وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: بودجه سازمان فضایی ایران در سال ۸۷ ، ۳ هزار و ۹۶۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شده كه از منابع داخلی وزارت ارتباطات تامین می‌شود.

محمد سلیمانی در مراسم افتتاحیه هفتمین كنفرانس هوا فضا كه صبح امروز در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، با اعلام این خبر افزود: امروزه حضور در فضا به عنوان یكی از فاكتورهای اصلی قدرت دولت‌ها محسوب می‌شود. بحث فضا و تحقیقات فضایی جنبه پیشبردی علمی دارند و عمده دستاوردهای بشر در عرصه فضا در سایر حوزه‌های علمی كاربرد دارد.

وی ادامه داد: دستیابی به فضا زمینه‌ساز توسعه همه جانبه پایدار كشور خواهد بود و ارتباطات ماهواره‌ای آسیب‌پذیری را در مقابل عوامل و محدودیت‌های طبیعی كاهش می‌دهد و فناوری فضایی به شناسایی به موقع تهدیدها و ارتقای امنیت ملی و ایجاد قابلیت بازدارندگی كمك می‌كند. دسترسی به فضا، اعتماد به نفس، سطح امیدواری و غرور ملی را در سطح جامعه افزایش می‌دهد.

وزیر ارتباطات با اشاره به اینكه پشتوانه‌های قانونی در بخش ارتباطات و فضایی كشور ضعیف است، خاطرنشان كرد: در برنامه چهارم توسعه اهداف در این زمینه‌ها بسیار ضعیف هستند و می توان گفت در بسیاری از عرصه‌ها ما نه تنها به اهداف این برنامه رسیده‌ایم بلكه از آن جلوتر هم رفته‌ایم.

وی با اشاره به تصویب برنامه فضایی دولت در سال گذشته گفت: هم اكنون در كشور برای اجرای این برنامه ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های مناسبی وجود دارد و فضای مناسبی برای همكاری‌های منطقه‌ای در قالب تاسیس سازمان همكاری فضایی آسیا و اقیانوسیه فراهم شده است.

سلیمانی با اشاره به اهداف سند چشم‌انداز ۲۰ ساله كشور مبنی بر رسیدن به جایگاه اول منطقه در حوزه ارتباطی و فضایی گفت: باید در كلیه خدمات ارتباطی فضایی توانمندی كسب كنیم و به موقعیتی ممتاز، تاثیرگذار و صاحب‌نظر نافذ در مجامع بین‌المللی فضایی برسیم و در صدد تامین زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری تلاش كنیم.

وی اضافه كرد: باید فرهنگ‌سازی مناسب در سطح عموم جامعه و مجامع علمی انجام شود و ما در كشور نیاز به آموزش و تربیت نیروی متخصص، پژوهش و تحقیقات در عرصه فناوری‌های نوین و ایجاد زیرساخت‌های مناسب جهت هدایت و كنترل ماهواره‌ها در داخل كشور داریم.

به گفته وی، ماهواره‌ها، ایستگاه‌های زمینی، همكاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، توسعه منابع انسانی و توسعه زیرساخت‌ها از اصلی‌ترین محورهای برنامه ۱۰ ساله فضایی كشور هستند.