مقامات هنری روسیه تصمیم گرفته اند در تصمیم خود مبنی بر نفرستادن تعدادی تابلوی شاهکار نقاشی به نمایشگاهی در بریتانیا صرف نظر کنند و در این نمایشگاه حضور پیدا کنند.

به نقل از سایت ورایتی، این تصمیم پس از آن گرفته شده است که قانونی در بریتانیا به تصویب رسیده که بازگشت این تابلوها به روسیه را تضمین می کند.

سازمان فرهنگ روسیه فرستادن این آثار به نمایشگاه آثار هنری روسیه و فرانسه در آکادمی سلطنتی هنر را موکول به تصویب قانونی کرده بود که امنیت این تابلوها را تضمین کند. مقامات هنری روسیه نگران این بودند که بعضی از این تابلوها به دلیل اختلافاتی که بر سر مالکیتشان وجود دارد، توقیف شوند.

یکی از سخنگویان سازمان فرهنگ روسیه به رادیو اکو مسکو گفت مجوز حضور این تابلوها در نمایشگاه به زودی صادر خواهد شد.

قرار است حدود ۱۲۰ اثر از روسیه به این نمایشگاه فرستاده شود، که تعدادی از این آثار بعد از انقلاب ۱۹۱۷ روسیه از مجموعه های شخصی مصادره شده اند. تصور می رفت که این آثار در صورت ورود به بریتانیا توقیف شوند تا دادگاه درباره مالکیت آنها تصمیم بگیرد.

قانون جدید به این معنی است که بازماندگان مالکان اصلی این آثار نمی توانند در خاک بریتانیا درباره مالکیت این آثار اقامه دعوی کنند.

آناتولی ویلکوف، معاون سازمان حفاظت فرهنگی روسیه، گفت این تابلوها به محض این که "مسائل تکنیکی" حل شوند، به لندن فرستاده خواهند شد.

دولت بریتانیا روز یکشنبه تایید کرد که قانون "مصونیت در برابر تصرف" از ماه فوریه مطرح شده بود. اما وزیر فرهنگ بریتانیا دستور داده است که این قانون از ۳۱ دسامبر به اجرا گذاشته شود. قرار است نمایشگاه "از روسیه: شاهکارهای نقاشی روسیه و فرانسه" از روز ۲۶ ژانویه در آکادمی سلطنتی هنر آغاز شود.این آثار در حال حاضر در شهر دوسلدورف آلمان به نمایش گذاشته شده اند.

بخش عمده این نمایشگاه، که عنوان آن "از روسیه" است، آثار متعلق به موزه هرمیتاژ شهر سن پترزبورگ روسیه است و شامل کار هنرمندان نامی مانند ماتیس، پیکاسو و ون گوگ می شود.

دولت های هر دو کشور بریتانیا و روسیه هر گونه ارتباط این ماجرا با اختلافات سیاسی دو کشور را که بعد از قتل یک مامور اطلاعاتی سابق روسیه در لندن شدت گرفته، تکذیب کرده اند.