مشتركان خانگی در هرمزگان ۳.۵ برابر متوسط كشوری برق مصرف می‌كنند.

محمد صادق وجدانی ـ رییس هیات مدیره و مدیرعامل شركت توزیع نیروی برق استان هرمزگان ـ با اشاره به رشد ۱۰ درصدی پیك مصرف انرژی در این استان به مطلب فوق اشاره كرد و گفت: مشتركان خانگی در هرمزگان ۳.۵ برابر متوسط كشوری برق مصرف می‌كنند.

وی زیان ناشی از پنج هزار انشعاب غیر مجاز در این استان را حدود ۵۰۰ میلیارد تومان برآورد و تصریح كرد: برق‌رسانی به ۲۲۷ روستا در استان هرمزگان هنوز صورت نگرفته است.

او ارزش تاسیسات برق هرمزگان در سال ۸۶ را ۳۸۵ میلیارد تومان دانست و گفت: ۳۰ تا ۳۵ درصد شبكه برق استان فرسوده است.

● بهره‌برداری از آب شیرین كن بندر لنگه در دهه فجر

حسین خادمی‌ بفرویی ـ مدیرعامل و رییس هیات مدیره شركت آب و فاضلاب استان هرمزگان ـ نیز در جمع خبرنگاران اعزامی به هرمزگان برای دیدار از پروژه‌های در دست اجرا و تكمیل شده وزارت نیرو، با تاكید بر بحران كم آبی در شهر‌های این استان، تنها راه برون رفت از آن را استفاده از آب شیرین كن‌ها دانست.

وی افزود: در همین خصوص ایجاد آب شیرین كن با ظرفیت هشت هزار مترمكعب درود در بندر لنگه در حال اجراست كه در دهه فجر به بهره‌برداری می‌رسد.

خادمی‌ بفرویی هدررفت آب در برخی شهر‌های استان هرمزگان را ۴۵ درصد اعلام كرد و گفت: خشكسالی، افت شدید آب سفره‌های زیرزمینی دشت‌ها فرسودگی خطوط انتقال و توزیع مهمترین مشكلات در بخش آب این استان هستند.

وی تاكید كرد: پروژه فاضلاب بندرعباس كه قرار بود تا پایان برنامه سوم توسعه به پایان رسد، به دلیل تامین نشدن اعتبارات تاكنون با تاخیر مواجه شده و این در حالی است كه جاری شدن روان آب‌ها در كوچه‌ها و خیابان‌ها مشكلات عدیده‌ای را برای مردم این استان به وجود آورده است.

مدیرعامل شركت آب و فاضلاب استان هرمزگان اهمیت آب شیرین كن‌ها را قابل مقایسه با انرژی هسته‌ای دانست و اظهار كرد: در حال حاضر آب هفت جزیره استان از طریق آب شیرین‌ كن‌ها تامین می‌شود.

● بالا بودن هزینه اجرای پروژه استان هرمزگان به دلیل شرایط اقلیمی‌

علی‌جان صادق‌پور - مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی استان هرمزگان - نیز ضمن اعلام این مطلب خاطرنشان كرد: در سال جاری ۶۹ پروژه با ۱۳۲ میلیارد ریال اعتبار و پیشرفت فیزیكی ۹۰ درصدی در دست اقدام هستند.

وی با اشاره به وضع آب استان هرمزگان و خشكسالی هشت ساله در این منطقه افزود: متوسط بارندگی در این استان ۲۰۰ میلی‌متر است كه ۴۰ میلی‌متر پایین‌تر از متوسط كشور است.

صادق‌پور پراكندگی روستا‌ها را یكی از مشكلات تامین آب شرب آن‌ها دانست و گفت: ۵۳ درصد جمعیت استان هرمزگان در هزار و ۸۴۲ روستا سكونت دارند.

مدیرعامل آبفای روستایی استان هرمزگان پیشرفت ۷۵ درصدی اجرای بزرگترین پروژه آبرسانی استان در جزیره قشم را مطرح كرد و گفت: این طرح شامل ۲۸۰ كیلومتر شبكه انتقال، ۴۰۰ كیلومتر خطوط توزیع، سه مخزن با حجم ۱۰ هزار مترمكعب و شش تلمبه‌خانه است.

