تازه‌ترین شماره‌ی نشریه‌ی تخصصی هنرهای تصویری در سه مقوله‌ی عكس، نقاشی و هنر جدید و آوانگارد منتشر شد.

این نشریه در شماره‌ی ۲۲، با معرفی و تشریح كارهایی از "مایکل کنا" آغاز می‌شود كه عکاس "دیدنی" هم معرفی شده است، چراکه آثار او بیشتر از آن‌که دستمایه‌ای برای اندیشه‌ورزی کلامی باشند، فراخوانی برای تجربه‌ای دیداری و بصری به‌شمار می‌روند.

پیوند میان رمانس و واقعیت نوشته‌ای از پیتر سی.نابل و با ترجمه‌ی حمیدرضا کرمی، کسب اجازه از طبیعت، گفت‌وگوی بروکز یانسن با مایکل کنا، هوکاییدو نوشته‌ای از دایدو موریما و ترجمه‌ی محمدرضا میرزایی، زندگی زیباست: گفت‌وگوی کارول گلابر و مایکل کنا، دوروتی لانگ: هانس میشل کوتزل با ترجمه‌ی علی اتحاد، رابرت کاپا و هنری کارتیه برسون: هانس میشل کوتزل، ترجمه‌ی شاهین شهاب‌لو، دنیس استاک: هانس میشل کوتزل با ترجمه‌ی حمیدرضا کرمی عنوان‌های دیگری است كه در ادامه آمده است.

داستان پشت تصاویر، روایتی از دوروتی لانگ، رابرت کاپا، دنیس استاک، هنری کارتیه برسون است.

اما اسماعیل عباسی نیز هنرمند عكاس ایرانی است كه در گفت‌وگویی مفصل، فعالیت‌های او در زمینه‌ی عكاسی و فعالیت‌های دیگرش در زمینه عکاسی اعم از آموزش، ترجمه، انتشار مجله و... پرداخته می‌شود. عباسی، گاه‌گدار و به‌ندرت عکس‌هایش را نشان داده و می‌دهد. پراکنده و با فاصله زمانی و به زعم حرفه‌هنرمندی‌ها، این چند صفحه تلاشی است برای فراهم آوردن مجموعه‌ای یک‌جا و همزمان از عکس‌های او برای علاقمندان به تحقیق در عکاسی ایران. این گفت‌وگو با عنوان "طی مسیر برایم مهم تر است" منتشر شده است.

در بخش نقاشی این نشریه، مطالبی با عنوان‌های، ترانس آوانگارد: ساندرو کیا، میمو پالادینو، فرانچسکو کلمنته، انزو کوکی، مقدمه‌ای با دو فرض نوشته‌ی ایمان افسریان، ترانس آوانگارد، نئواکسپرسیونیسم ایتالیا به قلم فائقه بقراطی، ترانس آوانگارد ایتالیایی: آکیله بونیتو اولیوا با ترجمه‌ی سارا نیلی، آرمان شهرها، خانه به‌دوش‌ها، منتقدان: مارسیا ای.وتروک گنجانده شده است.

بنا بر این گزارش، نکاتی درباره‌ی هویت در هنر بومی و جهانی نوشته‌ی ایو میشو با ترجمه‌ی وحید حکیم به همراه دو گفت‌وگوی "هویت در مهاجرت" با رضا درخشانی و "اتصال به نقطه آخر جریان اصلی"با مسعود سعدالدین به این بخش اضافه شده است.

بخش نهایی حرفه‌ هنرمند ۲۲، درباره‌ی هنر آوانگارد است.

در این شماره تصریح شده كه اصطلاح "آوانگارد" از جمله مفاهیم و انگاره‌هایی است که هرگونه ارزیابی از سنت مدرنیسم و درک دستاوردهای و آماج آن، نقد وجوه قابل انتقاد آن و در نهایت تداوم و رفع پروژه آن در یک موقعیت تاریخی تازه، در گرو تدقیق و بررسی نقادانه آن‌هاست.

باور شورای نویسندگان این نشریه این‌ است که در حال، هر کس - فارغ از جغرافیای فرهنگ خود - بخواهد به کار عملی یا نظری در حوزه هنرهای تصویری بپردازد، برای روشن ساختن چشم‌انداز خویش، به نوعی ارزیابی انتقادی از مدرنیسم و مفاهیم اصلی آن نیازمند است. در همین چهارچوب، مقالات و یادداشت‌هایی فراهم کرده‌اند که برخی از وجوه تاریخ و تحلیلی مفهوم آوانگارد را تا حدی آشکار می‌کنند.

نشریه‌ی یادشده كه به‌صورت فصلنامه با مدیر مسوولی شهریار توكلی زیر نظر شورای نویسندگان منتشر می‌شود، روی دكه‌ی روزنامه فروشی‌هاست.