مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی گفت: به‌دلیل اجرا نشدن طرح فاینانس و تامین نقدینگی طرح "سد کمال صالح"، عملیات بهره‌بردار ی از این سد با تاخیر روبه‌رو شده است به گونه‌ای که هم اینک ۲۳ درصد در سد و ۲۰ درصد در خط انتقال آب، عقب هستیم.

"آیت شجاعی‌زاده"، در حاشیه بازدید خبرنگاران از پروژه سد کمال صالح، به‌عنوان یکی از مصوبات سفر هیات دولت به استان مرکزی، افزود: به دلیل چالش ۵/۲ ساله طرح فاینانس و نیز سرمای سخت زمستان گذشته و همچنین تعهد نکردن صنایع به پرداخت قدر سهم ۶۴ میلیارد تومانی خود، اجرای این طرح با تاخیر روبه‌رو شده است.

وی گفت: با انتقال آب از سرشاخه‌های سد دز از طریق سد و خط انتقال کمال صالح، آب آشامیدنی شهرهای شازند، اراک و صنایع مستقر در آن تامین خواهد شد.

شجاعی‌زاده تصریح كرد: بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته، با انتقال آب به شهر اراک تا افق ۱۴۰۰ آب شرب مردم اراک از طریق این سد و چاه‌های آب منطقه تامین خواهد شد.

وی گفت: با اجرای این طرح ۶۵ میلیون مترمکعب آب به اراک منتقل، ۱۱۰ میلیون مترمکعب آب در سفره‌های زیرزمینی آب این شهر صرفه‌جویی خواهد شد.

به گزارش ایسنا، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی، با اشاره به اینکه هم اینک سد کمال صالح در بخش سد ۸۱ درصد و در خط انتقال آب ۶۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، گفت: پیش‌بینی می‌شود مهرماه امسال دریچه های سد کمال صالح به منظور آبگیری سد، بسته شده و تابستان سال آینده با انتقال آب به شهر اراک، مردم این شهر از آب سد کمال صالح بهره‌مند شوند.

شجاعی‌زاده با بیان اینکه برای اجرای این سد تاکنون ۵۰ میلیارد تومان هزینه شده است، خاطرنشان کرد: بدون در نظر گرفتن تعدیل‌ها و در صورت اختصاص به‌موقع اعتبارات، ۳۰ میلیارد تومان دیگر برای اجرای کامل این پروژه نیاز است که از این مبلغ ۱۰ میلیارد تومان آن بابت بدهی به پیمانکاران است.

به گزارش ایسنا، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی، از انجام مطالعاتی به منظور تولید برق از این سد خبر داد و گفت: هم اینک پیمانکاران در حال بررسی و مطالعه تولید برق به میزان ۴ مگاوات از مسیر خط انتقال آب هستند که نتایج این بررسی‌ها به‌زودی مشخص خواهد شد.

گفتنی است، سد کمال صالح از جمله سدهای استراتژیک تامین آب شهری برای دو شهر اراک و شازند است که براساس توافقات صورت گرفته به‌منظور احداث آن، مقرر شده بود صنایعی که در مسیر استفاده از آب آن قرار دارند، برای اجرای آن مشارکت داشته باشند که به غیر از دو شرکت پالایشگاه با ۲۰ میلیارد تومان و پتروشیمی با ۱۰ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان و شهرداری اراك با ۱۰ میلیارد تومان، هیچ یک از صنایع، حاضر به مشارکت در آن نبودند که بر اساس اعلام مسوولان استان مركزی، تخصیص آب به این صنایع امکان‌پذیر نخواهد بود.