پروژه ساخت پست و خط انتقال برق فشار قوی در پاكستان به یك شركت ایرانی واگذار شد.

این طرح كه ارزش آن حدود ۵۰ میلیون دلار است قرار است توسط شركت صادرات تجهیزات و خدمات صنایع آب و برق ایران(صانیر) به اجرا درآید.

قرارداد اجرای این پروژه كه قرار است به صورت كلید در دست برای پست برق ۱۳۲/۲۲۰ كیلو ولت «خوزدار» در ایالت بلوچستان و خط انتقال برق دومداره ۲۲۰ كیلو ولت شهرهای «دادو» در ایالت پنجاب به «خوزدار» به طول ۱۲۰ كیلومتر اجرا شود،هفته گذشته در ساختمان مركزی شركت ملی انتقال توزیع برق پاكستان در لاهور از سوی رضا عبادزاده مدیرعامل شركت صانیر و محمداكرم مدیر خطوط انتقال برق فشار قوی پاكستان امضا شد.

بر اساس این قرارداد طراحی، تأمین تجهیزات، اجرای عملیات ساختمانی، نصب و راه اندازی این پست و خط به كنسرسیومی متشكل از شركت ایرانی صانیر و دو شركت محلی پاكستانی واگذار شد.

مدیرعامل شركت صانیر بعد از امضای این قرارداد اظهار داشت: شركت صانیر تاكنون بیش از یكصد و پنجاه طرح را در ۱۴ كشور به ارزش ۲/۱ میلیارد دلار انجام داده كه در این بین سرمایه گذاری و صدور خدمات فنی و مهندسی دركشورهای همسایه از اولویت برخوردار بوده است. لذا باتوجه به توانمندی این شركت در اجرای طرح‌های انتقال برق فشار قوی در بین چند شركت بزرگ اروپایی و چینی، توانست برنده مناقصه خطوط انتقال برق پاكستان شود.

عبادزاده درباره طرح‌های آتی شركت صانیر گفت: با نهایی شدن طرح فروش یكصد مگاوات برق ایران به بندر گوادر پاكستان، اجرای خط انتقال برق ۲۲۰ كیلو ولت به طول ۷۵ كیلومتر و پست برق ۱۱/۱۳۲/۲۲۰ كیلو وات GIS جمعا به ارزش ۶۵ میلیون دلار از سوی صانیر انجام خواهد شد.

محمداكرم مدیرخطوط انتقال برق فشار قوی پاكستان نیز در پایان امضای این قرارداد ضمن اظهار خرسندی از واگذاری این طرح بزرگ به این شركت ایرانی گفت: توانمندی مهندسین و شركت‌های ایرانی در بخش طراحی و تأمین تجهیزات خطوط انتقال برق در مقایسه با دیگر شركت‌های خارجی باعث واگذاری این طرح به صانیر شد.

وی اظهار امیدواری كرد: تا حضور شركت‌های ایرانی در بخش‌های مختلف صنعتی پاكستان به ویژه در حوزه برق ضمن كمك به دانش فنی و مهندسی این كشور به گسترش همكاری های دو كشور منجر شود.