● نیروگاه ۱۴۵۰ مگاواتی تولید برق در شهرستان علی آباد كتول

با بهره برداری از این نیروگاه، میزان تولید برق در استان گلستان ۲‎/۴ برابر نیاز استان خواهد شد كه می تواند علاوه بر تأمین نیاز انرژی برق چهار استان همجوار، بستر لازم برای صادرات برق به كشورهای آسیای میانه را فراهم كند. در زمان اجرای این طرح برای حدود یك هزار نفر و بعد از اتمام آن نیز برای ۱۰۰ نفر اشتغال پایدار فراهم می شود. هم اكنون مجری این طرح مشخص شده است و حجم سرمایه گذاری برای ساخت این نیروگاه ۴۵۰ میلیارد تومان خواهد بود.

● مجتمع پتروشیمی گلستان آرزوی دیرینه مردم

با اجرای این طرح یكی از آرزوهای دیرینه مردم استان درباره استقرار واحدهای بزرگ صنعتی برآورده می شود.

با اجرای این طرح سالانه یك میلیون تن كود اوره و ۳۵۰ هزار تن آمونیاك تولید می شود. هزینه اجرای این طرح ۵۰۰ میلیارد تومان و ۴۵۰ میلیون یورو است كه در پذیره نویسی برای ساخت پتروشیمی گلستان حدود ۹۰ هزار نفر از مردم استان مشاركت كردند. مقدمات آغاز ساخت این مجتمع انجام شده، پیمانكار آن نیز تعیین شده و عملیات اجرایی آن بزودی آغاز خواهد شد. با احداث این مجتمع هفت هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم در استان ایجاد می شود. پتروشیمی گلستان قادر خواهد بود كود موردنیاز اراضی كشاورزی شمال كشور را تأمین كند.

● دانشگاه جامع گلستان طرح اولویت دار

اجرای طرح دانشگاه جامع گلستان یكی دیگر از طرح های اولویت دار استان است كه مجوز قطعی آن اخذ شده است و تاكنون دانشكده های فنی، علوم و علوم پایه آن فعالیت خود را آغاز كرده اند. این دانشگاه قرار است در سفر دوم دولت به استان افتتاح شود. مسئولان استان امیدوارند كه اعتبار ۴۰ میلیارد تومانی لازم برای تكمیل این دانشگاه در نشست پایانی این سفر تأمین شود.

● سد نرماب چهل چای و تحول شگرف در استان گلستان

مطالعات اجرای این طرح در فازهای یك و دو كه حجم ذخیره آب آن ۱۵۰ میلیون متر مكعب است به پایان رسیده است. این طرح به تأیید وزارت نیرو و معاونت برنامه ریزی و راهبردی ریاست جمهوری رسیده است و در سال آینده اعتبارات مشخصی برای شروع اجرای عملیات آن در نظر گرفته شده است. با اجرای این طرح، تحول بسیار شگرفی در بخش ذخیره سازی آب های سطحی و استفاده از آن برای توسعه بخش كشاورزی و افزایش سطح تولیدات فراهم می شود. این سد، ۲۹ پروژه دیگر را در زیر مجموعه خود دارد.

● نمایشگاه بین المللی گلستان گام اساسی برای تجارت خارجی

ساخت این نمایشگاه با سرمایه گذاری ۲۱ میلیارد تومان می تواند قابلیت های بسیار گسترده ای را برای افزایش صادرات تولیدات كشاورزی و باغی به كشورهای همسایه فراهم كند. اعتبارت این طرح از طریق وزارت بازرگانی در اختیار مجری طرح قرار گرفته است. هم اكنون بخش خصوصی در حال اجرای فاز نخست طرح ساخت نمایشگاه بین المللی گلستان است.

● آخرین وضعیت طرح های مطالعاتی

در سفر استانی هیأت دولت همچنین شماری از طرح های مطالعاتی به تصویب رسید كه آخرین وضعیت برخی از آنها از این قرار است:

▪ احداث مركز پیشگیری و درمان سرطان و گوارش گرگان: مطالعات انجام شده و عملیات اجرایی پروژه شروع شده است.

▪ احداث بیمارستان آزادشهر: مطالعات انجام شده و اعتبار احداث ده تخت بیمارستان در سال ۸۶ تأمین شده است.

▪ احداث بیمارستان مینودشت: مطالعات انجام شده و نیاز به مجوز ماده كمیسیون ماده ۳۲ دارد.

▪ زه كشی اراضی ۲۸۰ هزار هكتاری: مجوزكمیسیون ماده ۳۲ برای اجرای زه كشی در ده هزار هكتار اخذ شده و عملیات اجرایی آن در سال ۸۷ آغاز خواهد شد.

▪ طرح توسعه حاشیه اترك( ۳۵ هزار هكتار) : در مرحله تكمیل مطالعات برای اخذ كمیسیون ماده ۳۲.

▪ ایجاد زیرساخت های گردشگری: بعد از تأیید مطالعات از محل ۸۰ میلیارد ریال اعتبار ملی برای زیرساخت تأمین اعتبار می شود.

▪ تعریض را ه بندر تركمن: مطالعات انجام شده است.

▪ تالار مركزی گرگان: زمین مورد نیاز تهیه شده و مشاور مطالعات را آغاز كرده است.

▪ فاضلاب شهرهای گمیشان، آق قلا و علی آباد : مطالعات خاتمه یافته و در كمیسیون ماده ۳۲ در درست بررسی می باشد.