هفدهمین جشنواره‌ی هنر محیطی در ایران با هدف شناسایی چهره‌های ملی و رویكردی هدفمندانه در مواجهه با بحران آب تا شهریورماه سال‌جاری ادامه ‌دارد.

محور اصلی و اساسی جشنواره امسال بحران، كمبود و آلودگی آب بوده كه به‌صورت مستقل و بدون حمایت‌های دولتی برگزار شده است.

تاكنون از مجموع ۱۷ جشنواره‌، هشت دوره در روستای پلور و چهار دوره در خلیج‌فارس و جزیره‌ی هرمز برگزار شده است و به‌گفته‌ی برگزاركننده‌ی آن‌ها در برپایی دو دوره از این جشنواره‌ها نیز از سوی انجمن هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حمایت‌هایی صورت گرفته است.

احمد نادعلیان با اشاره به حضور و شناسایی چهره‌های ملی به ایسنا گفت: با ارتباطی كه با مراكز بین‌المللی از این دست وجود دارد قصد داریم حضور هنرمندان را هرچه بیشتر در عرصه‌های بین‌المللی فراهم كنیم تا بتوانند كارشان را طبقه‌بندی و درباره آن گزارش تهیه كنند.

به گفته‌ی وی، جشنواره بدون حمایت نهادهای دولتی و با هزینه خود هنرجویان و به‌طور مستقل برگزار می‌شود. شركت‌كنندگان اغلب افرادی هستند كه تجربه و سابقه شركت در دست‌كم ۱۰ جشنواره را دارند و چگونگی ارتباط با طبیعت را می‌دانند.

وی زمینه نقد و بررسی را مربوط به جشنواره شانزدهم دانست و افزود: درحال حاضر نشست‌ها و بحث و گفت‌وگوهایی را در زمینه بررسی آثار داشتیم كه در نشست سوم نیز كارهای خود هنرمندان بازبینی شد، همچنین آثار دو هنرمند محیطی چون اندی گلدس ورثی و كریس دوراری مورد مرور و بررسی قرار گرفت.

به زعم او، جشنواره هنر محیطی به نوعی به تنوع محیط زیست و بحران آن مرتبط است و رشد و توسعه این هنر را نشان می‌دهد. در هنر محیطی این اصل را پذیرفتیم كه اغلب از عناصر موجود در طبیعت مثل آب، خاك، سنگ، چوب استفاده كنیم و حتا بتوانیم آن‌ها را جابه‌جا كنیم.

به گفته‌ی رییس مركز بین‌المللی پردیس، جشنواره هنر محیطی بر سه یا چهار روز متمركز نمی‌شود و به دلیل روندی كه در پیش دارد این امكان را برای شركت‌كنندگان فراهم می‌كند تا با اقامت فعالیت بیشتری داشته باشند.

این هنرمند که در عرصه‌های بین‌المللی حضور گسترده‌ای داشته است، هنر صدا را از اركان جشنواره برشمرد و یادآوری كرد كه به میزان زیادی هنر صدا بهره گرفته شده است كه الزاما صدای خوشایند نیست كه با ابزار و آلات حرفه‌یی باشد، بلكه برآنیم تا با بهره‌گیری از عناصر طبیعی موجود در دل طبیعت، ایجاد صدا و ریتم كنیم.

در ادامه دبیر جشنواره به هنرمندان جوان حاضر در دور هفدهم شاره كرد و گفت: نادیا شمس و علیرضا رفوگری از كسانی هستند كه برای اولین‌بار در جشنواره حضور دارند و همچنین حمید نورآبادی و احمدیان از استان خوزستان، فرزانه نجفی از خراسان، مهدی متولی از مازندران،‌ شهناز زركش، مینوش زمردی‌نیا، طاهره گودرزی و هنرمندانی كه در تهران ساكن هستند و حتا از شهرهای چهارمحال و بختیاری، لرستان و اصفهان نیز حضور دارند.

هفدهمین جشنواره هنر محیطی ایران تا شهریور‌ماه سال جاری ادامه دارد.