پلیس سوئیس می گوید دو عدد از چهار نقاشی دوره امپرسیونیسم را که هفته گذشته از موزه ای در زوریخ به سرقت رفته بودند، پیدا کرده است.

یک گروه مسلح ۹ روز پیش چهار نقاشی اثر سزان، دگا، ون گوگ و مونه را که ارزش آنها به ۱۶۰ میلیون دلار می رسد از موزه ای خصوصی در حومه زوریخ به سرقت برد.

نقاشی از ونسان ون گوگ با نام "شاه بلوط های شکوفا" (Chestnuts in Bloom) و نقاشی دیگر اثر کلود مونه با نام "شقایق ها در وتوی" (Poppies at Vetheuil)، شب گذشته در اتومبیلی پارک شده در مقابل یک بیمارستان روان درمانی پیدا شده اند.

یکی از کارکنان این بیمارستان پس از دیدن این آثار با ارزش هنری پلیس را با خبر کرده است. او متوجه شده بود که این اتومبیل چند روز در همان نقطه پارک بوده و قفل هم نشده است.

این بیمارستان روان درمانی در فاصله کمی با موزه "امیل بویله" قرار دارد.

اما هنوز نقاشی "پسربچه در جلیقه قرمز" (Boy in a Red Waistcoat)، اثر پل سزان و "کنت لوپیک و دخترانش" (Count Lepic and his daughters)، اثر ادوارد دگا پیدا نشده اند.

ارزش نقاشی پل سزان به تنهایی نود میلیون دلار است؛ ارزش این نقاشی، که یکی از مهم ترین نقاشی های موزه بویله قلمداد می شده، از دیگر نقاشی های به سرقت رفته بسیار بالاتر است.

گروه سارقان پیش از به سرقت بردن این آثار، یک محافظ امنیتی را تهدید کردند. این یکی از بزرگترین موارد سرقت آثار هنری در جهان در ۲۰ سال گذشته توصیف شده است.

دو روز پیش از انجام این سرقت دو نقاشی پیکاسو در نزدیکی زوریخ دزدیده شده بود.

بیانیه پلیس حاکیست که سه مرد مسلح ساعت چهار و نیم بعد از ظهر یکشنبه وارد موزه در ناحیه مرکزی زوریخ شدند. سه سارق مسلح هنوز فراری هستند.

پلیس گفت یکی از سارقان به زبان آلمانی اما با لهجه اروپای شرقی صحبت می کرد.

لوکاس گلور مدیر موزه گفت که نقاشی های سرقت شده "بهترین آثار این مجموعه" بودند.

آقای گلور گفت که این آثار چنان معروف هستند که امکان فروش آنها در بازار آزاد وجود ندارد.