شبكه آبرسانی به روستای صفرابسته در استان گیلان با حضور استاندار گیلان به بهره‌برداری رسید.

مدیرعامل شركت آب و فاضلاب روستایی گیلان، در این مراسم گفت: دولت به منظور تامین آب شرب هر خانواده روستایی تحت پوشش این شبكه آبرسانی یك میلیون تومان هزینه كرده است.

سیف‌ا... آقابیگی افزود: به منظور اجرای اهداف نظام طی ۱۰ سال گذشته بیش از ۱۰۵میلیارد تومان برای آبرسانی به روستاهای گیلان هزینه شده است كه البته بخش قابل توجهی از این میزان در سال‌های ۸۴، ۸۵ و ۸۶ تامین اعتبار شده است.

وی گفت: طرح آبرسانی به روستای صفرابسته در آستانه اشرفیه استان گیلان به منظور تامین نیاز آب شرب ۱۳ روستا طراحی شده كه منبع آب آن با واسطه توسط اخذ انشعاب از خط انتقال آب بین شهری آستانه به كیاشهر تامین می‌شود.

وی افزود: این سایت از یك مخزن زمینی هزار متر مكعبی، مخزن ۱۵۰ متر مكعبی هوایی بتنی، ایستگاه پمپاژ و ساختمان كلرزنی و نگهبانی تشكیل شده كه تعداد ۱۳ روستا با جمعیت ۹هزار و ۴۳ نفر را تحت پوشش خود قرار داده است.

وی طول این شبكه را ۹۳ كیلومتر و دبی آب آن را ۲۰ لیتر در ثانیه ارزیابی كرد و افزود: این طرح روستاهای صفرابسته، سوختكده، نوشر، لبشكا، اشهان دهكا، سالكده، اشهان كماچال، زارم كلایه، كارسیدان، پركاپشت یا ورزاده و مهدیخانی و استخر بیجار را تحت پوشش خود قرار می‌دهد.

آقابیگی در مورد انشعاب‌گیری از خط انتقال و از خط اصلی به مخزن ذخیره یك هزار متر مكعبی به منظور تامین حداقل فشار آب در همه ایام و به خصوص در ساعات اوج مصرف خبر داد و گفت: خوشبختانه تاسیسات صفرابسته مانند یك آدم زنده عمل می‌كند و قادر است در حالت‌های مختلف كار كند و به تناسب نیاز، آب بیشتری را برای مصرف مشتركان به شبكه انتقال دهد. مدیرعامل شركت آب و فاضلاب روستای گیلان با تاكید بر این كه دو میلیارد و ۷۰۰میلیون تومان برای طرح صفرابسته آستانه اشرفیه هزینه شده است، خاطرنشان كرد: اگر مجموع اعتبارات هزینه شده را تقسیم بر خانوارهای ۱۳ روستای تحت پوشش كنیم برای هر خانواده حدود یك میلیون تومان هزینه است.

قهرمانی چابك استاندار گیلان نیز در این مراسم گفت: در آینده نزدیك همه روستاهای گیلان از آب شرب سالم و بهداشتی و پایدار برخوردار می‌شوند.وی با اشاره به این كه طرح آبرسانی به روستاهای شرق و غرب گیلان یكی از بزرگ‌ترین طرح‌های آبرسانی در سطح كشور محسوب می‌شود، تصریح كرد: خوشبختانه این طرح‌ها به طور تدریجی به بهره‌برداری می‌رسد به طوری كه از مجموع یك هزار و ۲۶ روستا، تحت پوشش طرح، تاكنون ۵۵ روستای آن به بهره‌برداری رسیده‌اند.

استاندار گیلان با تاكید بر این كه یكی از سیاست‌های استانداری گیلان پیگیری و كاهش مشكلات مردم از قبیل، آب، برق، گاز، مخابرات، بهداشت و ... است، افزود: بنا داریم با اقدامات جدی و موثر زمینه آبادی و زنده‌تر شدن روستاهای گیلان را فراهم آوریم، هر چند معتقدیم كه روستاهای گیلان دارای زنده‌ترین روستاهای كشور است زیرا روستاهای ما علاوه بر این كه جایگاه تولید محصولات كشاورزی هستند پایگاه گردشگری هم محسوب می‌شوند.