"هنگامی كه بیمارستان اروپایی غزه هفت سال پیش درهایش را گشود، یكی از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری‌های خارجی در نوار غزه‌یی بود كه به مدت طولانی در آن درگیری وجود داشت و هم چنین یكی از مركزهای اصلی پزشكی در اراضی فلسطین بود.

اما دیروز، این بیمارستان ‌٢٥٠ تختخوابه به ورطه‌ی بحران سقوط كرد و بیماران را از جراحی‌های عادی بر‌گرداند و سخت در تلاش بود تا بتواند تنها به موارد اورژانسی بپردازد، زیرا تنها نیروگاه برق غزه در پی اقدام اسراییل در متوقف كردن ارسال سوخت به این نیروگاه، تولید برق خود را متوقف كرد."

روزنامه‌ی گاردین در گزارشی تحلیلی به بررسی ابعاد تحریم‌های صورت گرفته در غزه بر زندگی مردم عادی این منطقه پرداخته است. در این گزارش آمده است: "اسراییل اعلام كرده است كه بستن نوار غزه به منظور متوقف كردن شلیك موشك از سوی شبه نظامیان فلسطینی بوده است.

اما سیاست جدید اسراییل به این معنی است كه از روز پنجشنبه‌ی گذشته تاكنون هیچ كمك غذایی و كمك سوختی به غزه وارد نشده است.

بسیاری از مناطق این باریكه‌ی مملو از جمعیت، برق نداشت و باعث بسته شدن نانوان‌هایی‌ها شد و بیمارستان‌ها را مجبور كرد تا از ژنراتورها و ذخایر سوختی محدود خودشان استفاده كنند. هنگامی كه شب شد، تقریبا تمام شهر غزه در تاریكی فرو رفت.

بنیتا فررو والدنر، كمیسیونر روابط خارجی اروپا گفت: به بیان ساده، این یك مجازات دسته جمعی است.

اسامه نهال، دكتر كودكان در بخش مراقبت‌های ویژه‌ی كودكان بیمارستان اروپایی غزه به نظر می‌آمد كه به این وضعیت تسلیم رسیده است.

وی گفت: سیاست، سیاست است، اما مراقبت از انسان‌ها باید از سیاست دور باشد.

در بخشی كه این دكتر مسوول آن است، ‌١٠ نوزاد وجود دارند كه دو تن از آنها به دستگاه تنفس مصنوعی متصل بودند.

بیمارستان خان یونس كه با منابع مالی اروپایی و سازمان ملل ساخته شده است، بیشتر برقش را از نیروگاه برق غزه می‌گیرد، پس یعنی دیروز كاملا بدون برق بود. ذخایر سوختی خود این بیمارستان كه به طور معمول ‌١٢٠ هزار لیتر است به ‌١٠ هزار لیتر كاهش پیدا كرده‌اند زیرا اسراییل در دو سال گذشته نوار غزه را تحریم اقتصادی كرده است.

سازمان ملل محموله‌های سوختی اضطراری را از دپوی این سازمان در داخل نوار غزه به این بیمارستان فرستاد. این مقدار برای به كار انداختن كوچك‌ترین ژنراتور بیمارستان كافی بود و توانست برق اتاق جراحی‌های اضطراری و بخش‌های مراقبت‌های ویژه را تامین كند. اما هنگامی كه این آخرین ذخایر نیز تمام شوند، بیمارستان از كار خواهد افتاد. نهال در این باره گفت: اگر سوخت جدید نرسد، ما باید با دهان خودمان به بیماران تنفس بدهیم. تمام ما باید بی‌وقفه، ‌٢٤ ساعت شبانه‌روز كار كنیم.

محمد ابوشهلا، رییس این بیمارستان گفت: این وضعیت بسیار جدی است. در صورتی كه ادامه یابد، ما دیگر خدمات ارائه نخواهیم كرد. آیا شما فكر می‌كنید، جای دیگری داریم كه بیماران را به آن جا انتقال دهیم؟ هیچ جایی وجود ندارد."

