احمد نوریان با اشاره به بودجه سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران در سال آینده گفت:سازمان فرهنگی هنری دارای ردیف بودجه مشخص و جدا از معاونت اجتماعی بوده و در سال ۸۷ بودجه اختصاص یافته چشمگیر است.

احمد نوریان، رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران اولین نشست خبری خود را بعد از عهده‌دار شدن مدیریت سازمان برگزار كرد.

در این نشست وی ابتدا به تشریح برنامه‌های درونی سازمان و اهداف سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران پرداخت و در ادامه به پرسش خبرنگاران پاسخ گفت.

● در راه خدا كار می‌كنیم و از مسائل حاشیه‌ای ترسی نداریم

نوریان كه پنجمین مدیر سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران محسوب می شود با اشاره به سیاست كلی این سازمان گفت:طرح طبقه‌بندی مشاغل را در دست كار داریم و قرار است جای نیروها در سازمان تثبیت شود و نیروهای سازمان از دو بیمه تامین اجتماعی و درمانی شهرداری برخوردار شوند.

وی ادامه داد:برای بیمه كاركنان یك میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان پرداخت كرده‌ایم و همچنین سازمان برای انجام كارهای فرهنگی و هنری نیز مالیات پرداخت می‌كنند.

وی در ادامه با اشاره به این نكته كه سازمان فرهنگی و هنری از هرگونه موازی‌كاری دوری می‌كند، گفت:ما با هیچ سازمانی رقابت نكرده و سعی داریم به صورت هدفمند در سازمان كارهای فرهنگی و هنری را انجام دهیم و سعی كردیم كه فراجناحی و فراملی عمل كنیم و گوشمان نیز به مسائل حاشیه‌ای كه درباره سازمان زده می‌شود، بدهكار نیست و توجهی نداریم.

نوریان افزود:فعالیت‌های فرهنگی و هنری سازمان در چارچوپ اهداف نظام و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب بوده و طرح سئوالات حاشیه‌ای، نمی‌تواند مانع كار ما شود. ما در راه خدا كار می‌كنیم و از هیچ كاری ابا و ترس نداریم.

● مجید سرسنگی سرپرست معاونت هنری است

رئیس سازمان در ادامه در مدیریت معاونت‌ها اشاره كرد و بیان داشت:تیر ماه وارد سازمان شدم و در این دوران قبل از مدیریت بنده بود كه معاونت فرهنگی استعفا داده بود و آقای عسگرپور نیز بعد از مدیریت بنده استعفا داد و آقای گودرزی به عنوان معاون هنری سازمان انتخاب شد اما به دلیل اشتغال وی در دانشگاه، این مركز آموزشی دو شغله بودن وی را قبول نكرد و در حال حاضر نیز آقای سرسنگی، قائم‌مقام سازمان بلافاصله به عنوان سرپرست بخش هنری كارها را انجام می‌دهد.

وی ادامه داد:مشكلی كه در ایران داریم این است كه با آمدن یك مدیر، دیگران بر اساس رابطه و دوستی‌ها استعفا می‌دهند و تلاشمان این است كه تثبیت را در سازمان داشته باشیم.

● معاونت اجتماعی و سازمان فرهنگی و هنری مكمل یكدیگرند

نوریان همچنین به فرهنگسرا و برنامه‌های سازمان اشاره كرد و بیان داشت:با مشورت‌های كه با آقای قالیباف داشتیم به این نتیجه رسیدیم كه دو حوزه سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران و معاونت اجتماعی به صورت دو حوزه مكمل در كنار باشند و البته با هم ادغام نشوند.

وی ادامه داد:شهرداری می‌تواند یك سازمان آموزشی و مشاركت‌دهنده باشد و قرار است فرهنگسراها و خانه‌های فرهنگ را نیز گسترش دهیم.معتقدم سازمان یكی از اركان تاثیرگذار در كشور است.در برنامه پنج‌ساله توسع مدیریت شهری را در نظر گرفته‌ایم كه این مدیریت یكپارچه بتواند كار خود را انجام دهد و به موضوعات كلان شهری نیز به صورت فرهنگی نگاه كنیم.

نوریان همچنین گفت:ما به تعادل فعالیت‌های فرهنگی و هنری قائل هستیم و توجه مدیران به رشته‌های خاص نیز نیاز است اما باید مدیریت‌ها یكسان بر همه حوزه‌ها باشد. ما نیازمند هستیم تا سیستم‌ها را تغییر دهیم.

وی اذعان داشت كه برنامه‌های فرهنگی و هنری كمتر نشده است و روش‌مان این است كه جلوتر از كار تبلیغ نكینم.معاونت‌ها در هدایت كارها نقش زیادی دارند و ما باید مجموعه فعالیت‌ها را به صورت هدفمند پیش ببریم.

● مناسبتی كار كردن بخشی از فعالیت‌های سازمان است

نوریان در پاسخ به سئوال خبرنگار فارس مبنی بر موازی كاری و مناسبتی بودن فعالیت‌های سازمان بیان داشت:مناسبتی كار كردن نیز بخشی از فعالیت‌های سازمان است.در توسعه فرهنگ شهری تلاش می‌كنیم و در كنار آن نیز تولیدات هنری و آموزشی نیز داریم و در این هفت ماه نیز شش همایش را پیرامون مسائل شهری و فرهنگی برگزار كردیم.

وی كه در بیشتر جواب‌های خود به خبرنگاران از آمار و تعداد سخن می‌گفت، در ادامه به برگزاری برخی از همایش‌ها و مصداق‌های آن اشاره كرد.

نوریان تصریح كرد: هر فرهنگسرا بر اساس هویت خود كار كرده و علاوه بر آن نیز دیگر فرهنگسراها نیز به فعالیت‌ مشغول هستند. مبنای فعالیت‌های نیز تحقیقات و پژوهش‌هایی است كه صورت می‌گیرد.در این ماه‌ها قرار بود كه بیش از ۱۵ هزار برنامه برگزار كنیم كه این برنامه‌ها بیش از آمار موجود شد و ۴۱ درصد رشد برنامه داشتیم.

وی همچنین به برگزاری كارگاه‌های آموزشی اشاره كرد و معتقد است كه ۴۹ درصد نیز كارهای آموزشی در سطح فرهنگسراها برگزار شده است.

● شیوه مدیریت خانه موزه‌ها تغییر می‌كند

این مدیر همچنین در پاسخ به سئوال خبرنگار دیگر مبنی بر موزه‌ خانه‌ها گفت:یكی از كارهای عمرانی كه در حال انجام است راه‌اندازی موزه‌ها مانند خانه طالقانی و غیر است و همچنین امسال ۱۱ سالن در فرهنگسراها تجهیز شده است.

وی ادامه داد:با بررسی‌های صورت گرفته شیوه اداره خانه موزه‌ها تغییر خواهد كرد و به صورت هیات امنایی این مكان‌ها اداره می‌شود.

● بودجه سال ۸۷ سازمان افزایش چشمگیر داشته

نوریان درباره تخصیص بودجه سال ۸۷ بیان داشت:بودجه‌ای را به شورای شهر پیشنهاد داده‌ایم و این را باید بگوییم كه افزایش چشمگیر داشته است.

وی ادامه داد:به ازای برنامه‌هایی كه سازمان در زمینه فرهنگ و هنر انجام می‌دهد بودجه قابل توجه بوده و خود سازمان فرهنگی و هنری نیز ردیف بودجه مشخص و جدا از معاونت اجتماعی دارد.