۲۲۰ اثر هنری اسلامی متعلق به ایران، ترکیه و هندوستان در قالب نمایشگاه آثار منتخب هنر و فرهنگ اسلامی موزه لوور در استانبول به نمایش در می آید.

به نقل از دیار ادبیات ترکیه، این آثار که منتخبی از بخش هنرهای اسلامی موزه لوور فرانسه است، شامل آثار فرهنگی و هنری متعلق به دوران شاهان صفوی، عثمانی و هین بابوری (سلسله ای در هند) می شود که قرار است در ترکیه به نمایش گذاشته شود.

این نمایشگاه پس از بحثها و مذاکرات مختلف سرانجام قرار شد در شهر استانبول برپا شود. پیش از این قرار بود نمایشگاه منتخب آثار موزه لوور توسط این موزه و در یکی از شهرهای اصفهان، استانبول و یا دهلی برگزار شود که با تلاش و مذاکرات پی درپی مقامات فرهنگی ترک با مسئولان لوور، میزبانی نمایشگاه نصیب شهر استانبول شد.

نمایشگاه هنر اسلامی قرار است با ۲۲۰ اثر از سه کشور فوق از تاریخ ۱۹ فوریه (۳۰ بهمن) تا ۲۵ می در موزه هنرهای اسلامی سابانجی و با حمایت مالی شرکت مخابرات ترکیه برگزار شود.

حدود شش سال پیش بود که ژاک شیراک رئیس جمهور فرانسه تصمیم گرفت بخش جدیدی به نام بخش هنرهای اسلامی را در موزه لوور پاریس به وجود آورد تا در آن آثاری را که می‌توان هنر دوران اسلامی نامید در یک محل مستقل به نمایش درآورد. سابقه این امر به اوایل قرن بیستم برمی‌گردد که یک مجموعه مهم از شاهکارهای هنر اسلامی و ایرانی در موزه لوور جمع آوری شده بود اما تنها دو تالار به آنها اختصاص داده بودند. بعد از جنگ جهانی دوم، هنر اسلامی در بخش خاورمیانه باستانی موزه لوور جا گرفت و از سال ۱۹۹۳ ده تالار کوچک به هنرهای اسلامی اختصاص داده شد و در این تالارها حدود ۱۲۰۰ اثر اسلامی و ایرانی جا گرفتند.

گفته می شود بیش از نیمی از مجموعه‌های هنر اسلامی لوور ایرانی هستند که شامل نقاشی و ظروف و کاشی‌های دورانهای ایلخانی و صفوی و... است.