌های اسلامی عرضه كنیم، نه میزان رشد تولید سیمان و فولاد. مگر جز این است كه باید همه چیز را در خدمت انسان سازی بگیریم؟

وی ادامه داد: بخش مهمی از اخبار رسانه‌ها برخورد پلیس با اراذل و اوباش و مسئله بدحجابی مربوط می‌شود. ما مدیران فرهنگی كاركرد درستی نداشتیم كه این میوه‌ها را بعد از ۳۰ سال می‌چینیم. برای مثال وزیر مسكن می‌گوید برای حل بحران مسكن آپارتمان ۳۶ متری می‌سازیم و در مقابل ما در بخش فرهنگ مأموریتمان تقویت بنیان خانواده و ارج گذاری بر زن خانواده است. حال زن خانه‌دار در خانه ۳۶ متری چه روحیه‌ای پیدا می‌كند؟ حتما وزیر شهرسازی اگر در این جلسه حضور داشتند بنده را متهم می‌كردند كه شما به محدودیت‌ها واقف نیستید و شعار فرهنگی می‌دهید ولی اگر از سرناچاری چنین تمهیداتی اندیشیده می‌شود باید در همان مكان یا همان شهرك به نحو دیگری این كمبود جبران شود.

بنیانیان تصریح كرد: كاركردها در جامعه ما سیاسی است. از سوی دیگر منابعی هم كه در فرهنگ هزینه می‌كنیم كارآیی كافی ندارد. چرا رهبر عزیز ما تا این‌حد بر اهمیت فرهنگ و مهندسی فرهنگی تأكید دارند و می‌گویند كه همه فعالیت‌ها باید پیوستگی فرهنگی داشته باشد. هر مسئولی باید از دو زاویه به فرهنگ نگاه كند. اول اینكه عملش چه تأثیری بر فرهنگ دارد و دوم اینكه عملش چه موانع احتمالی برای نائل شدن به فرهنگ ایجاد كند.

این مقام مسئول ادامه داد: نگاه شخصیت‌های سیاسی به هنرمندان برای جمع ‌آوری رأی است و زمانی كه شخصیت‌های مذكور رأی آوردند این نگاه و به عبارتی این ارتباط ضعیف می‌شود. ما باید چه كار كنیم كه فرهنگیان زیرمجموعه خواسته‌های سیاسی نباشند؟ در جمهوری اسلامی فرهنگ نباید ذیل قوه مجریه تعریف بشود. از آن‌جا كه قدرت با پول تعریف می‌شود ما زیر نظر قدرت‌های سیاسی تبیین فرهنگی می‌كنیم. ساختارهای سیاسی سازماندهی شده دستگاه‌های فرهنگی را به انقیاد خود دعوت می‌كند.

وی در ادامه صحبتش بیان داشت: اكنون تعداد هنرمندانی كه دارند با ما فاصله می‌گیرند زیاد شده است و دلیلش هم همین ماهیت ارتباطی دستگاه‌های فرهنگی با قوه مجریه است. از سوی دیگر درآمد نفتی موجب شده چه قبل و چه بعد از انقلاب جایگاه نیروی انسانی در جامعه را حس نكنیم.

ما در ۱۰۰ سال اخیر نسبت به فرهنگ بی توجه شدیم و تكثر نخبگان ما در عرصه پزشكی، مهندسی و فناوری خود گواهی بر این مدعاست. توسعه نیافتگی در عرصه فرهنگ بیداد می‌كند.

وی در بخش دیگری از صحبتش تصریح كرد: ‌مدیران فرهنگی احساس نیاز به مشاور فرهنگی نمی‌كنند چون خودشان احساس نخبگی فرهنگی دارند. من به عنوان یك مدیر فرهنگی دردمند می‌گویم كه همه باید از علم روز بهره بگیرند. من از حدادعادل و كمیسیون فرهنگی خواسته‌ای دارم و آن این است كه یك مركز مستقل رصد فرهنگی پایه گذاری كنیم كه مقوله‌های فرهنگی (چه كلان و چه جزئی) را شاخص بندی كند و برنامه‌ریزی نماید برای نایل شدن به اهداف فرهنگی كوتاه مدت و بلند مدت. چرا برای وزیر یك جامعه اسلامی كفی از فرهنگ و دانسته‌های فرهنگی را تعریف نمی‌كنیم. فرهنگ باید در كنار اقتصاد و سیاست دیده شود. شرایط كنونی را یك فرصت تاریخی می‌بینم و تك تك ما نسبت به این فرصت تاریخی مسئولیم.