با افتتاح «بنیاد حسن اسماعیل‌زاده»، به زودی بخش آموزش نقاشی‌ قهوه‌خانه‌ای در این بنیاد آغاز به كار خواهد كرد.

كاظم چلیپا هنرمند نقاش و فرزند مرحوم «حسن اسماعیل‌زاده» نقاش قهوه‌خانه‌ای، با اعلام این خبر گفت: حدود یك هفته از گشایش بنیاد «استاد حسن اسماعیل‌زاده» می‌گذرد و از اردیبهشت‌ماه سال آینده بخش آموزش نقاشی قهوه‌خانه‌ای با حضور سه استاد پیشكسوت نقاشی قهوه‌خانه‌ای «محمد فراهانی،لرنی و احمد خلیلی» آغاز به كار خواهد كرد.

وی همچنین درباره نتیجه مذاكراتش با حبیب‌الله صادقی مدیر كل دفتر امور هنرهای تجسمی در خصوص آموزش نقاشی قهوه‌خانه‌‌ای گفت: در گفت و گوهای اولیه به توافق رسیده‌ایم و ایشان نیز به ما قول همكاری و تأمین بودجه لازم را داده‌اند ولی هنوز به صورت رسمی این توافق ثبت نشده است.

وی افزود: ‌با این حال ما در بنیاد حسن اسماعیل‌‌‌زاده طبق برنامه قبلی خودمان بخش آموزش را اوایل سال آینده راه‌اندازی خواهیم كرد و از پیشكسوتان این هنر دعوت به همكاری خواهیم كرد.

چلیپا تصریح كرد: چنانچه توافق لازم به صورت رسمی با صادقی مدیر كل دفتر امور هنرهای تجسمی در این خصوص صورت بگیرد به صورت جامع‌تر و با صرف هزینه بیشتر به بحث آموزش و حفظ هنر نقاشی قهوه‌خانه‌ای خواهیم پرداخت.

بنیاد حسن اسماعیل‌زاده(چلیپا) به همت فرزند این هنرمند «كاظم چلیپا» راه‌اندازی شده است.

چلیپا برای راه‌اندازی این بنیاد تمامی آثار مرحوم پدرش را از سراسر ایران جمع‌‌آوری كرده و در این بنیاد كه در واقع آتلیه شخصی مرحوم اسماعیل‌زاده بوده نگهداری می‌‌كند.