کیومرث قورچیان نقاش ایرانی که اخیرا نمایشگاهی از آثار نقاشی خود را با محور حضور اندیشه های مولانا در پایتخت بنگلادش (داکا) برگزار کرده بود در بازگشت از این کشور اظهار داشت: جهان، سخت تشنه اندیشه و نگاه مولانا به انسان و به خصوص شیفته بیان هنری این مفاهیم است.

به گزارش مردم سالاری به نقل از روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری صبا وابسته به فرهنگستان هنر، کیومرث قورچیان نقاش ایرانی که اخیرا نمایشگاهی از تازه ترین نقاشی های خود را در قالب رنگ روغن و ترکیب مواد و با گرایش های آبستره و فراانتزاعی و فرم های جدید بر محور اندیشه ها، تعالیم و حضور عارفانه مولانا جلال الدین در بنگلادش (داکا) برگزار کرده است در بازگشت از این کشور با بیان تاثیرات بسیار مثبت این نمایشگاه و بازتاب وسیع آن در میان انبوهی از علاقمندان در این کشور یادآور شد: کلیت مفاهیم انسانی و جهانی در شعر و نگاه مولانا با ترجمان هنری در مدرن ترین شیوه ها آنچنان برای همه جذاب است که می توان در سراسر دنیا بازتاب این شیفتگی و علاقه را مشاهده کرد و من در بنگلادش به شکل بی سابقه ای شاهد این استقبال وسیع بودم.

وی با ذکر اینکه در نمایشگاه بنگلادش، مخاطبانی که گمان نمی رفت کوچک ترین آشنایی و آگاهی از مولانا داشته باشند اشعار مولانا را به زبان فارسی در کنار تابلو می خواندند، ابراز همدلی شدید می کردند و جلوه هایی پرشور از عشق و ارادت خود را به این قله عرفان اسلامی ایرانی نشان می دادند خاطر نشان کرد: یکی از امتیازات مردم این کشور بالا بودن سطح دانش بصری و کیفیت هنرهای تجسمی آنهاست و همین موجب می شد تا با نوآوری های فرم و ترکیب بندی و تکنیک در کارهای من به خوبی ارتباط برقرار کنند.

وی افزود: قصد من ارائه کلیتی از مفاهیم انسانی و جهانی مولانا بود که نوع نگاهم در ترکیب بندی و رنگ متاثر از نگارگری ایرانی، کاشیکاری های ایران و اندیشه های عرفانی بود که از ورای انتزاع و آبستراکسیون با ترکیبی از فرم تا آبستره، تجربه تازه ای در بیان این مفاهیم ارائه دادم. وی تاکید کرد: در نوع نگاه و برخورد افرادی که با آثار من ارتباط برقرار می کردند نوع تفکر و گرایش های معنوی خود آنان نیز قابل درک و هضم بود. وی به حضور فراگیر و جهانی اندیشه های مولانا در سال های اخیر و نیاز همه مردم دنیا به این پیام توحیدی، معنوی و عاشقانه اشاره کرد و گفت: تفکر مولانا با جان و فطرت انسان ها آشناست. محدودیت زمانی و مکانی ندارد. مرز و ملیت نمی شناسد، ازلی و ابدی است و ما می توانیم از این خروجی و از این مدخل، شاهراهی برای عرضه زیبایی ها و زیبندگی های عظیم و ناشناخته فرهنگ و هنر ایرانی بسازیم.