پرویز فتاح گفت: توسعه شمال و شمال غرب کشور در مرحله اول نیازمند توسعه صنعت برق است.

به گزارش خبرگزاری مهر ، پرویز فتاح ظهر امروز در آیین بهره برداری از بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی ارومیه افزود: با توجه به پتانسیل بالای این منطقه از نظر آب و برق و اجرای طرحهای متعدد در این زمینه روند توسعه این منطقه با شتاب فزاینده در حرکت است.

او افزود: استان آذربایجان غربی از نظر منابع آبی به طور متوسط یکصد میلی متر بارندگی از متوسط کشوری بالاتر است.

فتاح یادآور شد: هم اکنون ۱۱ سد در این استان در دست اجراست که تا سه سال آینده به اتمام و بهره برداری می رسند.

او همچنین از بهره برداری نیروگاه گازی کردستان در سال آینده و افتتاح نیروگاه گازی اردبیل با چهار واحد در نیمه اول سال ۸۷ خبر داد و گفت: با اتمام این طرحها شاهد توسعه این صنعت در شمال غرب کشور خواهیم بود.

فتاح ادامه داد: نکته مشترک توسعه برق ایران با روندی که پیش گرفته است در آینده بهانه برق را از توسعه کشور توسط وزارت نیرو خواهد گرفت.

او اظهار امیدواری کرد: از بین رفتن بهانه توسعه بخش آب و برق از توسعه کشور بتوانیم در آینده مسیر توسعه همه جانبه ایران را هموارتر و بی دغدغه طی کنیم.

وی با اشاره به احداث نیروگاه سیکل ترکیبی ارومیه افزود: این نیروگاه زودتر از موعد پیش بینی در عرض یک و نیم سال آماده بهره برداری شد که نشان از توجه دولت نهم به رشد این صنعت است.

او گفت: با بهره برداری از نیروگاه سیکل ترکیبی ارومیه در آینده ضمن خودکفایی، این استان در بحث تامین برق مورد نیاز به عنوان یکی از استانهای ممتاز صادرکننده برق به استانهای همجوار تبدیل خواهد شد.

فتاح یادآور شد: با توسعه واحد گازی و بخاری این نیروگاه تا ۱۰ سال آینده نیاز این استان از نظر انرژی برق برطرف می شود.

وی در ادامه احداث واحدهای بخاری این نیروگاه را مورد اشاره قرار داد و افزود: با احداث این واحدها راندمان این نیروگاه از ۳۵ درصد به بالای ۵۰ درصد خواهد رسید.

او تصریح کرد: اراده وزارت نیرو بر این است که این راندمان را به بالای ۵۰ درصد و در مراحل بعد با استفاده همزمان دو بخش تا مرز ۷۰ درصد ارتقا خواهیم داد.

وزیر نیرو رساندن ظرفیت نیروگاههای برق کشور به ۱۰ هزار مگاوات در سال را از موفقیت های این وزارتخانه در سالهای اخیر برشمرد و گفت: امروز ایران در بخش احداث نیروگاهها رتبه اول را در خاورمیانه و در بحث صنعت برق در رده بندی دنیا رتبه ۱۹ را داراست.