اعضای شورای مركز بین المللی قنات و سازه های تاریخی آبی در نخستین نشست مشترك خود، برنامه ها و سیاست های دو سال آینده این مركز را تصویب كردند.

این نشست با حضور نمایندگان كشورهای چین، ژاپن، عراق، افغانستان، پاكستان، عمان و نماینده سازمان یونسكو در محل مركز بین المللی قنات در یزد برگزار شد.

اجرای ۱۰ طرح پژوهشی با همكاری كارشناسان كشورهای عضو در زمینه های فنی، مدیریتی، تاریخی، اجتماعی ویژه قنات به تصویب رسید كه مهم ترین آن اجرای طرح پژوهشی در زمینه بهره گیری از فناوری های روز در حفر قنوات بود.

در این نشست زرگر ، رئیس شورای حكام مركز بین المللی قنات و معاون وزیر نیرو برگزاری دوره های آموزشی قنات با حضور كارشناسان كشورهای آسیایی و اروپایی و همچنین راه اندازی دانشگاه قنات را از مهم ترین فعالیت های این مركز برشمرد.

وی گفت: فناوری قنات به عنوان یكی از سازه های تاریخی آبی به دلیل دارا بودن ویژگی هایی همچون استحصال آب از سفره های زیرزمینی بدون ایجاد آلودگی زیست محیطی و جلوگیری از نشست سطح آب های زیرزمینی امروزه مورد توجه كشورهای پیشرفته دنیا قرار گرفته است.

وی افزود: حاصل بیش از ۳۰ قرن تلاش و درایت و دقت و سخت كوشی نیاكان ما به صورت حدود ۳۵ هزار رشته قنات فعال در پهنه وطن متجلی و هویداست و سالانه بیش از ۷‎/۵ میلیارد متر مكعب یعنی بیش از ۱۰ درصد از كل برداشت آبی كشور آب زیرزمینی از طریق قنوات به عنوان هدیه ای ارزشمند و گوهری بی همتا به ما ارزانی می شود.

زرگر خاطرنشان ساخت، برگزاری نخستین سمینار بین المللی قنات در شهر یزد در اردیبهشت ۱۳۷۹ قدمی بلند در راستای هر چه بهتر معرفی كردن قنات و توجه دادن همگان به لزوم حفظ این میراث بود و در همدان سمینار لزوم ایجاد مركز بین المللی قنات و دانشكده قنات مورد تأكید و تصویب شركت كنندگان در سمینار قرار گرفت و وزارت نیرو هم حسب وظیفه قانونی خود پیگیری های لازم را برای تأسیس و ایجاد این ۲ مركز مهم به عمل آورد.

لازم به ذكر است همزمان با برگزاری اجلاس شورای حكام مركز بین المللی قنات در یزد مراسم جشن فارغ التحصیلی نخستین گروه دانشجویان دانشكده قنات نیز برگزار شد.

دانشجویان فارغ التحصیل دوره دو ساله را در زمینه حفر و نگهداری قنات پشت سرگذاشته اند و با كسب تجربیات علمی و عملی توانایی انجام امور مرمت و نگهداری قنوات كشور را دارا هستند.

هدف این مركز انجام مطالعات و تحقیقات در زمینه قنات و سازه های تاریخی آبی و انتقال فناوری حفر، بهره برداری و مدیریت قنات به سایر كشورهای دنیا و برگزاری دوره های آموزشی برای كارشناسان كشورهای مختلف به منظور آشنا كردن آنها با قنات و نقش آن در توسعه پایدار است.