پیش بینی می شود كه انگلیس در آینده ای نه چندان دور با كمبود برق روبرو شود .

شركت انگلیسی ایننكو Inenco ، كه یك شركت مشاوره ای فعال در امور انرژی و محیط زیست است ، در گزارش خود اعلام كرد انگلیس احتمالا در مدت ۵ تا ۷ سال آینده با كمبود برق روبرو خواهد شد .

این گزارش با اشاره به چگونگی وضعیت نیروگاه های برق در انگلیس ، آورده است : بر اساس قوانین اروپا كه در سال ۲۰۰۱ با هدف متوقف كردن تصاعد مواد آلوده كننده هوا از قبیل دی اكسید سولفور ، تنظیم شد ، واحد های نیرو و نیروگاه های تولید برق كه پیش از سال ۱۹۸۷ ساخته شده اند باید یا اصلاح شوند و یا به وسایل كنترل كننده تصاعدها مجهز شوند و یا اینكه بین سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۵ در فعالیت های خود به مدت ۲۰ هزار ساعت كار كنند .

بر اساس این قانون ، سال ۲۰۱۵ سالی است كه باید این نیروگاه های قدیمی از رده خارج شوند .

این گزارش افزود : اما اكنون به علت بالا رفتن بهای گاز ، شركت های عرضه كننده انرژی ترغیب شده اند كه از نیروگاه ها به مدت بیشتری استفاده كنند و اگر چنین روندی ادامه پیدا كند ، نیروگاه های اصلاح شده احتمالا تعداد ساعاتی را كه مجاز به فعالیت هستند ، زودتر به اتمام می رسانند و در نتیجه زودتر از آنچه كه انتظار می رود ، بسته خواهند شد .

شركت ایننكو در گزارش خود اینچنین محاسبه كرده است : بسته شدن احتمالی واحدهای هسته ای و ذغال سنگی تا پیش از سال ۲۰۱۲ ، در مجموع ، برابر با حذف ظرفیتی معادل بیش از ۱۰ گیگاوات خواهد بود و این بدین معناست كه یك هفتم از مجموع ظرفیت تولید برق انگلیس حذف خواهد شد .

در این گزارش همچنین هشدار داده شده است كه چنانچه وضعیت به خوبی پیش نرود ، این احتمال وجود دارد كه كمبود برق در حوالی زمان برگزاری مسابقات المپیك در لندن در سال ۲۰۱۲ به وقوع بپیوندد و تا آن زمان آخرین ناوگان قدیمی راكتور هسته ای مگناكس Magnox / نوع قدیمی از راكتور هسته ای كه در انگلیس طراحی و ساخته شد / تعطیل خواهد شد و از آن مهمتر این است كه نیروگاه های قدیمی كه با ذغال سنگ كار می كنند نیز تا آن زمان احتمالا بسته خواهند شد .

كارشناسان انرژی می گویند ساخت نیروگاه هایی كه با گاز كار می كنند ، یكی از روش هایی است كه می توان برای پر كردن خلاء انرژی در انگلیس به كار گرفت .

اما شركت مشاوره ای ایننكو در این باره ابراز تردید كرده است و گفته است كه به راه افتادن سریع چنین نیروگاه هایی با شك و تردید همراه است .

مایكل ابوت معاون مدیر عامل شركت ایننكو می گوید : اگر قرار است نیروگاه های جدیدی تا سال ۲۰۱۲ به راه بیافتند ، لازم است تا از هم اكنون ساخت آنها آغاز شود .

مسئله دیگری از سوی شركت مشاوره ای ایننكو مطرح شده است مبنی بر اینكه احتمال كمی وجود دارد كه تولید كنندگان انرژی به سرمایه گذاری در فن آوری ای مایل باشند كه می دانند در مقایسه با فن آوری ساخت نیروگاه های هسته ای جدید ، در مقام دوم قرار می گیرد .

بنابراین احتمال داده می شود كه سرمایه گذاری در فن آوری ساخت نیروگاه های گازی در سطح گسترده ای صورت نگیرد .

استفاده بیشتر از ژنراتورهای كوچكی كه این اجازه را به شبكه سراسری برق می دهد تا در هنگام كمبود برق و در زمانی كه مصرف برق بالا است ، توقفی را در عرضه برق مشتریان به وجود آورد ، از جمله دیگر گزینه ها است .

بر اساس این گزارش ، حتی اگر خلاء انرژی در انگلیس از میان برود ، همچنان اینگونه پیش بینی می شود كه بهای برق در چند سال آینده روند رو به بالایی را در پیش بگیرد .