گالری ملی تهران پس از ۱۰ ماه بحث و بررسی هنرمندان، رایزنی‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و مساعدت شهردار تهران برای نخستین بار در تاریخ پایتخت تأسیس می‌شود.

سیدمحمد جواد شوشتری، معاون هماهنگی و اجرایی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران ضمن اعلام این كه ایده احداث گالری ملی در شورای سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران مورد تأیید قرار گرفته است، افزود: ضرورت دارد كه این پیشنهاد به تصویب مراجع بالاتر در حوزه مدیریت شهری برسد و بقیه اقدام‌های لازم در این خصوص در دست پیگیری است.

یك فضای فرهنگی هنری متمركز می‌تواند محلی برای حفظ و نمایش آثار هنرهای تجسمی هنرمندان ایرانی و به‌خصوص تهرانی‌ها در ادوار مختلف تاریخی باشد و این فضای فرهنگی، پلی برای ارتباط مستقیم دانشجویان و مردم با هنرمندان تلقی می‌شود.

این مهم از مدت‌ها پیش در همشهری در خلال گفتگو با هنرمندان و كارشناسان هنری مورد بررسی قرار گرفت و مسئولان را به این صرافت انداخت تا كاری برای تأسیس آن انجام دهند.

● هنرمندان از گالری ملی حمایت كنند

چندی پیش، استاد محمود فرشچیان برای تأسیس گالری ملی، فراخوان عمومی داد و از هنرمندان خواست تا در تأسیس این فضای فرهنگی تلاش كنند. این كار با استقبال گسترده‌ای مواجه شد.

هنرمندانی همچون آیدین آغداشلو، پرویز كلانتری، ناصر پلنگی، ابراهیم حقیقی، حسین خسروجردی، فرشید مثقالی، طاهر شیخ‌الحكمایی، منوچهر معتبر در این مدت اظهار آمادگی كرده‌اند تا گزیده‌ای از آثار خود را برای غنا بخشیدن به گالری ملی تهران اهدا كنند.

از طرف دیگر، نمایندگان انجمن‌های صنفی هنرهای تجسمی نیز با حمایت‌هایشان، آمادگی خود را برای هرگونه اقدام در جهت تأسیس و راه‌اندازی گالری ملی تهران اعلام كرده‌اند.

● گالری ملی تهران در ابعاد جهانی

گالری ملی تهران قرار است براساس تجربیات موفق دیگر كشورها و منطبق با فضای فرهنگی هنری بومی كشور راه اندازی می‌شود كه دارای نمایشگاه‌های دائم و موقت، حفظ و عرضه و نمایش آثار هنرهای تجسمی ونیز مركز آموزش و تحقیقات، موزه هنری تهران و فضاهای مختلف برای ارتباط روز و مستمر هنرمندان و مردم باشد.

در این خصوص، وجود عمارت‌های شاخص معماری تهران -به‌ویژه در مركز شهر- جهت تأسیس موقت گالری ملی تهران ایده قابل‌تأمل و مطالعه‌ای است تا زمانی كه با مساعدت شهرداری تهران، مكان دائمی این گالری در محل‌هایی نظیر تپه‌های عباس‌آباد یا اطراف میدان فرهنگ یا حتی برج میلاد طراحی و تأسیس شود.