با تامین سوخت لازم ماشین آلات و کمپرسورهای برق پروژه احداث سد «کارون ۴»، بزرگ ترین سد ایران و خاورمیانه، از سوی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه چهار محال و بختیاری، روند عملیات اجرایی این طرح پرشتاب شد.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه چهارمحال و بختیاری با بیان این مطلب افزود: با وجود شرایط هوای نامناسب در روزهای اخیر در پی بارش برف شدید، با تلاش کارکنان شرکت ملی پخش به منظور تامین سوخت لازم برای ماشین آلات و کمپروسورهای برق، روند عملیات اجرایی سد بتنی کارون ۴ که بزرگ ترین سد ایران و خاورمیانه است، حتی یک روز هم متوقف نشد، بلکه شتاب بیشتری گرفت.

مهندس حسین صادقیان افزود: ماشین آلات و کمپروسورهای برق طرح احداث سد کارون ۴ ماهانه یک میلیون لیتر نفت گاز مصرف می کنند.

سد بتنی قوسی وزنی کارون ۴ و نیروگاه آن بر روی رودخانه کارون در استان چهارمحال و بختیاری در فاصله حدود ۱۸۰ کیلومتری جنوب غرب شهرکرد، بالادست تلاقی دو رودخانه کارون و منج واقع شده است.

این سد با ارتفاع ۲۳۰ متر بلندترین سد ایران و خاورمیانه است. طول تاج سد ۵/۵۷۴ متر و ضخامت آن در تاج و پی به ترتیب ۷ متر و ۱۱۸ متر است.

وی همچنین با اشاره به شرایط دشوار و سخت توزیع فرآورده های نفتی در استان چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: عرضه سوخت مورد نیاز مردم در برخی نقاط سخت گذر استان چهارمحال و بختیاری به گونه ای است که امکان آمد و شد نفتکش ها در راه های ارتباطی برخی نقاط سخت گذر پس از نخستین بارش برف زمستانی ناممکن خواهد بود و متاسفانه این وضعیت تا ماه ها ادامه خواهد داشت.

صادقیان ادامه داد: خوشبختانه با تلاش کارکنان شرکت پخش و هماهنگی و همکاری مسئولان استان و مردم، تا کنون هیچ یک از نقاط سخت گذر این استان با مشکل کمبود سوخت رو به رو نشده اند.

وی اظهار داشت: در روزهای اخیر و در پی افت شدید فشار و قطع سامانه گاز مصرفی، بیش از ۳۰ میلیون لیتر سوخت جایگزین و زمستانی در استان چهارمحال و بختیاری توزیع شده است.

صادقیان افزود: از این میزان ۹ میلیون لیتر نفت سفید به عنوان سوخت زمستانی برای نقاط سخت گذر استان از ابتدای پاییز امسال ذخیره سازی شده بود که از سوی ۲۰۰ عامل فروش به مردم این مناطق توزیع شد.

وی ادامه داد: ۱۳ میلیون لیتر نفت گاز نیز برای تامین سوخت جایگزین به واحدهای صنعتی و برخی کارخانه های استان عرضه و تا کنون ۵ میلیون لیتر نفت کوره نیز به کارخانه سیمان شهرکرد بمنظور تامین سوخت جایگزین تحویل شده است.