این گزارش می‌افزاید: "حتی با وجود بسته شدن نیروگاه برق غزه كه در حدود یك چهارم برق این باریكه را تامین می‌كند، در آغاز به نظر رسید كه اسراییل برای ادامه‌ی بستن مرزهای نوار غزه هنوز مصمم است. ایهود المرت، نخست وزیر اسراییل گفت: تا آنجایی كه به من مربوط است، تمام ساكنان غزه می‌توانند پیاده راه بروند، ماشین‌های آنها سوخت ندارد زیرا آنها رژیم قاتلی دارند كه به مردم جنوب اسراییل اجازه‌ی زندگی كردن در آرامش را نمی‌دهد.

این در حالی است كه ایهود باراك، وزیر دفاع اسراییل تصمیم گرفت كه استثنائا به محموله‌های گازوئیل و دارو به طور محدود اجازه‌ی ورود بدهد.

سخنگوی وزارت خارجه‌ی اسراییل گفت: به عقیده‌ی ما حماس متوجه منظورمان شده است. هر زمان كه بخواهند، می‌توانند حملات موشكی خود را متوقف كنند.

اما معلوم نشد كه چه مقدار سوخت و یا هر چند بار یك بار این محموله‌ها می‌توانند وارد غزه شوند.

از هنگامی كه جنبش اسلامی حماس در انتخابات فلسطین پیروز شد و كنترل كامل نوار غزه را در تابستان گذشته به دست گرفت، اغلب درباره‌ی بحران خطرناك انسانی در این باریكه سخن گفته و در دو سال گذشته نیز اغلب نادیده انگاشته شده است. اما هیچ‌گاه پیش از این، هشدار درباره‌ی شكنندگی وضعیت جمعیت ‌٥/١ میلیون نفری این باریكه آن قدر جدی نبوده است.

آژانس كار و كمك سازمان ملل متحد (UNRWA) كه برای پناهندگان فلسطینی كار می‌كند و كمك غذایی را به ‌٨٧٠ هزار ساكن غزه فراهم می‌كند، هشدار داد كه این آژانس باید به كار توزیع غذا تا پیش از پنجشنبه پایان دهد زیرا دیگر نمی‌تواند بسته‌های كمك‌های غذایی و سوخت را به این منطقه وارد كند.

مقامات اسراییل عنوان كرده‌اند كه به اعتقاد آنها مقامات غزه بی‌جهت نیروگاه برق را تعطیل كرده‌اند.

اما جان كینگ، مدیر عملیات این سازمان در غزه اعلام كرد كه این بحران واقعی است.

وی گفت: این كه نماینده‌ی دولت اسراییل چنین اظهار نظری كرده است نشان می‌دهد كه اصلا از واقعیت در این جا خبر ندارد. این واقعیتی است كه سوخت نیروگاه تمام شده است. دولت اسراییل به خوبی می‌داند كه چه میزان سوخت وارد غزه می‌شود. آنها هر چیزی را كنترل می‌كنند.

كینگ گفت: شلیك موشك از غزه، اگرچه غیر قانونی است، ما چنین اقدامات تنبیهی را علیه غیر نظامیان نیز توجیه نمی‌كند. كارهایی كه یك نفر انجام می‌دهد، می‌بایست توسط حكم قانون بررسی شوند. ما باید به هر كاری كه یك نفر انجام می‌دهد نگاه كنیم وآنهایی كه كار غیر قانونی می‌كنند باید مسوولیت اعمالشان را قبول كنند."

در انتهای این گزارش آمده است: "یورش‌ها و حملات هوایی ارتش اسراییل در حدود ‌٤٠ فلسطینی را در هفته‌ی گذشته در غزه به كشتن داد كه از این تعداد حداقل ‌١٠ تن از آنان غیر نظامی بوده‌اند.

هنگامی كه شب شد، جمعیتی از خریداران به داخل نانوایی سمیر خدر در شهر غزه جمع شدند، این نانوایی یكی از چند مغازه‌ای است كه از خودش ژنراتور دارد كه البته داشتن ژنراتور برای یك مغازه یك چیز لوكس محسوب می‌شود. خدر تنها برای یك روز دیگر سوخت به اندازه‌ی كافی داشت.

سیمر خدر گفت: تنها مسوول این وضعیت اسراییل است. ما بیشتر از آنها از حملات موشكی خسته شده‌ایم. ما برق نداریم، سوخت نداریم، اجاق گاز نداریم. تنها شمع داریم. وضعیت از این اسف‌بارتر خواهد شد."