برنامه‌های كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان توسط مدیر روابط عمومی كانون در شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی تشریح شد.

مهدی باقری كه به جای محسن چینی‌فروشان برنامه‌های كانون را در ایام دهه فجر تشریح می‌كرد با بیان این مطلب كه كانون با دارا بودن بیش از ۷۵۰ مركز فرهنگی، هنری ثابت، سیار و كتابخانه پستی در سراسر كشور در این ایام با بیش از ۵۰۰۰ برنامه در سه محور فعالیت های فرهنگی وهنری مراكز، نوآوری و خلاقیت در مراكز، تولیدات و انتشارات فعالیت خواهد كرد، گفت:برگزاری نمایشگاه‌های فرهنگی هنری و ادبی همانند كتاب، نقاشی، عكس، نشریه دیواری، خوشنویسی، سفال، كارت پستال كارهای حجمی و آثار برگزیده اعضا و مربیان درمراكز فرهنگی و هنری،برگزاری مسابقات فرهنگی: كتابخوانی، خاطره نویسی، نشریه دیواری، قصه گویی،برگزاری مسابقات هنری: عكاسی، خوشنویسی، سفالگری، نقاشی از جمله فعالیت‌های كانون است.

وی افزود: برگزاری مسابقات ادبی شامل شعرخوانی، داستان نویسی، مقاله نویسی، برپایی ایستگاه های نقاشی، قصه گویی، كتابخوانی، خوشنویسی، سفالگری، عكاسی و شعرخوانی در مراكز فرهنگی و هنری - اجرای نمایش خلاق، نمایش عروسكی، سایه‌ای، تعزیه، پرده خوانی و تهیه طرح‌های تصویری مربوط به واقعه عاشورا و انقلاب اسلامی از دیگر برنامه‌های كانون خواهد بود.

باقری اظهار داشت: معرفی قهرمانان حماسه كربلا و شخصیت‌های برجسته انقلاب همچون حضرت امام خمینی، مقام معظم رهبری، شهید بهشتی، شهید مطهری، شهید مفتح و چگونگی تأسی آنها از سیره امام حسین و یاران او و همچنین برگزاری گردهمایی ادبی باعنوان امام خمینی امام مهربانی و روشنی ویژه گروه سنی ب، ج، د و ه در قالب شعر، داستان و نثر ادبی در استان كرمانشاه از برنامه‌های كانون در مراكز استان‌هاست.

جانشین كمیته ایام دهه فجر كانون به حضور كودكان در مراسم میهمانی لاله‌ها، غبار روبی مزار شهدا به اتفاق اعضا و مربیان فرهنگی، هنری و ادبی اشاره كرد و بیان داشت:فضاسازی مراكز توسط اعضای كودك و نوجوان با ذهنیت خویش به كمك مربیان متناسب با دهه فجر و محرم و استفاده از پرچم جمهوری اسلامی به صورت گسترده به عنوان نماد ملی و اصلی در جهت نمایش وفاق، وحدت و غرور ملت مسلمان ایران اسلامی و همچنین بهره گیری و استفاده از رنگ‌های سبز سمبل ائمه اطهار، رنگ قرمز سمبل شهادت و تكریم و تجلیل از شهدا و رنگ سفید سمبل صلح و دوستی از دیگر فعالیت‌های كانون است.

وی به برگزاری جشنواره قصه‌گویی اشاره كرد و اذعان داشت:برگزاری دومین جشنواره قصه گویی كودك و پنجمین جشنواره قصه گویی نوجوان با محوریت عاشورا، انقلاب با موضوع اتحاد ملی و انسجام اسلامی و با هدف شناسایی اعضای و مربیان با استعداد و برگزاری جشنواره روش های برتر ویژه مربیان كانون با هدف تشویق و ترغیب مربیان به طراحی و اجرای شیوه های جذاب پیرامون انقلاب، اتحاد ملی و انسجام اسلامی و شناسایی تازه ترین روش های مربیان خلاق در استان گیلان نیز برنامه‌های دهه فجر است.

باقری در ادامه به اجرای ویژه برنامه‌ای با عنوان « ایران سرای من است» اشاره كرد و گفت: این برنامه به مناسبت نام‌گذاری سال توسط مقام معظم رهبری به عنوان« اتحاد ملی وانسجام اسلامی» در قالب نمایشگاه و فعالیت‌های فرهنگی، هنری در استان هرمزگان برای كودكان و نوجوانان برگزار می‌شود.

