وزیر نیرو از توافق دو وزارتخانه نفت و نیرو بر سر تأمین اعتبار تبدیل نیروگاه های بخار به سیكل تركیبی خبرداد و گفت: امید می رود بتوان بخشی از ۶ هزار مگاوات نیروگاه مورد توافق را امسال به سیكل تركیبی تبدیل كرد. به گزارش مهر، پرویز فتاح درحاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به تفاهم نامه وزارتخانه های نیرو و صنایع و معادن در خصوص برق واحدهای صنعتی گفت: در این راستا جلسات مفصلی با وزیر صنایع و معادن و معاونانش برگزار شد كه در نهایت تصمیم بر این شد كه در كمبود برقی كه در این مقطع زمانی یعنی تابستان امسال در تولید به دلیل محدودیت برق آبی ها بوجود آمده، در سهمیه خاموشی كه به استانها داده می شود، واحدهای صنعتی در اولویت آخر باشند. وزیر نیرو افزود: نامه ای به صورت مشترك بین دو وزارتخانه به امضا رسیده و به تمامی استانها، استانداران و شركتها ابلاغ شده است، از سوی دیگر چندین راهكار نیز مورد تفاهم قرار گرفته كه با اجرای آنها، صنایع می توانند از میزان خاموشی كه در استانها اعمال می شود، مصون و محفوظ بمانند. وی در خصوص صرفه جویی ده درصدی مردم در آب و برق گفت: وزارت نیرو برنامه خاموشی كه در تهران و استانها اعمال می كند متناسب با ۱۰ درصد كمبود برق است كه در اكثر مواقع نیز مردم با این وزارتخانه تماس حاصل كرده و می گویند كه طبق برنامه زمان بندی، برق آنها قطع نشده، در این راستا باید اذعان داشت كه این امر، حاصل صرفه جویی ۱۰ درصدی مردم در برق است. وی اظهار داشت: اگر صرفه جویی از سوی مردم صورت نمی گرفت، صد درصد برنامه های جدول خاموشی پیاده می شد ولی هرچه بیشتر صرفه جویی صورت گیرد اثر آن در كم شدن میزان قطعی ها مشهودتر می شود.

در این راستا امید می رود با صرفه جویی صورت گرفته از سوی مردم بتوان تابستان را به راحتی سپری كرد. فتاح گفت: تفاهمنامه مشتركی میان وزیر نیرو و وزیر نفت و نیز مشاركت رئیس جمهور صبح دیروز به امضا رسیده كه راهكارهای تبدیل نیروگاه های بخار به سیكل تركیبی پیشنهاد شده است. وی ادامه داد: بر این اساس قرار شد كه وزارت نفت اعتبارات لازم در این زمینه را تخصیص دهد، در این راستا امید می رود ۶ هزار مگاوات نیروگاه بخار سیكل تركیبی در سال جاری شروع شود كه این مسیر، مسیر درستی است تا در مصرف سوخت صرفه جویی شود و راندمان نیروگاه های حرارتی به بالای ۵۰ درصد رسد. به گفته وزیر نیرو، سال گذشته نیروگاه ها به نسبت مصرف انرژی، سوخت مصرف نكرده اند، هر واحد بخار سیكل تركیبی مصرف سوخت را یك سوم كاهش می دهد و تولید را اضافه می كند، ولی سوخت اضافه مصرف نشده است. فتاح در خصوص راه اندازی بورس برق گفت: راه اندازی بورس برق حتما احتیاج به زیرساخت دارد كه البته زیرساخت آن نیز ایجاد بازار منطقی عرضه و تقاضا است، به نحوی كه نیروگاه های خصوصی باید بیشتر تقویت شود و از سوی دیگر این اختیار به مصرف كنندگان داده شود تا با قیمتهای متفاوت، منبع خرید خود را انتخاب كنند. وی خاطرنشان كرد: هم اكنون به دلیل اینكه نرخ واحدی بر خرید برق نیروگاه ها حاكم است و اكثر نیروگاه ها نیز در اختیار دولت است، سازوكار حرفه ای راه اندازی بورس برق فراهم نیست، ولی چون دولت شروع به واگذاری نیروگاه ها كرده و سازوكار اداری آن نیز فراهم شده و از طرف دیگر نیروگاه های زیادی نیز توسط بخش غیردولتی و خصوصی در حال ساخت است، تصور می رود در آینده نزدیك این فضای مطلوب فراهم شود.

فتاح تأكید كرد: سازوكار اداری راه اندازی بورس برق فراهم شده است. وزیر نیرو گفت: مشكل امسال كشور برق نیست، بلكه آب است. مشكل برق از كانال سدهای برق آبی به وجود آمده و نیروگاه های حرارتی مشكلی ندارند. تمام تدبیر دولت این است كه به جیره بندی آب منتهی نشویم. فتاح ادامه داد: در تهران و مراكز استانها، حساسیت در خصوص آب بالاتر است. البته وزارت نیرو در روستاهایی كه چشمه و قنات آنها خشك شده است، آبرسانی با تانكر را در دستور كار قرار داده و تلاش ما بر این است كه در شهرهای مهم و اصلی منتهی به استفاده از جیره بندی نشویم. وی گفت: تا به حال نیز در این زمینه توفیقاتی حاصل شده است. شرایط واقعاً سختی بر وزارت نیرو حاكم است كه همراهی مردم مشكل را حل می كند. این مقام مسئول در وزارت نیرو خاطرنشان كرد: لایحه ۴۵۰۰ میلیارد تومانی خشكسالی مقداری از مشكلات وزارت نیرو را حل می كند. سهم این وزارتخانه ۴۰۰ میلیارد تومان بوده و بقیه مربوط به وزارت بازرگانی و جهاد كشاورزی است این پول در روزهای آتی به استانها تزریق خواهد شد.