با حضور وزیر نیرو فاز دوم تصفیه خانه آب بابا شیخ علی اصفهان كه از بزرگترین تصفیه خانه های خاورمیانه است به بهره برداری رسید. به گزارش ایسنا، سید پرویز فتاح ـ وزیر نیرو ـ در افتتاحیه این مراسم با اشاره به اینكه ایران كشوری بی آب است كه درصد آب موجود در آن یك سوم متوسط جهانی است گفت: همه باید بسیج شویم از گوهر و منابع آبی كه در اختیارمان قرار داده شده است به خوبی استفاده كنیم زیرا اگر بخواهیم در بخش های بهداشت، كشاورزی و صنعت به پیشرفت برسیم از طریق مدیریت صحیح و اصولی در مصرف انرژی آب و برق است.

وی تصریح كرد: هم اكنون بعضی از آب های زیرزمینی كشور در عمق ۴۰ متری زمین وجود دارند كه قدمتی ۴۰ هزار ساله دارند. وزیر نیرو گفت: خوشبختانه در دولت نهم به مقوله های مختلف آب اهمیت داده می شود اما باید هزینه های آن به خوبی مطرح و اختصاص داده شود. وی اضافه كرد: در بودجه امسال دو هزار و۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار از سوی مجلس برای بخش آب در نظر گرفته شده كه این بودجه نسبت به سال قبل ۶۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است. وی گفت: متاسفانه عددی كه برای آب صرف می شود خیلی بیشتر از این مقدار است و ما باید با استفاده از فاینانس ها و وام بانك جهانی و مشاركت بخش خصوصی چهار هزار میلیارد تومان بودجه جذب كنیم.

وی اظهار كرد: اگر بالاتر از این مقدار نیز توسط دولت یا مجلس بودجه به ما اختصاص داده شود برای ما تناسب خواهد داشت. زیرا بخش نیرو ظرفیت استفاده از چنین بودجه هایی را به خوبی داراست. فتاح خاطرنشان كرد: هم اكنون كارهای بسیار بزرگی در زمینه ساخت تونل انتقال آب در ایران انجام شده است كه ما با استفاده از كارشناسان و به كارگیری تكنولوژی پیشرفته توانسته ایم بزرگترین طرح توسعه تصفیه خانه را در خاورمیانه و آن هم در اصفهان اجرا كنیم. وی در ادامه افزود: در سفر سال قبل به اصفهان مراحل اجرای احداث تصفیه خانه به كندی انجام شده بود كه با قول مساعد مسئولان شركت آب منطقه ای اصفهان در سال جاری این تصفیه خانه بعد از۶ سال به بهره برداری رسید.

وی همچنین در رابطه با اجرای مصوبات

۴۷ درصدی سفر ریاست جمهوری در استان اصفهان ابراز خرسندی كرد و گفت: این پیشرفت بسیار خوبی است كه مسئولان ما باید با عزم راسخ طرح هایی كه هیأت دولت در این استان مصوب كرده اند را به صورت جدی پیگیری كنند.