كمبود تولید برق، خاموشی و كمبود سوخت نیروگاه‌ها در ماه گذشته یكی از مشكلات اصلی وزارت نیرو بود.

از میان شركت‌های زیر مجموعه وزارت نیرو، شركت توانیر در ماه گذشته با توجه به خاموشیهای اخیر روزهای شلوغ و سنگینی را پشت سر گذاشت.

بنابراین گزارش، كمبود سوخت نیروگاه‌ها در دی ماه به دلیل اولویت قرار گرفتن سوخت رسانی به منازل موجب شد تا بسیاری از نیروگاه‌ها با كمبود تولید برق مواجه شوند و حتی خاموشی‌های پراكنده‌ای را در كشور بوجود بیاورند.

خاموشی‌ها از زمانی آغاز شد كه به دلیل اوج سرما وزارت نفت گازرسانی به نیروگاه‌ها را قطع و نیروگاه‌ها نیز به ناچار مجبور شدند زودتر از موعد مقرر از سوخت ذخیره خود استفاده كنند.

اما علیرغم اینكه مسوولان وزارت نیرو و توانیر بارها از ذخیره كافی سوخت نیروگاه‌ها خبر داده بودند اما خاموشی‌های اخیر كه به گفته خود مسوولان به دلیل كمبود سوخت نیروگاه‌ها و كمبود تولید برق بوده است حاكی از این است كه ذخیره سازی سوخت نیز به اندازه كافی نبوده است.

● وزیر نیرو:شبها برق را قطع می كنیم

پرویز فتاح وزیر نیرو نیز در حاشیه جلسه هیئت دولت با بیان اینكه تلاش و تاكید تمام مسئولین كشور بر این است كه اولویت بر گازرسانی به منازل باشد، گفت:به خاطر اینكه گاز نیروگاه‌ها را به سمت منازل هدایت ‌كنیم، شاهد قطع برق در برخی مناطق به صورت كوتاه مدت هستیم.

وی اعلام كرده بود كه‌ تمام سعی ما بر این است كه بخاطر محدودیت گاز و سرمایی كه در كشور حاكم شده شاهد خاموشی نیروگاه‌ها نباشیم،‌ اما به خاطر اینكه گاز نیروگاه‌ها را به سمت منازل و خانه‌ها هدایت ‌كنیم، شاهد قطع برق در برخی مناطق هستیم.

وی با بیان اینكه تلاش و تأكید تمام مسئولین كشور بر این است كه اولویت بر گازرسانی بر منازل باشد،‌ تصریح كرد: ما همیشه از اول دی ماه از ذخایر خود استفاده می‌كردیم، اما امسال به دلیل سرما از اول آذرماه از ذخایر خود استفاده كردیم.

وزیر نیرو با تأكید بر اینكه اولویت كار بر تأمین گاز خانگی است؛ گفت: نیروگاه‌ها اكنون شاهد محدودیت گاز می‌باشند و به همین دلیل ما مجبور به استفاده از منابع ذخیره خود هستیم.

فتاح خاطرنشان ساخته بود كه همه سعی ما بر این است كه روزها خاموشی نداشته باشیم و به همین دلیل چون شب‌ها سرما بیشتر می‌شود ما گاز را به سمت منازل هدایت می‌كنیم و در برخی از مناطق شب‌ها از ساعت ۱ تا ۵ بامداد شاهد خاموشی هستیم.

● توانیر:گاز تحویلی به نیروگاه‌ها به پایین‌ترین سطح خود رسید

توانیر در اوایل دی ماه هشدار داد: در پی كاهش دما و شدت برودت هوا طی روزهای اخیر و اولویت دادن به تامین گاز مشتركان خانگی، میزان گاز تحویلی به نیروگاه‌های كشور برای تامین برق مورد نیاز هموطنان به شدت كاهش یافته است.

افزایش مصرف گاز در بخشهای خانگی موجب شده است، شركت ملی گاز میزان گاز تحویلی به نیروگاه‌های كشور را تا حد كم سابقه‌ای نسبت به سالهای گذشته كاهش دهد، به طوری كه روند فعلی تولید برق در برخی از نیروگاه‌های كشور را با محدودیت‌ جدی مواجه كرده است.

در این اطلاعیه از مردم درخواست شده است تا حد امكان در مصرف برق صرفه‌جویی كنند تا تامین برق با وجود محدودیت‌های ایجاد شده با مشكل كمتری انجام شود.

حدود ۹۰ درصد تولید برق كشور توسط نیروگاه‌های حرارتی با سوخت گاز یا گازوئیل و مازوت انجام می‌شود.

● افزایش ۴ درصدی مصرف برق در تهران

مدیرعامل شركت برق منطقه‌ای تهران گفت: حداكثر بار مصرف برق در تهران در حال حاضر ۶۲۰۰ مگاوات است كه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴ درصد افزایش دارد.

میرفتاح قره باغ اظهار داشت: رشد مصرف برق به دلیل كاهش بیش از حد دما یك حالت طبیعی است اما به هر حال از شهروندان تقاضا می‌شود تا در مصرف برق صرفه‌جویی كنند.

● نیروگاه‌های برق تهران ۶۰ درصد ذخیره سوخت دارند

مدیرعامل شركت برق منطقه‌ای تهران نیز در اوایل دی ماه اعلام كرده بود كه ذخیره سوخت نیروگاه‌های برق شهر تهران ۶۰ درصد بوده و نیروگاه‌ها از بابت تولید برق مشكلی ندارند.

میرفتاح فتاح قره باغ گفته بود كه انتقال گاز به نیروگاه‌های شهر تهران از فصل زمستان به دلیل در اولویت قرار گرفتن گاز رسانی به واحدهای مسكونی متوقف می‌شود بنابراین این نیروگاه‌ها در حال حاضر با سوخت گازوئیل و مازوت در حال تولید برق هستند كه خوشبختانه مخازن نیروگاه‌های تهران ۶۰ درصد ذخیره سوخت دارند.

● كمبود ۲۴۰ مگاوات بخاطر نبود سوخت

مسعود حجت مدیرعامل شركت مدیریت شبكه برق ایران نیز با تایید كمبود سوخت نیروگاهها اعلام كرد بود كه به دلیل كمبود سوخت نیروگاهها، حدود ۲۴۰ مگاوات از ۵ هزار مگاوات برق تهران قطع شده است.

بنابراین گزارش، برق مناطق مختلف تهران و كرج كه به دلیل كمبود سوخت نیروگاهها قطع شده بود علیرغم اینكه اعلام می شد نهایتاً تا ۲ ساعت دیگر وصل خواهد شد اما با گذشت چند روز از وقوع این حادثه همچنان تهران و حتی برخی نقاط كشور با خاموشی پراكنده مواجه است.

اشكپور مدیر روابط عمومی برق منطقه‌ای تهران نیز در گفت‌وگو با فارس با تأیید كمبود سوخت نیروگاهها اعلام كرده بود كه به دلیل محدودیت در تولید از ساعت۱۷ و ۳۰ دقیقه بخشی از مناطق شمال و شمال غرب تهران و بخشی از كرج دچار قعطی برق شده‌اند.

وی گفت: در ابتدا قرار بود ۱۹۰ مگاوات از برق تهران قطع شود كه به دلیل كمبود سوخت و مشكل نیروگاهها این میزان به ۲۴۰ مگاوات افزایش یافت.

گزارش از : اكبر محمودی