ویلیام آدولف بوژرو، نقاش فرانسوی، از جمله هنرمندانی است كه توانست در زمان حیاتش به شهرتی جهانی دست یابد. بوژرو در روز ۳۰ نوامبر سال ۱۸۲۵ در شهر «لاروچل» به دنیا آمد. وی آموزش هنری خود را از مدرسه هنری «اكول دبوكس» پاریس آغاز كرد. در سن ۲۵ سالگی موفق شد آثارش را در نمایشگاه سالانه هنری پاریس شركت دهد.

ورود به چنین رویداد هنری بزرگی سبب گشت تا توجه منتقدین و نقاشان پیشكسوت به آثار این نقاش جوان جلب شود. سبك نقاشی بوژرو، واقع گرا (رئالیسم) بود. او این شیوه را به صورت آكادمیك فرا گرفته بود و تا پایان عمرش نیز به آن وفادار ماند. او با ترسیم ۸۲۶ نقاشی قابل بحث در طول دوران زندگی اش به عنوان یكی از برجسته ترین نقاشان جهان شناخته شد. توجه مجموعه داران ثروتمند آمریكایی به آثار وی و پرداخت مبالغ بالا برای آنها به جهانی شدن چهره وی كمك كرد. در سال ۱۹۰۰ در نمایشگاه سالانه هنری پاریس، هنگامی كه خبرنگاری از «دگا» و «مونت» در مورد برجسته ترین چهره هنری قرن ۱۹ فرانسه پرسید ، هر دو بر سر نام «ویلیام بوژرو» اتفاق نظر داشتند. پس از مرگ این نقاش فرانسوی، آثارش با بی مهری كارشناسان هنری روبرو شدند. نتیجه آن شد كه برای سال ها، نام او از فهرست هنرمندان دایره المعارف های هنری حذف شد. دلیل این بی اعتنایی را شاید بتوان به سبك آثار بوژرو و موضوعات آن مربوط دانست. زندگی جاری، موضوع اغلب آثار اوست. زنان چوپان، دختربچه هایی در حال نگهداری از خواهر و برادرهای خردسالشان ، بافنده ها و زنان در حال رختشویی از جمله موضوعات آثار این هنرمند است.

پس از گذشت سال ها بار دیگر نظرها به سوی آثار وی جلب شد و همگان تابلوی «تولد ونوس» وی را یك شاهكار هنری قلمداد كردند. تأسیس نخستین مركز آموزش هنری ویژه بانوان توسط بوژرو از دیگر نكات مثبت كارنامه این نقاش فرانسوی است. آثار وی همینك در بیش از یكصد موزه در سراسر جهان حضور دارند. علاوه بر آن به همت بازماندگانش یك گالری الكترونیكی از كل آثار او برای علاقه مندان نقاشی هایش بر روی شبكه اینترنت راه اندازی شده است.