رییس حوزه هنری بر ضرورت ساخت موزه‌ای برای آثار تجسمی انقلاب و دفاع مقدس تأكید كرد و نگهداری آثار تجسمی حوزه هنری را در شرایط غیراستاندارد و نامناسب به مظلومیت فرهنگ مرتبط دانست.

حسن بنیانیان در پاسخ به وضعیت نگهداری نامناسب و غیراستاندارد آثار تجسمی حوزه هنری در طول سالهای پس از انقلاب گفت: همه این مسائل را باید ذیل مظلومیت فرهنگ دنبال كرد. ما حدود یك سال است كه داریم تلاش می كنیم مسئولین فرهنگی كشور را متقاعد كنیم كه جامعه امروز ما نیازمند ساخت «موزه هنرهای انقلاب»است.

بنیانیان با بیان این كه نگهداری این آثار در انبار مشكلی را حل نمی كند افزود: ما سعی می كنیم كه این آثار تجسمی را به نحو مطلوب نگهداری كنیم ولی تابلو به هر حال برای نمایش خلق می شود و باید به نمایش عموم درآید. به همین دلیل مدتی است كه سعی می‌كنیم از دولت امكاناتی را بگیریم و این موزه انقلاب را در نقطه مناسبی از شهر احداث كنیم و آثار هنرمندان انقلاب و دفاع مقدس را در آن به نمایش بگذاریم.

رییس حوزه هنری با بیان این كه از وضعیت نگهداری آثار تجسمی حوزه هنری اطلاع دقیقی ندارد گفت: اگر این آثار آسیب لحظه‌ای دیده باشد، همكاران ما در واحد تجسمی در جهت تعمیر آن اقدام می‌كنند ولی اگر آثار تجسمی شرایط مناسب و علمی برای نگهداری در انبار نداشته باشد مثل درجه رطوبت، دما و نور مناسب به مرور دچار آسیب هایی خواهد شد كه اگر خسارتی هم در این زمینه متوجه این آثار شده باشد، در واحد تجسمی حوزه هنری مرمت خواهد شد.

رییس حوزه هنری ابراز امیدواری كرد ظرف دو سه ماه آینده با آماده شدن ساختمان جدید این مشكلات حل شود و از سوی دیگر بر ضرورت ساخت موزه‌ای برای آثار انقلاب و دفاع مقدس تأكید كرد و گفت: علاوه بر آثاری كه در حوزه هنری در زمینه انقلاب و دفاع مقدس داریم برخی از این گونه آثار در خانه‌ها و مراكز دیگری نگهداری می شود كه لازم است همه آنها در یك مكانی مثل موزه به نمایش درآید.

وی افزود: با اتمام كار این ساختمان جدید حوزه هنری، موزه آثار انقلاب و دفاع مقدس را درحد مقدور راه اندازی می‌كنیم ولی تابلوهای ما چندین برابر فضایی است كه داریم و در نهایت نیازمند فضای بزرگتری است.

بنیانیان گفت: علاوه بر تابلوهایی كه از بدو انقلاب خلق شده است، تابلوهای حوزه هنری مراكز استانها را نیز به صورت امانت در اختیار داریم.

وی درباره امانت دادن و احتمال آسیب دیدن برخی از این تابلوها كه هم‌اكنون در شمار میراث آثار انقلاب و دفاع مقدس قرار دارند گفت:

همكاران ما در واحد تجسمی حوزه هنری به این مسائل توجه دارند و معمولا آثار را در بسته‌بندی‌های صحیح منتقل می كنند ولی به هر حال هنرمندان به اثرشان مثل فرزندشان علاقه دارند و هرچقدر هم كه به این آثار توجه شود باز هم فكر می‌كنند بیشتر و بهتر از این می شود به آنها توجه كرد.

وی افزود: در نمایشگاه های مقطعی كه تشكیل می‌شود، نیاز به جا به جایی آثار هست كه باید در بسته‌بندی‌های درست ارسال شود ولی ممكن است در جریان این جابه جایی‌ها برخی آثار دچار صدماتی شوند كه به هر حال بایستی همه آنها را در یك موزه به نمایش گذاشت.

بنیانیان با بیان این كه این آثار ارزشمند، حاصل عمر یك هنرمند است كه در یك برهه تاریخی خلق شده است بر استفاده از ظرفیت هنرمندان در معماری شهرهای كشور نیز تأكید كرد.