● واگذاری نیروگاه هرمزگان به بخش خصوصی تا پایان سال

همچنین علی‌اكبر ساكت‌پور آرانی ـ مدیرعامل شركت مدیریت تولید برق خلیج فارس ـ با بیان این مطلب اظهار كرد: برای ساخت این نیروگاه در هرمزگان حدود ۶۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده و ۳۸ نفر افراد متخصص به صورت رسمی‌ در آن مشغول فعالیت هستند.

وی با اشاره به منحصر به فرد بودن نیروگاه هرمزگان افزود: این نیروگاه شامل شش واحد توربین گازی از نوع GT۱۳E۲ ساخت شركت آلستوم سوئیس بوده كه برای اولین بار در وزارت نیرو راه‌اندازی شده است.

ساكت پورآرانی خاطرنشان كرد: گاز موردنیاز نیروگاه ۹۹۰ مگاواتی هرمزگان از طریق یك خط لوله ۱۶ اینچی از پالایشگاه سرخون تامین می‌شود.

● تكمیل آب‌رسانی به قشم تا پایان سال ۸۷

همچنین محمود ابریشمی‌ ـ عضو هیات مدیره شركت توسعه آب و فاضلاب روستایی استان هرمزگان ـ ضمن تاكید بر این مطلب گفت: اعتبار موردنیاز جهت آبرسانی به ۱۰ روستا از ۵۶ روستای قشم تامین شده است.

وی با بیان برنامه احداث خط انتقال آب از بندرعباس به قشم افزود: با توجه به نبود زیرساخت‌های مناسب برای تامین آب شرب جزیره قشم، از سال ۸۰ تصمیم به ساماندهی آب شرب این منطقه گرفته شد.

● مهمترین دلایل تاخیر اجرای سد‌های شمیل و نیان

كمبود سیمان عدم پرداخت مطالبات پیمانكار، رفع معارض و ۲۵ درصد افزایش كار مهمترین دلایل تاخیر اجرای سد‌های شمیل و نیان بوده است

شعبانی ـ معاون طرح و توسعه شركت آب منطقه‌ای هرمزگان - نیز در محل اجرای سد شمیل و نیان با بیان این موضوع تصریح كرد: با توجه به كاهش بارندگی در سال‌های گذشته، آب منطقه‌ای هرمزگان با كمك وزارت نیرو با اعمال مدیریت صحیح توانسته است در دوره طولانی مدت خشكسالی آب موردنیاز استان را تامین كند.

وی یادآور شد: در حال حاضر حدود ۱۶۵۰ لیتر در ثانیه جهت مصارف شرب و صنعت به شهر بندرعباس تحویل داده می‌شود و این در حالی است كه خشكسالی‌های پی در پی آب دریاچه سد استقلال را به شدت كاهش داده است و هم اكنون بخش مهمی‌ از آب شهر بندرعباس از طریق چاه‌های حفر و تجهیز شده در دشت میناب تامین می‌شود.

معاون طرح و توسعه شركت آب منطقه‌ای هرمزگان افزود:‌ این شركت در نظر دارد با اجرای پروژه‌های مختلف تا پایان سال ۱۴۱۵ میزان ۱۷۵ میلیون مترمكعب آب جهت مصارف شرب و صنایع غرب بندرعباس، جزیره قشم و بندر خمیر تامین كند.

شعبانی تصریح كرد: از مجموع ۱۷۶ سد در دست مطالعه و ۸۶ سد در دست اجرای وزارت نیرو، هفت سد در دست مطالعه و سه سد در دست اجرا مربوط به شركت آب منطقه‌ای هرمزگان است.

وی هدف از اجرای سد شمیل و نیان را تامین حقابه‌های كشاورزی تغذیه آبخوان دشت شمیل، تامین بخشی از حقابه آبیاری دشت میناب به منظور افزایش حجم انتقال آب شرب از سد میناب به بندرعباس و قشم عنوان كرد.

گفتنی است، سد‌های شمیل و نیان از نوع خاكی با هسته رسی بوده كه دارای یك مخزن مشترك با گنجایش ۱۶۰ میلیون مترمكعب است و علاوه بر تنظیم و تعدیل جریان‌های سیلابی رودخانه‌های شمیل و نیان، بهره‌برداری بهینه از آب‌های زیرزمینی منطقه را نیز ممكن می‌كند.