معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: ۹۸ درصد جمعیت شهری تحت پوشش آب آشامیدنی هستند و بعضی از این شبكه‌ها قدمت ۳۵ تا ۴۰ ساله دارند كه ۲۵ تا ۳۰ درصد این آب به هدر می‌رود.

رسول زرگر با اشاره به این‌كه استاندارد این هدر رفت بین ۹ تا ۱۲ درصد است، افزود: در برنامه‌ی چهارم پیش بینی شده است كه این پرت سالانه یك درصد كاهش یابد، ولی با توجه به سیاست‌های دولت و شرایطی كه خشكسالی به ما تحمیل كرده، وزارت نیرو برنامه‌ریزی كرده كه از سال آینده دو درصد از این هدر رفت را كاهش دهد.

وی درباره یارانه‌هایی كه دولت در بخش آب هزینه می‌كند، خاطرنشان كرد: به ازای هر متر مكعب آب شرب بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ تومان هزینه تصفیه و انتقال و حدود ۳۵۰ تومان هزینه‌ی سرمایه‌گذاری می‌شود و با این حساب قیمت تمام شده برای هر متر مكعب آب شرب با استاندارد مطلوب ۵۰۰ تومان می‌شود كه دولت این آب را به مردم ۸۰ تومان می‌فروشد؛ یعنی ۴۲۰ تومان یارانه می‌دهد.

زرگر در مورد استفاده از آب شیرین‌كن‌ها نیز اظهار كرد: سیاست وزارت نیرو تشویق استفاده از آب شیرین‌كن‌هاست؛ البته با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، نه دولت.

وی به بخش خصوصی نوید داد كه در صورت استقبال از این طرح، دولت خرید آب آن‌ها را تضمین می‌كند و همچنین مابه‌التفاوت قیمت آبی كه بخش خصوصی به مردم می‌فروشد و قیمتی كه با ما قرارداد می‌بندد را هم می‌پردازیم.

معاون وزیر نیرو تاكید كرد: اگر بخش خصوصی علاقه‌مند باشد در فروش آب به دولت از طریق آب شیرین‌كن‌ها اقدام كند، استقبال می‌كنیم.

او درباره مشكلی كه در مورد استفاده از آب شیرین‌كن‌ها وجود دارد، گفت: پساب این آب شیرین‌كن‌ها پساب تر است كه غلظت ۹۰ درصد دارد و این پساب را فقط می‌توان در كنار خلیج فارس، عمان، خزر و دریاچه ارومیه تخلیه كنیم و ما تلاشمان این است كه پساب این آب شیرین‌كن‌ها را به پساب خشك تبدیل كنیم.

زرگر با اعلام این‌كه وضعیت بهداشت آب تهران در حد بسیار بالایی است و در نتیجه بحث جداسازی آب شرب از بهداشتی در تهران باید بیشتر بررسی شود، در پاسخ به سوال ایسنا، مبنی بر این‌كه آیا تهران و دیگر شهرها به آزمایشگاهی مجهز هستند كه تست ازت و TOC آن‌ها بررسی شود؟ گفت: كنترل استانداردهای آب در دست ما نیست، بلكه به عهده‌ی وزارت بهداشت، درمان و علوم پزشكی است.

وزیر نیرو ادامه داد: آب‌هایی كه از سد تامین می‌شود، دارای استاندارد مطلوب هستند و آلودگی در مورد آنها ناچیز است و در آب‌هایی كه از منابع زیرزمینی تامین می‌شود، امكان این‌كه یك مورد از این چاه‌ها از استاندارد بالا بزند، وجود دارد، ولی این مورد كنترل و آن چاه پلمپ می‌شود.

او در رابطه با طرح خصوصی‌سازی گفت: در بخش آب موضوع آزادسازی بخش خصوصی برای فعالیت در سرمایه‌گذاری در ابعاد مختلف در مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب و برای تنفیذ به مقام معظم رهبری رسید كه اگر ایشان این حكم را تنفیذ كنند، ساخت هر گونه سد با هر اندازه و مساحت و سرمایه‌گذاری هر گونه شبكه با هر هكتاری امكان‌پذیر خواهد بود.

او در مورد سیاست‌های تشویقی وزارت نیرو درباره‌ی مشتركان كم مصرف گفت: ۱۰ تا ۱۵ درصد مشتركان به علت استفاده كمتر از ۷ متر مكعب، آب بها پرداخت نمی‌كنند.