با حضور وزیر نیرو به طور همزمان دو خط ۴۰۰ كیلو ولت یزد ـ اصفهان و یزد ـ كرمان با هزینه ۸۰۰ میلیارد ریال به بهره برداری رسید.

پرویز فتاح، وزیر نیرو در مراسم گشایش این دو طرح، گفت: اكنون كشور از محل طراحی و ساخت خطوط انتقال برق عبور كرده است و سعی در افزایش كیفیت و كاهش زمان بهره برداری از این طرح ها را دارد.

وی با بیان اینكه اكنون صنعت برق كشور با گذشتن از شرایط سخت در آستانه فتح قله های استقلال است، اظهار داشت: اكنون كشور صددرصد در صنعت خطوط انتقال و ۸۵ درصد در ساخت نیروگاه به خودكفایی رسیده است كه با توجه به شرایط موجود بزودی به خودكفایی كامل در زمینه ساخت نیروگاه خواهد رسید. وی اجرای طرح خط ۴۰۰ كیلوولت یزد ـ اصفهان و یزد ـ كرمان در ۱۵ ماه را یك ركورد در كشور دانست و اظهار داشت، این طرح ۸۰۰ میلیارد ریالی شاید از نظر مبلغ با سایر طرح های بزرگ كشور قابل مقایسه نباشد اما از نظر فنی و اجرایی ارزش های واقعی خودش را دارد. وی با اشاره به مصرف بیش از نیمی از برق استان یزد در بخش صنعت، گفت: ما می خواهیم انرژی به سمت تولید و مولد برود و ۸ درصد رشد مصرف سالانه برق كشور نیز به سمت تولید باید برود وزیر نیرو همچنین از تكمیل نیروگاه جدید یزد تا سال ۸۸ خبر داد و افزود: فقط بخش بخار و بخش ۱۷ مگاوات خورشیدی این نیروگاه در نیمه دوم ۱۳۸۸ به بهره برداری خواهد رسید.

محمدحسن صباغزادگان، مدیرعامل شركت برق منطقه ای یزد نیز گفت: ساخت این ۲ خط برای پایداری جریان برق منطقه جنوب شرق كشور مؤثر بوده و در كاهش خاموشی ها در فصل تابستان مؤثر خواهد بود.

وی افزود: پیش از این، منطقه جنوب شرق شامل استان های یزد، كرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان از طریق یك خط تك مداره ۴۰۰ كیلوولت از اصفهان به یزد و از یزد به سیرجان با قابلیت تبادل انرژی محدود تغذیه می شد. وی اضافه كرد: این محدودیت به نحوی بود كه بروز هر مشكل و یا كمبودی در نیروگاه های منطقه و یا شبكه موجب ایجاد خاموشی خصوصاً در فصل تابستان می شد.