گرد و غبار شدید و كم سابقه هوا اغلب شهرهای جنوبی استان خوزستان را فراگرفته است.

به دنبال این وضع مسئولان بهداشت و سلامت استان از مردم خواستند تا حد امكان از رفت و آمدهای غیرضروری بپرهیزند.

در اعلامیه های صادره كه مكرراً از رسانه های دیداری و شنیداری استان پخش شده، آمده است: شرایط جوی نامساعد خوزستان برای سلامتی افراد بویژه كوكان و پیران زیانبار است.

این آلودگی كه از پنجشنبه آغاز شده بود، دیروز شنبه شدت بسیار بیشتری یافت.

● آلودگی هوای اهواز ۶ برابر حد مجاز

بنا به گزارش های دریافتی آلودگی هوای اهواز و برخی از مناطق خوزستان در روز شنبه، ۶ برابر حد مجاز استاندارد هوای پاك است.

سازمان محیط زیست خوزستان، انتشارشدید ذرات گرد و غبار دیروز در این مناطق، به میزان یك هزار و ۶۰۰ میكروگرم بر مترمكعب بود كه بیش از ۶ برابرحد مجاز استاندارد است.

دراطلاعیه این سازمان ازعموم شهروندان بخصوص سالمندان، كودكان، بیماران قلبی، ریوی و افراد مبتلا به آسم خواسته شده تا درحد امكان از تردد در معابر عمومی خودداری كنند.

دراین اطلاعیه همچنین استفاده از ماسك مناسب، دقت بیشتر رانندگان وسایل نقلیه موتوری درهنگام رانندگی با توجه به كاهش میدان دید، خارج نشدن از منزل جز در موارد ضروری و نیز انجام ندادن فعالیت های ورزشی در فضای باز به شهروندان توصیه شده است.

نادر شفی خدایی، سرپرست اداره كل هواشناسی خوزستان نیز تغییرات قابل ملاحظه فشار هوا در صحراهای شمال عربستان، جنوب عراق و منطقه جنوب غرب كشور را منشا ایجاد گرد و غبار و وزش بادهای شدید از روز پنجشنبه تا شنبه در تعدادی از شهرهای استان اعلام كرد.

وی اظهارداشت: بیشترین غلظت گرد و غبار مربوط به شهر بستان با شعاع دید ۳۰۰ متر و كمترین میزان گرد و غبار مربوط به شهرستان دزفول با شعاع دید ۲ هزار و۵۰۰ متر مربع است.

وی افزود: میزان شعاع دید در اهواز، یك هزار و ۲۰۰ متر مربع و در آبادان یك هزار متر است.

شفی خدایی گفت: هم اكنون یك سیستم پرفشار نسبی براستان حاكم شده و فرو نشستن گرد و غبار بستگی به سنگینی و اندازه ذرات دارد.

سرپرست اداره كل هواشناسی خوزستان اضافه كرد: از روز دوشنبه تا سه شنبه نیز، با تقویت خط ناپایدار در لایه میانی جو و همزمان نفوذ مجدد زبانه كم فشار، احتمال بارندگی در استان وجود دارد.

وی گفت: با نفوذ زبانه پر فشارغربی از سمت غرب و شمال غرب، انتظار ریزش هوای سرد وافت محسوس دما را از روز سه شنبه تا آخر هفته داریم.