مسعود شجاعی‌طباطبایی گفت: مفاهیمی كه در قالب قانون و مقررات سخت اعمال می‌شود، شاید بازخورد چندان مناسبی نداشته نباشد اما این فرهنگسازی می‌تواند در قالب هنرهای تصویری ارائه شود و هنر كاریكاتور در این میان نقش بسیار مؤثرتری را دارا است.

به نقل از ستاد خبری نخستین جشنواره عكس، پوستر و كاریكاتور «انسان و ترافیك»، ،‌ مسعود شجاعی طباطبایی هنرمند كاریكاتوریست و رییس خانه كاریكاتور ایران درباره استفاده از زبان كاریكاتور در فرهنگسازی برای معضل ترافیك گفت: كاریكاتور دارای زبانی بین‌المللی است كه به صراحت و سرعت بر مخاطب تأثیر می‌گذارد، بنابراین استفاده از رسانه‌ای به قوت كاریكاتور نشان دهنده توجه مسئولین به این موضوع است.

بنا بر این گزارش، رییس خانه كاریكاتور ایران با اشاره به رشد فزاینده وسایل نقلیه و بروز مشكلی با عنوان ترافیك در دنیای امروز گفت: در بسیاری از كشورهای دنیا برای معضل ترافیك كه حاصل رشد فزاینده وسایل نقلیه است،فرهنگسازی كرده‌اند و مسابقات بسیاری در زمینه هنرهای تجسمی به ویژه كاریكاتور برگزار می‌كنند كه از آن جمله می‌توان به برگزاری مسابقات بین‌المللی كاریكاتور در فرانسه،‌ روسیه و تركیه اشاره كرد.

این هنرمند كاریكاتوریست در ادامه به قابلیت‌های هنر كاریكاتور اشاره كرد و افزود: كاریكاتور هنری قابل فهم برای عموم مردم است و چاشنی طنز آن نیز تأثیرش را دو چندان می‌كند.

شجاعی طباطبایی همچنین با اشاره به موج نوی فعالیت های هنری نیروی انتظامی و راهنمایی و رانندگی گفت: در سالهای اخیر شاهد فیلم‌های انیمیشن درباره مقررات راهنمایی و راهنمایی و معضلات شهری از جمله ترافیك از تلویزیون هستیم كه این آثار انیمیشنی اغلب حاصل ذوق و تلاش هنرمندان كاریكاتوریست از جمله بهرام عظیمی بود و شاهد بودیم كه شخصیت‌هایی كه این هنرمند خلق كرد چقدر در میان عامه مردم تأثیرگذار بود و دامنه آن از طریق لوح های فشرده به كشورهای اطراف هم كشیده شد.

وی افزود: مفاهیمی كه در قالب قانون و مقررات سخت اعمال می شود، شاید بازخورد چندان مناسبی نداشته نباشد اما این فرهنگسازی می تواند در قالب هنرهای تصویری ارائه شود و هنر كاریكاتور در این میان نقش بسیار مؤثرتری را دارا است.

سیدمسعود شجاعی طباطبایی در ادامه، نظم موجود در خیابان‌های كشورهای مختلف دنیا را نتیجه فرهنگسازی مسئولین با استفاده از هنرهای تصویری از جمله كاریكاتور دانست.

نخستین جشنواره تجسمی «انسان و ترافیك» مهرماه سال جاری همزمان با هفته ناجا در سه بخش پوستر، عكس و كاریكاتور برگزار می‌شود.