بزرگداشت «ژازه طباطبایی» از پیشگامان هنر مدرن ایران در زمینه مجسمه‌سازی و نقاشی در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد.

در این مراسم حبیب‌الله صادقی مدیر دفتر امور هنرهای تجسمی و سرپرست موزه هنرهای معاصر به همراه جمعی از دوستان ژازه طباطبایی از آثار این هنرمند و تأثیرش در هنر مدرن ایران صحبت كردند.

جواد مجابی منتقد هنر و ادبیات، مهمترین ویژگی آثار ژازه طباطبایی را طنز موجود در این آثار عنوان كرد و گفت: طنز موجود در آثار ژازه طنزی عظیم و متفكرانه است كه به بنیادهای یك جامعه نقدی شوخ چشم دارد و این طنزی است كه كمتر هنرمندی این چنین خوب به آن پرداخته است.

وی افزود: ژازه دنیا را به‌صورت مجسمه‌های آهنی می‌دید و از هر چیزی كه در پیرامون خود می‌دید كاریكاتور می‌ساخت و به این ترتیب قصد داشت به همگان نشان دهد كه باید به فراسوی هر چیزی برسیم.

وی با بیان این كه ژازه یك هنرمند قدیمی و مدرن ایرانی است، افزود: ‌ژازه فرهنگ مردمی عصر خود را از بین آهن پاره‌ها انتخاب می‌كرد و دنیایی را ساخته بود كه در آن دیوها، اسب‌ها و ... زندگی می‌كنند و این دنیایی بود كه در عین مدرن بودن به فرهنگ سنتی ایران هم توجه داشت.

مجابی در ادامه به مرگ اندیشی موجود در ادبیات و هنر ایران اشاره داشت و افزود: مرگ اندیشی در ادبیات و هنر ایران در دوران قدیم و مدرن وجود داشته و دارد و تقریبا می‌توان گفت ۸۰ درصد از آثار مدرن با مرگ اندیشی ارتباط دارند، همان‌طور كه در آثار اردشیر محصص و علیرضا اسپهبد چنین مرگ اندیشی را می‌بینیم ولی ژازه از جمله معدود هنرمندانی است كه به‌طور غریزی در مقابل تفكر مرگ اندیشی ایستاد و با طنز موجود در آثارش نشان داد كه هر چیزی را به بازی می‌گیرد و هیچ چیزی را جدی نمی‌گیرد.

مجابی همچنین تأكید كرد: هنر مدرن امروز وامدار ژازه طباطبایی و هنرمندانی چون اوست كه در یك فضای سنتی توانستند بدون ترس از تمسخر دیگران فكری نو را پدید آورند.

محمد پرویزی نویسنده و منتقد نیز درباره آثار ژازه گفت: نفس كارهای ژازه توأم با نوعی بازی بود و با این بازی‌هایش مرگ را به چالش می‌كشید.

محمدحسین حامدی مدیر مسوول نشریه تندیس نیز در ادامه درباره ژازه و دغدغه‌های او برای حفظ آثارش صحبت كرد.

وی گفت: یكی از دغدغه‌های ژازه تشكیل بنیادی برای حفظ آثارش بود كه هیچ‌گاه از ذهنش پاك نشد و متأسفانه عمرش كفاف نداد.

مدیر مسئول نشریه تندیس ژازه را یك شخصیت ممتاز در هنر معاصر ایران دانست و گفت: او بی‌گمان یكی از ماندگارترین هنرمندان معاصر ایران است.