منصور وفایی هنرمند پیشكسوت نقاشی قهوه‌خانه‌ای معتقد است اگر نقاشی قهوه‌خانه‌ای در سطح دانشگاه‌ها تدریس نشود رفته رفته از بین خواهد رفت.

منصور وفایی یكی دیگر از پنج نقاش پیشكسوت قهوه‌خانه‌ای است كه در نمایشگاه هنر عاشورایی حضور یافته و در كنار دیگر دوستان دیرینه‌اش بر بوم نقشی از عاشورا می‌زند.

وفایی درباره تابلویی كه در حال تصویر كردن است به خبرنگار فارس می‌گوید: از ما خواسته شده است كه نقاشی خیالی ساز قهوه‌خانه‌ای را با نقاشی رئالیسم تلفیق كنیم و من هم قرار است حضرت ابوالفضل (ع)‌ پرچم‌دار كربلا را در كنار سپاه ایران تصویر كنم كه حضرت در حال سان دیدن از سپاه ایران در ۸ سال دفاع مقدس است.

وفایی درباره وضعیت نقاشی قهوه‌خانه‌ای هم چنین توضیح می‌دهد: نقاشی قهوه‌خانه‌ای كه امروز به آن نقاشی خیالی‌‌ساز می‌گویند مورد تهاجم فرهنگی قرار گرفته و از دوران بعد از صفویه تا به امروز از نظر فرهنگی تخریب شده است به گونه‌ای كه به دید یك نقاشی كم ارزش و سخیف به آن نگریسته می‌شد و همین امر باعث ركود آن شده است.

وی می‌افزاید: این نوع نقاشی كه باعث تقویت روحیه پهلوانی،جوانمردی و همچنین اعتقادات مذهبی ایرانیان بوده است، برخلاف سایر سبك‌های نقاشی نظیر امپرسیونیسم،كوبیسم و ناتورالیسم كه از طبیعت و تخیل هنرمند الهام گرفته می‌شود، برخاسته از تاریخ،تمدن و فرهنگ غنی ایرانی است و نقاش قهوه‌خانه‌ای بازگو كننده فرهنگ،تاریخ،تمدن و مذهب ایرانیان است.

وفایی ادامه می‌دهد: وقتی من تابلویی از شاهنامه فردوسی می‌كشم و زیر آن می‌نویسم «سر من نهان گر شود زیر سنگ/ از آن به كه نامم برآید به ننگ» باعث تقویت روحیه جوانمردی و غیرتمندی جوانان ما می‌شود در حالی كه نقاشی‌هایی كه برگرفته از طبیعت هستند تنها زیبا هستند و حظ بصری را به بیننده می‌دهد.

منصور وفایی از عدم توجه به هنر نقاشی قهوه‌خانه‌ای گلایه می‌كند و می‌گوید: ما هیچ مركزی برای آموزش این نقاشی نداریم و بارها از مسئولین درخواست كردیم كه محلی را برای آموزش به نسل جوان در اختیار ما قرار دهند ولی متأسفانه هیچ اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.

این نقاش قهوه‌خانه‌ای در ادامه تأكید می‌كند:‌ در دانشگاه‌های ما همه نوع نقاشی آموزش داده می‌شود به جز نقاشی قهوه‌خانه‌ای و تا زمانی كه این نقاشی در دانشگاه‌های ما جایی نداشته باشد و به صورت آكادمیك آموزش داده نشود همچنان در حالت ركود باقی خواهد ماند.

نمایشگاه «هنر عاشورایی» روز گذشته در موزه هنرهای معاصر فلسطین گشایش یافت.