نمایشگاهی از دوره‌های مختلف كاری مرد ایرانی هنر سال اروپا در فلورانس برگزار شده و قرار است هم‌زمان با این برپایی، تازه‌ترین آفرینش‌های محسن وزیری مقدم در تهران نیز نمایش داده ‌شوند.

این نمایشگاه كه تازه‌ترین نقاشی‌های قدیمی‌ترین مدرنیست در قید حیات ایران را دربر می‌گیرد، در گالری هور برپا می‌شود.

قرار است در این نمایشگاه ۲۳ تابلوی بزرگ آكرلیك و رنگ روغن این هنرمند آوانگارد، در ابعادی بزرگ و متفاوت از خلقت‌های هنری سال‌های اخیر او، ارایه شوند.

نمایشگاه یادشده از ۲۰ دی‌ماه جاری تدارك دیده شده كه تا چهارم بهمن‌ماه سال جاری ادامه می‌یابد.

همچنین آثار وزیری مقدم كه عنوان مرد سال اروپا در سال ۲۰۰۵ به او اطلاق شده است، از سوی شهردار فلورانس در ایتالیا به نمایش گذاشته شده است.

این نمایشگاه در یك گالری كه از بناهای تاریخی این شهر به‌شمار می‌رود، برپا شده و دربر گیرنده‌ی آثار شنی و برخی از مجسمه‌های این هنرمند ۸۵ ساله‌ است كه در ایتالیا موجود بوده‌اند.

وزیری تابستان گذشته نمایشگاهی بزرگ از آثارش در تورنتو برپا كرد.

"جولی اوكاس" - منتقد و مدرس دانشگاه - در باره‌ی او گفته بود: "هنرمند واقعی" واژه‌ای‌ است كه برای شناسایی كسی كه به مهرهای جدیدی در هنر رسیده‌اند، اتلاق می‌شود.

او تاكید داشت، هنگامی كه به كارهای محسن وزیری نگاه می‌كند، از فراز و نشیب و جهش‌های ذوق هنری‌اش در طول مدتی كه سبك خود را از تصویرنگاری به آبستره تغییر داده است، بسیار متاثر می‌شود. كاملا واضح است كه او سعی داشته مرزها و گستره‌ی مواد‌هایش را افزایش دهد.

به‌باور او، هنگامی كه كارهای قدیمی را با كارهای هنرمندانی كه در همان زمان در غرب تحت تاثیر جنبش اكسپرسیونیسم آبستره بوده‌اند - كسانی چون پیكاسو -، مقایسه می‌كنیم، می‌بینیم كه او در حال تجربه‌ی همان آزادی مطلق بوده و با دور كردن كارهایش از پیوندهای ظاهر، در صف مقدم آوانگارد قرار گرفته است. این تغییرات مجموعه به مجموعه، قابل مشاهده است كه در واقع روند طبیعی در كشفیات اوست و با هر كشف و در واقع هر جهش نو، بر سرزندگی كارهایش افزوه می‌شود. انرژی كه از هنرمند به بیننده منتقل می‌شود سری است و به‌واقع كارهایش هیجان انگیزند.