همزمان با فرارسیدن ماه محرم،‌ بیش از ۲۰۰ عنوان برنامه در مجموعه مراكز سازمان فرهنگی -هنری شهرداری تهران برگزار می‌شود.

به نقل از اداره كل روایط عمومی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، مجید سرسنگی قائم مقام این سازمان ضمن اعلام خبر فوق گفت: آسیب شناسی و ‌تقویت باورهای دینی و مذهبی، عمق بخشیدن به معرفت و بصیرت دینی، اشاعه سیره نبوی(ص) و ‌تبیین ویژگی‌‌های نماز‌ظهر عاشورا در قیام سیدالشهدا(ع) و تعمیق مبانی اعتقادی و تاكید بر ارزش‌های دینی و ملی از اهداف مجموعه برنامه های این سازمان است.

وی افزود: برگزاری مراسم، مسابقات و برپایی نمایشگاه اعم برنامه‌های در نظر گرفته شده در مناطق است وگستره برنامه‌ها، منطقه‌ای، ‌محله‌ای و بعضاً شهری است و اهم برنامه‌ در دهه اول محرم و دهه فجر برگزار می‌شود.

قائم مقام سازمان فرهنگی -هنری شهرداری تهران، از برپایی بیش از۲۰۰ برنامه در بزرگداشت نهضت حسینی و قیام عاشورا در سطح شهر تهران خبر داد و اظهار داشت: برگزاری مراسم‌‌های مذهبی، ‌مسابقه با موضوع نهضت حسینی،‌ برپایی نمایشگاه و بازارچه، برپایی نشستی با حضور صاحبنظران و سخنرانان مذهبی،‌ تهیه و توزیع محصولات فرهنگی، ‌برپایی برنامه‌های نمایشی همچون تعزیه، دوره‌های آموزشی، اجرای برنامه‌های تركیبی،‌ برنامه‌های گردشگری و اردوهای زیارتی، راه‌اندازی نهادهای اجتماعی، نمایش فیلم و اجرای هنرهای تجسمی و خانگی ‌از برنامه‌های مراكز این سازمان است.

به گفته وی مسابقه‌های كتابخوانی، مقاله‌نویسی،‌تلخیص كتب،‌جمله نویسی، روزنامه دیواری،‌عكس، نقاشی و طراحی پوستر،‌ نشست‌های مذهبی،‌ مراسم قرائت زیارت عاشورا،‌كارگاه‌های داستان‌نویسی،‌راه‌اندازی هیات عزاداری و برپایی مجالس عزادری از دیگر برنامه‌های مذهبی ایام محرم است.

وی تصریح كرد: ۲۱۴ برنامه در سطح مدیریت مناطق فرهنگی هنری ۲۲گانه سازمان و فرهنگسرای تفكر، دانشجو، سلامت و فن‌آوری به مناسبت ماه محرم به اجرا درمی‌آید كه برخی از آنها تا روز اربعین تداوم خواهد داشت.

سرسنگی به سوگواره فرهنگی و هنری عاشورائیان اشاره كرد و افزود: همایش بزرگ كربلاییان،نمایشگاه هنر عاشورایی،موسیقی سوگواره عاشورایی،ساخت خیمه عاشورایی،برگزاری سلسله نشست های علمی و تخصصی محرم و ... از برنامه هایی است كه در فرهنگسرای بهمن برگزار می شود.

وی از برگزاری كنسرت های پژوهشی موسیقی "آوای ایرانی" در جهت معرفی و باز شناسی پیشینه و میراث موسیقیایی اقوام خبر داد و تصریح كرد: این برنامه از سوی فرهنگسرای هنر اجرا و شامل برپایی موسیقی و سخنرانی پژوهشی است.

سرسنگی به برگزاری نمایشگاه" عطرسیب" ویژه اهدای هدایای مذهبی به هیأت مذهبی در فرهنگسرای بهمن اشاره كرد و گفت: در این نمایشگاه به ۱۲ هزار هیأت مذهبی كالاهای فرهنگی و مذهبی اهدا می‌شود و تاكنون بیش از ۴ هزار هیأت هدایا را دریافت كرده‌اند.

وی به لزوم توجه به گروه سنی كودك و نوجوان در ایام محرم تأكید كرد و یادآور شد: تقویت باورهای دینی ویژه این گروه سنی از اهداف این سازمان است و در این راستا لوح فشرده «شكوفه سیب» نیز در كنار سایر محصولات تولید و اهدا می‌ شود.

سرسنگی افزود: لوح فشرده «از مدینه تا مدینه» ویژه مقتل خوانی به روایت یكی از علمای شهر تهران، كتاب «مقتل ثارالله» ویژه وعاظ، لوح فشرده «سیل اشك» به همراه كتابچه مداحی ویژه مداحان و سربند" یا ابوالفضل" و "یا حسین" را كه به منظور تداعی خاطرات دفاع مقدس است از جمله هدایایی است كه در نمایشگاه عطر سیب به هیأت مذهبی اهدا می شود.

قائم مقام این سازمان به تولید و اهدا لوح فشرده «پرده عشاق» از محصولات موسسه نغمه شهر اشاره كرد و گفت: این مجموعه گنجینه‌ای از نغمه‌های عاشورایی قدیم تهران است كه با نوای ۲۸ زنده‌یاد از جمله احمد اسماعیل بروجردی، اسماعیل چاووش، احمد دلجو، احمد شیشه‌گران، محمد كوثری و ... جمع‌آوری شده است و در طول مدت نمایشگاه عطر سیب اهدا می‌شود.