وزیر نیرو گفت: خاموشی‌های امسال شمال كشور و تهران به دلیل انتقال برق به مناطق جنوبی است.

پرویز فتاح صبح امروز در حاشیه بازدید از نیروگاه سیكل تركیبی خرمشهر افزود: خشكسالی امسال بر منابع آب و برق كشور تأثیر نامطلوب گذاشته است و بیشترین تأثیر این خشكسالی در جنوب ایران و به ویژه استان خوزستان بوده است.

وی گفت: خوزستان كه در سال‌های گذشته جزو صادركنندگان برق بوده، امسال به وارد كننده برق تبدیل شده و در حال حاضر خطوط جنوب و جنوب غرب كشور بیشترین وارد كننده برق در كشورند.

وزیر نیرو اظهار داشت: تاكنون ۸۰۰ هزار مگاوات از دیگر استان‌های كشور به خوزستان و فارس وارد شده و تمام خاموشی‌های شمال كشور و تهران به دلیل انتقال برق به مناطق جنوب ایران است.

فتاح تصریح كرد: هم اكنون مشكل تأمین برق ناشی از كمبود آب است و نیروگاه‌های حرارتی موجود كشور، به شكل مطلوبی كار خود را انجام می‌دهند.

وی طرح‌های در دست احداث خرمشهر را مطلوب ارزیابی كرد و افزود: عملیات راه اندازی نیروگاه سیكل تركیبی خرمشهر تاكنون پیشرفت قابل توجهی داشته و پیش بینی می‌شود این نیروگاه تا مرداد سال آینده به بهره برداری برسد.

وزیر نیرو در ادامه اضافه كرد: چهار واحد بخار در خرمشهر و دو واحد در آبادان در حال احداث است كه هركدام ۳۲۰ مگاوات به ظرفیت برق این دو شهر اضافه خواهند كرد.

فتاح افزود: تاكنون نیروگاه واحد زرگان تا امسال پیشرفت خوبی داشته و شش واحد نیروگاهی نیز در رامین در دست ساخت است.

وی گفت: ما تمام توان خود را برای تامین آب مورد نیاز به كار خواهیم برد چرا كه منابع آبی افت شدیدی را پیدا كرده است و در این راستا تدابیر، راهكارها و طرح هایی را با همكاری استانداران و فرمانداران شهرها انجام داده‌ایم تا از این مرحله بحران خارج شویم

وزیر نیرو در پایان افزود: با موافقت مجلس مبلغ ۴۰۰ میلیون برای تأمین آب شرب و آب مورد نیاز اختصاص یافت كه استان خوزستان در اولویت استفاده از این منابع مالی است و كشاورزانی كه از خشكسالی امسال بیشترین خسارت را دیده اند مورد توجه ویژه قرار می‌گیرند.