طرح‌های فاضلاب به طور همزمان در ۲۰۰ شهر از هزار شهر كشور در حال اجراست كه با اتمام آنها جمعیت زیادی تحت پوشش این شبكه قرار گرفته و از آسیب به محیط زیست جلوگیری می‌شود.

سید پرویز فتاح - وزیر نیرو - با بیان این مطلب و با اشاره به فعالیت‌های این وزارتخانه در راستای حفاظت از محیط زیست تصریح كرد: در شهرهای ایران حدود ۵ میلیارد مترمكعب آب مصرف می‌شود كه در صورت تصفیه آن ۴ تا ۴.۵ میلیارد مترمكعب مجددا به چرخه آب‌های كشور جهت استفاده كشاورزی و فضای سبز بازگشته و پسماند آن هم بهترین كود آلی برای كشاورزی است.

وی با بیان این كه در حال حاضر تمامی آب ورودی به تالاب انزلی تصفیه می‌شود و مشكل زیستی محیطی ندارد، افزود: همچنین ساخت تصفیه‌خانه‌های فاضلاب در شهرهای مجاور رودخانه هزار كیلومتری كارون در حال پیگیری است.

او ادامه داد: در گذشته بهترین آب كشور متعلق به رودخانه كارون بود، ولی هم اكنون به دلیل ورود فاضلاب به آن آلودگی به حدی است كه مردم منطقه تمایلی به استفاده آن ندارند كه امیدواریم با اتمام هرچه سریع‌تر این تصفیه‌خانه‌ها وضع به حال سابق بازگردد و در همین راستا از وام بانك‌ جهانی نیز استفاده شده است.

فتاح خاطرنشان كرد: با افتتاح طرح فاضلاب تهران در سال آینده ۳ میلیون نفر تحت پوشش این شبكه قرار خواهند گرفت.

وی با اشاره به بحث‌های جدی بین وزارت نیرو و سازمان حفاظت محیط زیست در اجرای پروژه‌های مختلف افزود: با وجود نقش موثر این وزارتخانه در سازندگی كشور، همواره سعی‌مان بر این بوده تا با ایجاد تعامل از بروز تقابل با سایر نهادها جلوگیری شود.

وزیر نیرو در خصوص سخت‌گیری‌های سازمان محیط زیست به سد سیاه شبیه در مسیر تهران - شمال اشاره كرد و گفت: این سازمان اجرای این سد را متوقف كرده بود كه چند هزار نفر بیكار و یك پروژه ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومانی روی دستمان مانده بود و در نهایت با امضای یك تعهدنامه ۱۰ ماده‌ای، این تعهدات انجام و پروژه رفع توقیف شد.

او تاكید كرد: همواره اعلام كرده‌ام كه پروژه‌های‌مان را درصورت عدم منع سازمان حفاظت محیط زیست و میراث فرهنگی انجام می‌دهیم.

وی با اشاره به دریاچه ارومیه و بختگان عنوان كرد: اقدام ملی برای حل مشكل این دو دریاچه در حال اجرا است و امیدواریم این مساله تا حدود زیادی برطرف شود.

فتاح كه در مراسم اختتامیه هفتمین نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست ایران سخن می‌گفت، توسعه نیروگاه‌های هسته‌ای تا ۲۰ هزار مگاوات، تبدیل تمامی نیروگاه‌های گازی به سیكل تركیبی و توسعه نیروگاه‌های برق آبی را از جمله اقدامات مهم در راستای حفاظت از محیط زیست برشمرد.

او درباره نیروگاه‌های گازی گفت:‌ تمام این نیروگاه‌ها طی چند سال آینده به سیكل تركیبی تبدیل می‌شوند كه در این رابطه ۲۲ واحد در حالی انجام است و طی قراردادی كه در اسفندماه با وزارت نفت منعقد می‌شود، این اقدام ملی محقق خواهد شد.

وی در باره نیروگاههای برق آبی نیز توضیح داد: برنامه‌ریزی سنگینی انجام شده و قرار است ظرفیت این نیروگاه‌ها از شش هزار و ۵۰۰ مگاوات فعلی به ۲۵ هزار مگاوات افزایش یابد.

او ادامه داد: نیروگاه بادی بینالود نیز در اسفند افتتاح و قرارداد ساخت ۵۰۰ مگاوات نیروگاه بادی نیز در سال ۸۷ امضا خواهد شد.

در پایان این مراسم وزارت‌خانه‌های نیرو ومسكن و شهرسازی به عنوان وزارت‌خانه‌های سبز اعلام شدند و از سازمان حفاظت محیط زیست لوح تقدیر دریافت كردند.