زهره اعتضاد، هنرمندی است كه از ناحیه دو دست معلول است و با كمك پاهایش نقاشی،خوشنویسی،قالی‌بافی و گل‌سازی می‌كند.او عضو انجمن بین‌المللی نقاشان آلمان است و تاكنون بیش از ۶۰ نمایشگاه داخلی و ۱۰ نمایشگاه خارجی در كشورهای سوریه، لبنان، قطر، دبی، چین، تایلند، مكه برگزار كرده است.

زهره اعتضادالسلطنه متولد سال ۱۳۴۱ در تهران است و به صورت مادرزادی دچار معلولیت از ناحیه دو دست شده است. او دوران ابتدایی‌اش را در مدرسه استثنایی گذارند و از سال پنجم ابتدایی به بعد را در مدارس عادی و با موفقیت به اتمام رساند.

این هنرمند همچنین با بسیاری از چهره‌های مشهور سیاسی جهان از جمله رییس جمهور وقت چین،بی‌نظیر بوتو و ... نیز دیدار داشته و هدایایی از آنها دریافت كرده است.

وی پس از گرفتن دیپلم به كار تدریس و آموزش بچه‌های معلول می‌پردازد،و به مدت ۱۴ سال در كسوت دبیر به آموزش و پرورش بچه‌های معلول مشغول می‌شود و پس از آن برای پرستاری از پدرش تقاضای بازنشستگی پیش از موعد می‌كند.

او هم اكنون علاوه بر تحصیل در رشته روان‌شناسی در مقطع كارشناسی ارشد، در خانه نیز به كارهای هنری‌ از جمله نقاشی،خوشنویسی،قالی‌بافی،گلیم‌بافی،طراحی قالی و گل‌سازی مشغول است.

اعتضاد درباره آموزش بچه‌های معلول می‌گوید: من به معلمی بسیار علاقه داشتم و دوست داشتم به بچه‌های معلول و هم‌نوع خودم آموزش بدهم، من در آموزش آنها سختگیری‌های خاص خودم را داشتم و برخلاف تصور دیگران، از آنها تكالیفی می‌خواستم كه می‌دانستم قادر به انجام آن هستند،بچه‌ها هم در برابر آموزش‌های من مقاومت نمی‌كردند، چون می‌دیدند كه من هم معلولم.

اعتضاد خانواده‌اش را در آموزش و رشد استعدادهایش بسیار مؤثر می‌داند و در این زمینه می‌گوید: خانواده‌ام من را فردی متكی به خود و مؤثر تربیت كرد و به من آموزش دادند كه چگونه از انگشتان پاهایم برای انجام كارهایم استفاده كنم و به مرور با ورزش،تلاش و تمرین پاهایم قوی شدند.اگر چه در طی این مراحل بارها شكست خوردم و خسته شدم ولی باز با انرژی مضاعفی بلند می‌شدم و ادامه می دادم.

اعتضاد معلولیتش را انگیزه‌ای قوی برای رسیدن به خواسته‌هایش می‌داند و می‌گوید:همه مشكلات و موانعی كه سر راه من بود انگیزه‌ای شد تا با قدم‌های محكم تری گام بردارم و برای تحقق خواسته‌هایم مصر باشم.

روی آوردن من به هنر، هم به دلیل استعدادم بود و هم برای ثابت كردن توانایی‌هایم به خودم و جامعه تا به همه بگوییم كه معلولیت محدودیت نیست.

او می گوید: اخیرا اولین نمایشگاه انفرادی نقاشی من به مناسبت روز جهانی معلولین در فرهنگسرای بانو برگزار شد كه بازتاب بسیار خوبی داشت و ۶ تابلو از آثار من در این نمایشگاه به فروش رفت كه یكی از بهترین تجربه‌های هنری من بود.

او معتقد است كه اگر معلول نبود انسان بلاتكلیف و بی هنری بود چرا كه نیازی به اثبات چیزی نداشت و معلولیتش نشانی از جانب خداست برای او.

زهره اعتضاد آرزو دارد كه به عنوان یك هنرمند شناخته شود نه یك معلول و مؤسسه‌ای برای آموزش بچه‌های معلول و عادی دایر كند تا تمام تجربیاتش را دراختیار آنها قرار دهد.