شیرین‌سازی آب فقط در خلیج فارس و سواحل جنوبی كشور مقرون به‌صرفه است.

رسول زرگر - معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا - با بیان این مطلب و با اشاره به سابقه‌ ۵۰ ساله تولید آب به روش شیرین‌سازی گفت: در حال حاضر ۲۳۰ واحد آب شیرین كن، ۱۲۰ متر مكعب آب شیرین در شبانه روز تولید می‌كنند كه طبق برنامه این مقدار در سال‌های آینده به ۲۰۰ هزار مترمكعب در روز افزایش می‌یابد.

وی در ادامه گفت: تهیه آب به روش آب شیرین‌كن مقرون به صرفه نیست، زیرا قیمت تمام شده هر متر مكعب آن حدود ۴۰ تا ۷۰ سنت است كه با در نظر گرفتن قیمت هر كیلووات برق ۸ سنتی به ۶۰ تا ۸۰ سنت افزایش می‌ِیابد.

به گفته او فقط در سواحل جنوبی كشور و خلیج فارس به دلیل كمبود آب می‌توان از این روش استفاده كرد.

معاون وزیر نیرو ادامه داد: قیمت هر متر مكعب آب كشاورزی حدود ۵ تومان است، بنابراین با تولید آب به قیمت ۵۰۰ تومان برای هر متر مكعب نمی‌توان این آب را برای كشاورزی به كار برد.

وی به سه چالش اساسی در تهیه آب به روش شیرین‌سازی اشاره كرد و گفت: مسائل زیست محیطی (اثرات مخرب بر محیط زیست)، قیمت تمام شده بالا و وابستگی به خارج از كشور از مهمترین چالش‌های تهیه آب به روش شیرین سازی آب دریا هستند.

زرگر در حاشیه همایش شیرین‌سازی آب دریا در پاسخ به سوالی در خصوص احتمال افزایش تعرفه آب در سال آینده گفت: نظر رییس جمهور دراین رابطه افزایش نیافتن تعرفه‌ها بوده كه اعمال شده و همان سیستم پلكانی اجرا خواهد شد.

وی سپس به بودجه آب اشاره كرد و افزود: در سال آینده این بودجه حدود ۲۰ درصد افزایش یافته كه برای تسریع در جهت اجرای پروژه‌های سدسازی، شبكه آب آشامیدنی، فاضلاب و برق آبی حدود ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته است.

او در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر احداث سد در نجف گفت: در این رابطه چیزی نشنیده‌ام و خبری ندارم. البته در عراق كارهای آبی انجام می‌دهیم.

وی درباره وضعیت نزولات جوی در سال جاری افزود: امسال سرمای زیاد داشتیم، نه بارندگی؛ به طوری كه تا پایان دی ماه ۱۴۰ متر مكعب معادل ۸۵ میلی‌متر بارندگی به طور متوسط در كشور ثبت شده است.