استان گلستان با نزدیك شدن به زمان سفر دوم رئیس جمهوری با تهیه ۱۸۵ پیشنهاد برای ارائه به هیأت دولت آماده شده است، ساخت نیروگاه برق هسته ای و دهكده ساحلی ۲ هزار هكتاری از جمله پیشنهادات اصلی مدیران استان به رئیس جمهوری است.

به گزارش استانداری گلستان از ابتدای مهر ماه امسال مقدمات سفر دوم مهیا شده است به طوری كه با اخذ بیش از ۳ هزار نظر از دستگاه های اجرایی، اعضای اتاق فكر، نمایندگان مجلس و دیگر صاحبنظران استان متن مصوبات پیشنهادی به هیأت دولت تهیه شده است.

بنا به این گزارش، پیشنهاداتی كه برای تحقق بخشیدن به شاخص های هدف برنامه و براساس سیاست های كلان استان بوده هم اكنون در بخش های تولیدی، اجتماعی، اقتصادی، زیربنایی و فرهنگی برای تقدیم به هیأت دولت بررسی و جمع بندی و به معاونت اجرایی ریاست جمهوری ارسال شده است.

یكی از مهم ترین این مصوبات دهكده ساحلی كاسپین در سواحل استان و با پیش بینی اشتغال ۵ هزار نفر و ایجاد امكانات وسیع تفریحی و توریستی است كه انقلابی در گردشگری استان گلستان خواهد بود و برای تصویب به هیأت دولت تقدیم خواهد شد.

شهرك گردشگری بین المللی كاسپین به مساحت ۲ هزار هكتار در ساحل شرقی دریای خزر حدفاصل بندرتركمن و بندرخواجه نفس با ۲۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری در نظر گرفته شده، ارائه تنها ۲۰ درصد سهم آورده اجرای طرح به عهده مجری است.

اجرای این طرح به عهده بخش خصوصی پیشنهاد شده و دولت برای زمین، تأسیسات زیربنایی نظیر آب، برق، گاز و جاده مجوزهای لازم را اعطا خواهد كرد، با آنكه تسهیلات یارانه دار تا سقف ۸۰ درصد میزان سرمایه گذاری برای سرمایه گذار پیشنهاد شده است.

همچنین ساخت یك واحد نیروگاه برق هسته ای با ظرفیت هزار مگاوات در شهرستان بندرگز و همچنین ساخت منطقه ویژه اقتصادی به مساحت ۲ هزار هكتار در شهرستان تركمن از جمله پیشنهاداتی است كه برای تصویب در سفر دوم هیأت دولت به معاون اجرایی ریاست جمهوری ارائه شده است.

برای این پیشنهاد وزارت نیرو به عنوان مجری نیروگاه هسته ای و سازمان مناطق آزاد كشور به عنوان مجری ساخت منطقه ویژه اقتصادی انتخاب شده و لازم است اقدامات آنها به نحوی انجام شود تا در حداقل زمان ممكن این ۲ طرح به بهره برداری برسند.

میزان سرمایه گذاری در این نیروگاه ۲۰۰ میلیارد تومان پیش بینی شده كه برای ۲۰۰ نفر اشتغال ایجاد خواهد كرد. محل اجرای این طرح نیز بندرگز در نظر گرفته شده و تهیه زمین، تأسیسات زیربنایی، اعطای مجوزات لازم و تأمین اعتبار آن را دولت تصویب خواهد كرد.

منطقه ویژه اقتصادی بندرتركمن نیز كه با ۱۰ میلیارد تومان اعتبار از سوی سازمان مناطق آزاد به عنوان مجری طرح در نظر گرفته شده است با موافقت دولت و اعطای تسهیلات یارانه دار تا سقف ۸۰ درصد به متقاضیان واگذار خواهد شد.

در گزارش سایت استانداری گلستان در این مورد آمده كه میزان اشتغال پیش بینی شده در منطقه ویژه ۳ هزار و ۵۰۰ نفر پیش بینی شده است كه در صورت تصویب و ایجاد بندر و واحد های تولید مستقر در این منطقه امكان ایجاد اشتغال بیشتر از این نیز میسر است.

همچنین هیأت دولت به جز دهكده ساحلی كاسپین طرح های دیگری را نیز به تصویب خواهد رساند كه اجرای آن بر عهده بخش خصوصی خواهد بود تا با تأمین همه كمك ها از طرف دولت، سرمایه گذاری مورد نیاز این طرح در سال های ۸۷ تا ۸۹ در استان از سوی سرمایه گذاران خصوصی انجام شود.

پیشنهاد دیگر، كارخانه ذوب آهن با استفاده از گندله قزاقستان در كردكوی و با سرمایه گذاری ۱۵۰ میلیارد تومانی بخش خصوصی است كه در صورت تصویب نهایی می توان از منابع غنی كشور قزاقستان كه در آینده از طریق راه آهن به استان وصل می شود استفاده كرد.

۲ واحد هتل ۵ ستاره در شهر گرگان و آزادشهر، ۲ واحد مجتمع گاوداری ۵ هزار رأسی در آق قلا و رامیان، ۲ واحد مجتمع گلخانه ای حداقل ۱۰ هكتاری در كلاله و مینودشت و یك واحد مجتمع بزرگ صنایع غذایی از طرح هایی است كه مسئولان استانی به هیأت دولت پیشنهاد خواهند كرد.همچنین در این پیشنهادات گفته شده یك واحد پالایشگاه نفت با ظرفیت ۲۰۰ هزار بشكه در روز با استفاده از نفت كشورهای آسیای میانه در گنبد ساخته شود. مجری این طرح، بخش خصوصی خواهد بود و تأمین مواد اولیه از طریق كشورهای همسایه به ویژه قزاقستان از كمك های دولت است.

در لیست پیشنهادات ارائه شده برای تصویب هیأت دولت ساخت پتروشیمی با ۴۵۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری در علی آباد كتول نیز آمده است كه مجری آن بخش خصوصی در نظر گرفته شده كه به میزان ۴۰۰ نفر اشتغال برای آن پیش بینی شده است.