دومین فروش بزرگ سال گروه «هفت‌نگاه» شب گذشته در فرهنگسرای نیاوران آغاز شد.

لیلی گلستان سخنگوی گروه «هفت‌نگاه»در مراسم گشایش این نمایشگاه گفت: سال گذشته سال بسیار پر رونقی برای هنرهای تجسمی ایران بود و اتفاقات مهمی را در این سال برای هنرمندان تجسمی كشور شاهد بودیم كه یكی از مهمترین اتفاقات این سال اعتماد خریداران به نگارخانه‌داران بود كه این موفقیت ما مدیون نمایشگاه سال گذشته هفت نگاه است.

وی افزود: خریداران هنرهای تجسمی كشور متوجه این موضوع شدند كه خرید از نگارخانه‌داران بسیار راحت‌تر از هنرمندان است چرا كه هنرمندان بسیار احساساتی هستند و نسبت به آثارشان حساسند به همین دلیل ارتباط برقرار كردن با آنها برای خرید آثارشان كار سختی است و نگارخانه‌داران این وظیفه را به خوبی انجام می‌دهند تا خریداران به راحتی بتوانند آثار مورد علاقه خود را خریداری كنند.

مدیر نگارخانه گلستان در ادامه به موفقیت‌های فروش آثار هنرمندان ایرانی در خارج از كشور و در حراج‌های بین‌المللی اشاره كرد وگفت: فروش آثار هنرمندان ایرانی در حراج‌های كریستی و ... از دیگر اتفاقات بسیار مهم برای هنرهای تجسمی ایران بود كه بر فروش آثار تجسمی در داخل كشور نیز بسیار تأثیرگذار بود.

وی درباره قیمت‌های ارائه شده در نمایشگاه امسال هفت نگاه گفت: امسال نمایشگاه هفت‌نگاه در دومین دوره خود قیمت‌ها را تعدیل كرده است تا خریداران داخلی و خارجی را از دست ندهد و به این منظور یك ماه تمام با همه هنرمندان نقاش و مجسمه‌ساز صحبت كردیم تا به این نتیجه برسیم كه قیمت آثار تجسمی در داخل كشور باید با قیمت حراج‌های بین‌المللی متفاوت باشد كه در نهایت ۹۵ درصد از هنرمندان به توصیه ما گوش كردند و آثارشان را در نمایشگاه می‌بینید و آن دسته از هنرمندانی كه با ما همراهی نكردند آثارشان را در نمایشگاه امسال نداریم.

گلستان درباره قیمت‌گذاری آثار تجسمی نیز تصریح كرد: قیمت آثا نقاشان ما قبلاً بسیار اندك بود و با بالاتر رفتن قیمت‌ها، نقاشان ایرانی به قیمت مناسب آثارشان دست یافته‌اند.

سخنگوی گروه هفت‌نگاه در ادامه با اشاره به خرید بانك‌ها از نمایشگاه سال گذشته هفت نگاه گفت: خریداران ما متوجه این موضوع شده‌اند كه اثر هنری یك پس‌انداز است، همان‌طور كه بانك اقتصاد نوین از نمایشگاه سال گذشته ما خرید كرد و امسال قیمت همان آثار ۷ برابر شده است كه از این نظر اثر هنری با هیچ كالای سرمایه‌ای دیگری قابل مقایسه نیست.

وی افزود:‌برخی از خریداران ما نیز با توجه به این موضوع انبار گرفته‌اند و آثار را یكی پس از دیگری می‌خرند و در انبار نگهداری می‌كنند.

گلستان همچنین كیفیت بهتر آثار نمایشگاه‌های مختلف را نیز از جمله تأثیرات برگزاری نمایشگاه هفت نگاه دانست و گفت: پس از برگزاری نمایشگاه «هفت‌نگاه» در سال گذشته، نمایشگاه‌هایی كه در نگارخانه‌های مختلف برپا می‌شد از كیفیت بسیار بهتری برخوردار شد كه این مسئله نیز به دنبال برپایی نمایشگاه هفت نگاه اتفاق افتاد.

در ادامه این مراسم با حضور مهرآیین رییس فرهنگسرای نیاوران و حبیب‌الله صادقی مدیر كل دفتر امور هنرهای تجسمی از اعضای گروه هفت‌نگاه كه مدیران هفت نگارخانه الهه،دی،هفت‌ثمر،والی،گلستان،آریا و ماه‌مهر تقدیر شد.

در این مراسم حبیب‌الله صادقی مدیر كل دفتر امور هنرهای تجسمی،محسن زارع مدیر مؤسسه فرهنگی هنری صبا وابسته به فرهنگستان هنر و جمعی از هنرمندان حوزه تجسمی كشور حضور داشتند.