یافته‌های جدید کتابخانه دانشگاه هایدلبرگ آلمان این نظریه را تایید می‌کند که سوژه شاهکار لئوناردو داوینچی همسر یک تاجر اهل فلورانس بوده است.

خبرگزاری فرانسه اعلام کرد ویت پروبست رئیس کتابخانه دانشگاه هایدلبرگ گفت بر اساس یادداشت‌های یک مقام رسمی فلورانسی به نام آگوستینو وسپوچی که در کتابخانه دانشگاه پیدا شده، زنی که در تابلو داوینچی آن لبخند مرموز را به لب دارد، لیزا دل جوکوندو همسر فرانچسکو جوکوندو بوده است.

تاریخ این یادداشت‌ها به سال ۱۵۰۳ بازمی‌گردد و آرمین شلچر یکی از اساتید دانشگاه آن را پیدا کرده است. پروبست در بیانیه‌ای گفت: "یاداشت‌های پیدا شده به ما اجازه می‌دهد به شکلی دقیق‌تر تاریخ خلق این تابلو نقاشی را پیدا کنیم." تا پیش از این تنها منبع دیگر که هویت مونا لیزا را به عنوان همسر تاجر فلورانسی تایید می کرد، جورجو واساری نویسنده ایتالیایی بود.

وی در کتاب زندگینامه مونا لیزا به این مسئله اشاره کرده است. به نوشته واساری تابلو مونا لیزا بین سال های ۱۵۰۳ و ۱۵۰۶ کشیده شده است. پروبست با بیان اینکه داوینچی در هیچیک از یادداشت‌های خود به مونالیزا اشاره نکرده، برخی نتیجه‌گیری‌های واساری را مورد تردید دانست. تابلو مونا لیزا اکنون در موزه لوور پاریس نگه داشته می‌شود.