احمد نادعلیان سحرگاه نخستین روز آخرین ماه سال عازم بلگراد شد تا با سه سخنرانی در دانشکده‌های مختلف هنری بلگراد، آثارش را مرور كند؛ اما اعتراضات خیابانی روز گذشته در بلگراد، نخستین نشست مرور آثار او را به روزهای آینده موكول كرد.

صدها هزار نفر از مخالفان استقلال كوزوو در سراسر صربستان بعدازظهر پنجشنبه در بلگراد به نشانه‌ی اتحاد با دولت در مخالفت با استقلال كوزوو تظاهرات ‌كردند، همین امر به تعطیلی دانشگاه‌ها منجر شد و برنامه‌های از پیش اعلام شده را معوق كرد.

آلکساندر ملادنوویچ - مدرس دانشگاه بلگراد - میزبان احمد نادعلیان - هنرمند هنر محیطی ایران و مدرس دانشگاه - بوده كه قرار است امروز جمعه، هنر پس از پیروزی انقلاب اسلامی را در دانشکده مگاتراند تحلیل كند. گویا این نشست پیرو دعوت پروفسور شوباییچ صورت گرفته است.

دوشنبه‌ی هفته‌ی جاری در طبیعت اطراف بلگراد با مدیریت نادعلیان برای دانشجویان هنر کارگاه هنر محیطی برگزار می‌شود و در پی آن روز سه‌شنبه هفتم اسفند نادعلیان و پوپوویچ در سمینار هنر معاصر در دانشکده فلسفه بلگراد سخنرانی می‌كنند. این نشست را هم یلنا اردلیان معاونت دانشکده تدارك دیده است.

نادعلیان می‌خواهد در مدت اقامت در بلگراد، ماهی‌های خیالی‌اش را در رودخانه دانوب رها کند؛ او باور دارد، آن‌ها می‌روند که باقی بمانند. آن‌ها زنده‌اند و رازی هستند که روزی دوباره آشکار می‌شوند و از دیده پنهان بودن به معنی نیستی و زوال نیست.

در بیشتر كارهای نادعلیان، نظام آفرینش به اثر معنا می‌بخشد. حرکت آب در رودخانه، بالا آمدن آب در بهار، خزه بستن و سبزگون شدن سنگ‌ها، خشکی و بی‌آبی رودخانه در پاییز، تلاطم امواج، جزر و مد و...، چرخه‌ی معنای اثرش را کامل می‌کنند.

او معتقد است: هدف از این آثار هماهنگ شدن و حساس شدن به نظام طبیعت است. انسان معاصر بیش از گذشته نیاز دارد که با طبیعت یکی شود تا اینکه بر عناصر و منابع آن غالب و بی‌رویه آن‌را مصرف و تخریب کند. تخریب طبیعت تخریب ارزش‌های انسانی است. چون انسان خود بخشی از طبیعت است.

نادعلیان به خبرنگار ایسنا گفت: ماه جاری در برج فلکی ماه منسوب به ماهی است. از دید ایرانیان باستان که به‌نوعی جان گرایی اعتقاد داشتند اعتدال طبیعت در بهار نوعی حیات دوباره و رستاخیز تلقی می‌شود. از این‌رو ایرانیان در پایان ماه اسفند حیات دوباره طبیعت را جشن می‌گیرند و ماهی‌ها به سفره هفت‌ سین می‌آورند.

برنامه سفر نادعلیان به صربستان با برنامه‌ریزی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بلگراد و مرکز آموزش سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی صورت گرفته است.

آثار نادعلیان پیش‌تر در دانشگاه‌های دیگری در سراسر دنیا مرور شده‌اند. سال ۲۰۰۲ در فنلاند ۲۰۰۳ در مرکز پورتال اسپانیا، سال ۲۰۰۵ در دانشگاه واشنگتن، سال ۲۰۰۷ در دانشگاه وست انگلند انگلستان و در آکادمی هنر تاجیکستان از آن جمله‌اند.

او همچنین سال ۲۰۰۵ در آکادمی هنر ازبکستان در تاشکند، هنر معاصر ایران و سال ۲۰۰۶ در بنگلادش حضور زنان در هنر معاصر ایران را معرفی كرد.