گالری‌ها و موزه‌های تهران این روزها با نقاشی، عكس و مجسمه همراه شده‌اند. دوسالانه‌ی نقاشی معاصر ایران نگارخانه‌های صبا را دربر گرفته، خانه‌ی هنرمندان را نقاشی، عكس و حجم و موزه‌ی هنرهای معاصر تهران در تدارك نمایشگاه بزرگی از عكس‌های ایران است كه "چشم درون" نامگذاری‌اش كرده‌اند. نخستین اكسپوی عكس ایران به هتل استقلال و دومین نمایشگاه هفت نگاه به نگارخانه‌ی اصلی فرهنگسرای نیاوران، رفته‌اند...

گالری خاك آخرین برپایی نمایشگاه‌های سالانه‌اش كه به هنرمندان مدرنیست و پیش‌گام در عرصه‌ی نقاشی اختصاص داده است.

در این نمایشگاه گروهی ۱۵ اثر نقاشی شیرین اتحادیه، بابك اطمینانی، رعنا فرنود و بهرام دبیری با سبك آبستره و فیگوراتیو به دیوار می‌رود.

این نمایشگاه دربر گیرنده جدیدترین آثار این هنرمندان و در ابعاد بزرگ است كه امروز جمعه ۲۶ بهمن‌ماه از ساعت ۱۷ در گالری خاك واقع در خیابان شریعتی، دوراهی قلهك، خیابان بصیری، كوچه ژیلا، شماره‌ی یك، گشایش می‌یابد.

فریده فرزانه - ویلونیست و هنرمند نقاش ۴۳ ساله -، حدود ۴۰ حجم و مجسمه با تكنیك سیپوركس در ابعاد بین ۶۰در۵۰ و ۲۰در۳۰ عرضه می‌كند.

او از سال ۱۳۸۰ تاكنون در زمینه مجسمه جنسیت‌های مختلفی همچون گل و گچ را امتحان كرده و حدود یك‌سال است كه بر این شیوه كه درآوردن حجم با كندن و تراشیدن روی قطعات سیپوركس (سیمان سبك) كار می‌كند.

نمایشگاه كارهای وی تا هفتم اسفندماه سال جاری در گالری افرند واقع در خیابان جهان‌آرا، خیابان نوزدهم، شماره‌ی ۴۸ برپاست.

ازدیروز تا ۱۵ اسفندماه سال جاری هم نمایشگاه چاپ دستی - كالكوگرافی - مهرداد ختایی در گالری اثر برپاست.

وی تاكنون ۷ نمایشگاه انفرادی در داخل و خارج از كشور برگزار و در بیش از ۳۰ نمایشگاه گروهی و بی‌ینال داخلی و خارجی شركت كرده است.

روان‌كاوی عمیق‌تر اشیا و اشخاص، به‌كارگیری عناصر نامتعارف اما آشنا و توجه به طبیعت بی‌جان كه در آثار گذشته‌ی ختایی جایگاه چندانی نداشته است ویژگی های این آثار است.

مهرداد ختایی باور دارد، هم‌سفرگی عناصری از گذشته در فضای اكنون – عناصر بسیار ساده و روزمره زندگی ساده و در عین حال پیچیده ما كه در هر خانواده‌ای وجود دارد – بازی فضاهای تهی به‌منظور ایجاد پرسش در ذهن، چون جنونی است كه در درون رخنه می‌كند و هجومی بی‌لگام برای تسخیر آدمی دارد."

نگارخانه‌ی اثر در خیابان ایرانشهر، خیابان برفروشان، روبه‌روی خانه هنرمندان، شماره ۱۳ واقع است.

اما گالری هما هم از امروز میزبان نقاشی‌های مسعود سعدالدین - هنرمند ایرانی مقیم آلمان است.

در این مجموعه ۲۰ اثر از نقاشی‌های جدید سعدالدین به‌نمایش درآمده كه تا ششم اسفند‌ماه جاری از ساعت ۱۰ تا ۱۳ و ۱۵ تا ۱۹ برپاست.

سعد‌الدین بیش از ۳۰ نمایشگاه انفرادی و نمایشگاه‌های متعدد گروهی در ایران و خارج از كشور برپا كرده است.

او هنرمند نقاشی است كه از سنت نقاشی آلمان آمده است. هنرمندی كه با سنت هانیبال آغاز كرد و در ادامه مسیر هنری‌اش به غرب اروپا مهاجرت كرده و حالا مضامین آثارش را از زندگی دور و درازش در غربت به ارمغان آورده است. موضوع آثار سعدالدین، انسان امروزی است. انسانی با همه سرگشتگی‌های یك نقاش! او در بازگشتش به ایران بخشی از دغدغه‌هایش را به نمایش درمی‌آورد.

و اما تازه‌ترین نقاشی‌های درونی و ایرانی "دلبر شهباز" در تهران نمایش داده می‌شوند.

نمایشگاه آثار این بانوی هنرمند نقاش از ۲۷ بهمن تا دوم اسفندماه سال‌جاری در گالری لاله تدارك دیده شده است و مضمونی عرفانی و شرقی دارند.

آثار شهباز با تكنیك‌های مختلفی ارایه شده كه رنگ روغن، مركب، آكرلیك، و تركیب مواد را شامل می‌شوند.

این دومین نمایشگاه انفرادی و بیست‌و‌یكمین نمایشگاه گروهی "دلبر شهباز" است كه در جریان برپایی آن، ۲۵ نقاشی در ابعادی متفاوت را كه حاصل سال‌های ۸۴ تا ۸۶ اوست، ارایه می‌شوند. نمایشگاه یادشده عنوان ندارد، اما بیشتر تابلوهایش به‌نام "سفر خیال" اسم‌گذاری شده‌اند. گالری لاله در خیابان فاطمی، جنب هتل لاله واقع است.