حسین فخیمی مجسمه‌ی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی را برای نصب در شهر تهران می‌سازد.

این هنرمند مجسمه‌ساز ساخت ماكت مجسمه‌ی مولانا را به سرانجام رسانده تا مسیر مطالعه بر آن‌را آغاز كند.

مجسمه‌ی یادشده كه گویا متفاوت از سایر آثار ساخته شده‌ی فخیمی است، در ابعادی واقعی ساخته و قرار است در شهر تهران نصب ‌شود.

این هنرمند مجسمه‌ساز كه مجسمه‌ای در ابعاد واقعی از دكتر علی شریعتی را هم در دست ساخت دارد به ایسنا گفت: هم‌اكنون روی نمونه‌ای كه در یك فضای شهری قابل ارایه باشد، كار می‌كند و در حال حاضر ضروری است فضای شهری مورد نظر برای آن مهیا شود تا بتوان آن را از حالت ماكت به‌صورت حجم اجتماعی درآورد.

پیش‌تر قرار بود این مجسمه‌ها در محل كتابخانه، موزه‌ شریعتی و مقابل حسینه‌ ارشاد در تهران نصب شوند.

هم‌زمان با سی‌امین سال‌روز درگذشت دكتر علی شریعتی، - ۲۹ خرداد - تندیس‌ این متفكر فقید در تهران رونمایی شد.

حسین فخیمی، تندیس یادشده را به خواست خانواده و دوستان دكتر شریعتی ساخته بود كه شخصیت پیكره‌های یادشده به‌صورت نیم‌تنه و با ابعادی حدود ۴۰ سانتی‌متر نشان می‌داد.

او دو نمونه از این پیكره‌ها را با ارایه جنس‌های گلی - مواد مصنوعی - و برنزی همزمان با سمینار "شریعتی دیروز،‌ امروز و فردا" ارایه كرد كه با حضور اعضای خانواده دكتر شریعتی، برخی از شخصیت‌های سیاسی، پژوهشی و دانشگاهی در حسینیه‌ی ارشاد پرده‌برداری شدند.

فخیمی مطالعه برای ساخت و آماده‌سازی نمونه‌هایی از این تندیس را حدود دو سال پیش آغاز كرده بود.

او این تندیس‌ها را برای حریم شخصی و كسانی ساخت كه راوی هبوط انسان را از نزدیك می‌شناختند.

حسین فخیمی تاكنون تندیس‌هایی از شهید چمران، جهان‌پهلوان تختی، خیام، فردوسی، مرد اسب‌سوار و مدال‌های ذوالفقار و فتح، ده‌ها طرح و حجم را ساخته است.

وی پروفسوری طراحی "‌مجسمه‌سازی" ‌را از دانشكده هنرهای زیبای مادرید (دانشگاه كمپلتكس) با شرایط دانشجویی استثنایی و دریافت كرده تقدیرنامه از رییس و استادان دانشكده دارد و گواهی مجسمه‌سازی را ازسوی دن خوان آوالوس ـ مجسمه‌ساز مشهور اسپانیا - از آن خود كرده است.

در كارنامه حسین فخیمی گواهی طراحی از استاد حسین شیخ، درجه‌ی عالی ساخت و مدال و نشان درجه گراور از دانشكده‌ی هنرهای زیبای مادرید و گواهی درجه ریخته‌گری برنز از كارگاه آرپولسای مادرید نیز ثبت شده است.