همچنین در این ایام برگزاری جشنواره قرآنی در رشته حفظ و قرائت، جشنواره ضرب المثل با حضور پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های اعضا و همچنین جشنواره آدم برفی برای اعضا مراكز استان‌های سردسیر كشور خواهیم داشت. ارسال مطالب خواندنی در رابطه با دهه مبارك فجر، حماسه عاشورا و همچنین برگزاری مسابقات فرهنگی، هنری و ادبی تحت عنوان« انقلاب در روستاها» توسط كتابخانه پستی و مراكز سیار روستایی و برگزاری مسابقات عكاسی در دو سطح اعضا و مربیان با موضوع انقلاب اسلامی و محرم، مسابقه خوشنویسی با استفاده از تكنیك‌های مختلف نظیر سیاه مشق- چلیپا، كتابت، سطرنویسی یا مشقی، خط سفال و ظریف بری و مسابقه خاطره نویسی، در استان تهران برنامه‌های جنبی كانون خواهد بود.

وی به برپایی ایستگاه‌های فرهنگی و هنری در مسیر راه‌پیمایی روز ۲۲ بهمن درتهران و شهرستان‌های تابعه اشاره كرد و برگزاری جشنواره فیلم‌ كودكان برای كودكان با عنوان قاصدك را از دیگر برنامه‌های كانون خواند و یادآور شد:جشنواره فیلم كودكان برای كودكان (KIDS FOR KIDS) از سال۱۳۸۴ همزمان با جشن پنجاهمین سالگرد سیفژ در ایران برگزار شد و هم اكنون سومین جشنواره آن در سال جاری آماده برگزاری است. در این جشنواره فیلم‌های كودكان ۶ تا ۱۶ سال كه با انتخاب موضوع توسط خودشان با زمان حداكثر ۸ دقیقه و با موضوع و تكنیك‌های آزاد ساخته شده است شركت داده می‌شود و بعد از داوری به بهترین فیلم‌ها در بخش كارگردانی، فیلم‌برداری، نورپردازی، فیلمنامه، بازیگری در دو بعد سینمایی زنده و پویانمایی جوایزی همراه با هدایایی ارزنده تقدیم می‌شود.

وی گفت:این جشنواره به مناسبت دهه مبارك فجر از ۱۳ تا ۱۶ بهمن در محل سینما كانون از ساعت ۹ صبح تا ۱۷ برگزار می‌شود.همچنین در محل برگزاری این جشنواره علاوه بر نمایش فیلم‌های انتخابی، كارگروه‌های آموزشی رایگان كارگردانی، فیلم‌برداری، نورپردازی، نمایش خلاق( بازیگری)، گریم، فیلمنامه‌نویسی و پویانمایی برای كودكان و نوجوانان تشكیل می‌شود. اختتامیه این جشنواره در تاریخ ۱۶/۱۱/۸۶ به مناسبت روز انقلاب اسلامی، فرهنگ ، هنر و تمدن اسلامی همراه با جشن ویژه و اهدا جوایز برگزار خواهد شد.

باقری از برگزاری مسابقه اینترنتی با عنوان «صبح پیروزی» خبر داد و در جمع خبرنگاران افزود: این مسابقه از اول بهمن به مناسبت ۲۹ سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بر روی سایت كانون به نشانیWWW.KANOONPARVARESH.COM قرار گرفته و امكان پاسخ‌گویی به ۲۹ سوال به صورت چهارگزینه‌ای را برای كاربران فراهم می‌نماید. سوال‌های این مسابقه راجع به پیروزی انقلاب اسلامی و وقایع سال ۵۷ است.منتخبین این مسابقه در روز ۱۲ فروردین، روز جمهوری اسلامی معرفی و جوایزی به آنها اهدا خواهد شد.

وی در پایان به تولیدات و انتشارات كانون در این ایام هم اشاره كرد و گفت: كتاب « نگاهی به ایران » این كتاب به ۳ زبان فارسی، انگلیسی و هلندی راجع به تاریخ، اداب و رسوم، آموزش و پرورش، فرهنگ وهنر، مردم منتشر شده است.كتاب « اینجا سرزمین من است» این كتاب به موضوع مبارزه كودكان و نوجوانان فلسطین برعلیه اشغالگران رژیم صهیونیستی به سه زبان فارسی، عربی و فرانسوی چاپ شده است.

باقری ادامه داد:كتاب ارمغانی برای اندیشه‌ها «گزیده تحف العقول» این كتاب از متون دینی با هدف آشنا ساختن نوجوانان با متون ارزشمند مرجع در حوزه علوم اسلامی تولید شده است.كتاب سفرهای « دارا و سارا» در سه جلد راجع به استان خراسان، استان فارس و ارومیه، كتاب CD« ایمان ×۸۱» راجع به زندگی حضرت نوح و كتاب CD «رستم و اسفندیار» اقتبال از شاهنامه فردوسی برای این ایام منتشر شده است.