موزه هنرهای معاصر تهران و موسسه فرهنگی - هنری صبا بعد از یک دوره فعالیت ها و برنامه های جدا از یکدیگر، این روزها ایام خوشی را سپری می کنند. موزه هنرهای معاصر پس از برگزاری نمایشگاه جلوه های هنر معاصر در ایران، پنجمین دوسالانه مجسمه سازی معاصر تهران را برگزار کرد. این دو نمایشگاه از آنجا که گفته شد با استقبال فراوانی روبه رو شده، تمدید شدند و به این صورت تاریخ اتمام پنجمین دوسالانه مجسمه با یک ماه تمدید به ۱۵ بهمن موکول شد.

موسسه صبا نیز بعد از نمایشگاه پژوهشی هنر معاصر در دهه چهل و پنجاه، سه نمایشگاه همزمان را با تاکید بر نمایشگاه آثار نقاشی و عکس بناهای میر حسین موسوی برگزار کرده که این نمایشگاه ها هم تا تاریخ سی ام دی تمدید شده است.

طی چند ماه اخیر موزه و موسسه صبا مناسبات هنری خوبی داشته اند که ارسال بخشی از گنجینه موزه برای «نمایشگاه پژوهشی...» و همکاری این دو در برگزاری پنجمین دوسالانه مجسمه نمونه هایی از آنهاست. اما بدون شک برگزاری هفتمین دوسالانه نقاشی تهران را در صبا می توان نقطه عطف این مناسبات و همکاری ها دانست. دوسالانه به تعویق افتاده نقاشی به همراه نمایش آثار خارجی و ایرانی گنجینه موزه از بیست بهمن در صبا برگزار خواهد شد و با این حساب اگر تمدید و تعویقی در کار نباشد موسسه صبا تا ۱۳ اسفند درگیر برگزاری این دوسالانه و متعلقات آن است. موزه هنرهای معاصر هم نمایشگاه عکس های زیپولی را تا نوروز در برنامه نمایشگاهی خود قرار داده است. به این ترتیب موزه و موسسه صبا (حتی اگر خواسته باشند) تا نوروز برنامه دیگری نخواهند داشت. اما کمی به عقب برگردیم. پیش از همه این اتفاقات گفته می شد دومین آرت اکسپوی تهران دی ماه امسال در موسسه صبا برگزار خواهد شد.

حبیب الله صادقی رئیس مرکز هنرهای تجسمی و سرپرست موزه هنرهای معاصر ماه ها قبل با اعلام این خبر گفته بود که شورای علمی و لیست شرکت کنندگان در این اکسپو طی چند هفته بعد از این خبر اعلام و برگزاری آن معطل حمایت مراکز دولتی نخواهد شد. اگر چه با این شرایط احتمال برگزاری این آرت اکسپو در تالار وحدت هم قوت می گیرد اما مساله یی که مهم تر از آن به نظر می رسد زمان برگزاری این رویداد است. با توجه به نزدیک شدن به روزهای پایانی سال بعید به نظر می رسد که حتی در صورت برگزاری این آرت اکسپو استقبال چندانی از آن صورت بگیرد. با این حساب کاملاً طبیعی است که گفته شود موزه هنرهای معاصر و موسسه فرهنگی-هنری صبا در ایام خوشی که سپری می کنند برگزاری دومین آرت اکسپو ایران را که البته سال قبل هم به دلیل مشکلاتی از جمله بودجه برگزار نشد، از یاد برده اند.