معاون آب و آبفای وزیر نیرو مهار آب‌های خروجی از كشور را اولویت مدیریت آب دانسته و گفت:تامین منابع مالی جدید و تكمیل طرح‌هایی كه در سال‌های ۸۷ و ۸۸ به اتمام می‌رسند، از اولویت‌های دولت نهم است.

رسول زرگر در هفتمین همایش مدیران آب و فاضلاب شهری و روستایی كشور افزود: مهار آب‌های خروجی از كشور در قالب پروتكل‌های بین كشوری از اولویت‌های مدیریت آب است بنابراین تامین منابع مالی جدید و تكمیل طرح‌هایی كه در سال‌های ۸۷ و ۸۸ به پایان خواهد رسید ، از اولویت‌های دولت نهم است.

وی گفت :انتقال آب سد دز به قمرود، انتقال آب از سد دوستی به مشهد و انتقال آب از سد كمال صالح به اراك از اولویت‌های اجرایی در بخش آبرسانی كشور است .

زرگر با بیان اینكه ۹۵ درصد از جمعیت شهری ۷۲ درصد از جمعیت روستایی و در مجموع ۸۳درصد از جمعیت جهان به منابع آب سالم دسترسی دارند اظهار داشت: ۹۸ درصد از جمعیت شهری در ایران و ۸۳ درصد از جمعیت روستایی به آب سالم و بهداشتی دسترسی دارند .

به گفته زرگر طبق آخرین بررسی‌های انجام شده، هم اكنون یك میلیارد و ۲۰۰ میلیون نفر از مردم جهان از دسترسی به منابع آب سالم بی‌بهره هستند.

معاون وزیر نیرو تاكید كرد: سالانه ۷۸ میلیون كودك در جهان در اثر بیماری‌های مرتبط با آب جان خود را از دست می‌دهند .

هفتمین همایش مدیران آب و فاضلاب روستایی و شهری كشور در سالن همایش‌های رازی دانشگاه علوم پزشكی ایران به مدت دو روز ادامه دارد و در این همایش مسئولان وزارت نیرو ، دست اندركاران بخش آب و فاضلاب كشور در زمینه‌های آب و فاضلاب به هم اندیشی می‌پردازند.