حاکم بودن فضای یارانه‌ای و غیراقتصادی از مهمترین مشکلات صنعت برق کشور است که موجب کندی فعالیت‌ها و اقدامات توسعه‌ای در عرصه صنعت برق کشور شده است.

محمدعلی وحدتی - مدیرعامل شرکت توانیر - ضمن اعلام مطلب فوق افزود: در حال حاضر راندمان نیروگاه‌های ایران نسبت به‌ کشورهای پیشرفته بسیار پایین است و باید این ساختار که به ضرر بخش های مختلف جامعه است، اصلاح شود.

وی هدفمند نبودن یارانه‌های تخصیصی در بخش انرژی را موجب اتلاف انرژی‌های مختلف در بخش‌های گوناگون به‌ویژه بخش کشاورزی دانست و گفت: شرکت توانیر به منظور هدفمندکردن یارانه در صنعت برق برنامه‌ریزی گسترده‌ای را در دست اقدام دارد تا بتواند این مشکل را برطرف كند.

او اظهار داشت: یارانه‌دار بودن انرژی گاز و سوخت‌های فسیلی مصرفی در صنعت برق منجر به پایین‌آمدن بهره‌وری شده و در قانون جدید برنامه بودجه، خریداری سوخت مصرفی نیروگاهی به ‌قیمت بین‌المللی و فروش انرژی برق به قیمت آزاد به دولت یکی از مهمترین بندهای تبصره بودجه است.

مدیرعامل شرکت توانیر با اشاره به ‌این که بر اساس پیش‌بینی‌های انجام‌شده در قانون بودجه از امسال انرژی برق به ‌قیمت واقعی به دولت فروخته شده است، افزود: با اعمال این قانون بسیاری از طرح‌هایی که در سال‌های قبل در این صنعت توجیه اقتصادی نداشت، اکنون دارای توجیه اقتصادی است.

وحدتی تصریح کرد: قیمت واقعی هر کیلووات ساعت برق در ایران ۶۷۰ ریال است که این امر براساس ارائه یارانه از سوی دولت و همچنین به ‌قیمت تکلیفی کمتر از ۱۶۰ ریال به دست مصرف كننده می‌رسد.

وی ادامه داد: اجرای این قانون موجب افزایش تولید انرژی الکتریکی طی یک ماهه اخیر به‌میزان ۶.۵ درصد در نیروگاه‌های کشور بدون افزایش مصرف سوخت و بین ۱۸.۵ تا ۱۹ درصد طی ۹ ماهه امسال به ترتیب در مصرف گازوئیل و برق شده است.

مدیرعامل شرکت توانیر گفت: این شرکت پیشگام در اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی در کشور است و در این راستا در حال حاضر چندین نیروگاه با سرمایه‌گذاری خارجی یا داخلی در دست ساخت دارد. هم اکنون ۱۰ نیروگاه فعال در کشور انتخاب شده‌اند تا به شرکت دولتی تبدیل شده و سهام آن‌ها در بورس عرضه شود.