معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: اساسنامه واگذاری سهام ۱۰ نیروگاه دولتی به تایید شورای نگهبان رسیده و توسط دولت به وزارت نیرو ابلاغ شد.

محمد احمدیان اظهار داشت: اساسنامه شركت‌های تولید نیروی برق كه به استناد ماده ۲۷ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت تشكیل خواهند شد ،توسط شورای نگهبان تایید و از سوی دولت به وزارت نیرو ابلاغ شد.

وی افزود: واگذاری ۱۰ نیروگاه بیستون، سهند، آبادان، سنندج، كرمان، شیروان، دماوند ، خلیج فارس، سبز بینالود و سبز منجیل در مجموع با ظرفیت ۷۷۰۰ مگاوات از ظرفیت برق كشور را در اختیار دارند كه با تایید اساسنامه از سوی شورای نگهبان واگذاریها وارد مرحله جدیدی شده است.

احمدیان ادامه داد: بر اساس این مصوبه قانونی این نیروگاه‌ها به صورت شركتهای مستقلی درآمده و بلافاصله شركت مادر تخصصی توانیر موظف است وكالت نامه واگذاری سهام این شركتها را در بازار بورس به سازمان خصوصی‌سازی اعطا كند.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی اظهار داشت: تاكنون فعالیتهایی كه وزارت نیرو برای مشاركت بخش غیر دولتی در تولید برق داشته است معطوف به جذب سرمایه‌گذاران بزرگ یعنی سرمایه‌گذارانی كه توانایی خرید یا احداث یك نیروگاه را داشتند بوده است.

وی افزود: با توجه به تایید اساسنامه مزبور عموم مردم می‌توانند در بحث تولید برق مشاركت داشته باشند و هر فردی كه به همان میزان بضاعتی كه دارد در موقع واگذاری سهام این نیروگاه‌ها می‌توانند آنرا خریداری كنند.

احمدیان گفت: به این ترتیب امكان بكارگیری سرمایه‌های كوچك هم در بخش تولید برق فراهم می‌شود و هم اینكه با جدا شدن این نیروگاه‌ها از شركت‌های برق منطقه‌ای و فعالیت آنها به صورت شركتهای مستقل رقابت‌پذیری در تولید برق هم فوق‌العاده افزایش خواهد یافت.

وی تاكید كرد: یكی از مشكلاتی كه در بازار عمده فروشی برق با آن مواجه بودیم این بود كه چون تعدادی از شركتهای برق منطقه‌ای حجم بالایی از ظرفیت تولید را در اختیار داشتند در دادن قیمت و رقابتی كه برای فروش برق برگزار می‌شد می‌توانستند بازار را تحت تاثیر قرار دهند.

به گفته معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی، با جدا شدن شركت‌های تولید برق و فعالیت‌ مستقل آنها در این زمینه هم خوشبختانه یك تحرك مثبتی ایجاد خواهد شد.

● تشكیل ۱۰ شركت نیروگاهی تا پایان سال جاری

احمدیان در پاسخ به اینكه شركت‌های نیروگاهی تا پایان سال راه‌اندازی می‌شود اظهار داشت: پس از تایید اساسنامه واگذاری نیروگاه‌ها از سوی شورای نگهبان و ابلاغ آن از سوی دولت به وزارت نیرو، طبعا این ۱۰ شركت نیروگاهی از سوی وزارت نیرو تا پایان سال جاری تشكیل خواهد شد.

وی افز ود: پس از تشكیل شركت‌های نیروگاهی سهام این شركتها در بورس عرضه خواهد شد.

وی با بیان اینكه در انتخاب نیروگاه‌ها سعی شده تا نیروگاه‌های جدید و نو و هم نیروگاه‌های قدیمی انتخاب شود تاكید كرد: این ۱۰ نیروگاه مورد اشاره، تركیب متفاوتی از نظر مدت ساخت نیروگاه‌، فن‌آوری ، راندمان و امكانی كه فراهم می‌كنند انتخاب شده‌اند.

اسامی نیروگاه‌های قابل واگذاری بر اساس وارد مدار شدن آخرین واحد نیروگاهی و میزان واحدها بدین شرح است :

● آخرین واحد نیروگاه به مدار آمده مگاوات

▪ نیروگاه بیستون ۷۳ ۳۲۰?۲

▪ نیروگاه سهند ۸۴ ۳۲۵?۲

▪ نیروگاه آبادان ۸۲ ۱۳۳۴?۴

▪ " سنندج ۸۴ ۱۵۹?۴

▪ " كرمان ۸۱ ۱۵۹?۸

▪ " شیروان ۸۴ ۱۵۹?۶

▪ " دماوند ۸۴ ۱۵۹?۱۲

▪ " خلیج فارس ۸۴ ۱۶۵?۶

▪ " بینالود - ۳۴

▪ " منجیل - ۳۱