هفتمین دوسالانه‌ی نقاشی معاصر ایران، نگارخانه‌های مجموعه‌ی صبا را دربر گرفت.

در مراسم گشایش این دوسالانه كه عصر روز گذشته برگزار شد، حیاط صبا مملو از هنرمندان نقاش، دانشجویان و برخی مسوولان فرهنگی كشور شده بود كه برای بار دوم در یك روز، گردهم جمع شده بودند و همزمان عوامل اجرایی، آخرین میخ‌ها را بر دیوار محكم می‌كردند.

احمد اسفندیاری، قدیمی‌ترین هنرمند نقاش مدرنیست ایران، با قامتی خمیده و دستانی لرزان، قیچی آغاز دوسالانه را به‌كار گفت و چراغ دوسالانه‌ای را كه به چهارسالگی رسیده بود، روشن كرد.

در این نمایشگاه ۵۰۰ اثر از ۴۳۰ هنرمند دیوارهای گالری‌های صبا را دربر گرفته و ۳۰ هنرمند هم عنوان میهمان دوسالانه‌ی هفتم را دارند.

حبیب‌الله صادقی - سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران - در سخنانی از هنرمندان و كسانی ‌كه پی‌گیر رساندن پرنده هفتمین دوسالانه‌ی نقاشی به آشیانه بودند، تشكر به به هفت نمایشگاه و دوسالانه‌ای كه در رشته‌های گوناگون تجسمی ظرف یك‌سال‌ونیم گذشته برگزار شده است، اشاره كرد.

● از این پس به‌موقع!

وی افزود: دوسالانه‌های ملی را كه یك‌ دوره پس از نخوت و تعطیلی برگزار كردیم دفتر دوران برگزاری‌ها آمادگی جدی دارد تا از این پس همه این دوسالانه‌ها به‌موقع برگزار شود.

وی در ادامه خاطرنشان كرد: جا دارد كه در آغاز سی‌امین سالگرد پرشكوه و سرفرازانه مردم با ایمان و فرهنگی و عزت‌خواه ایران، كه شما حافظان معرف بصری این مردم و ملت با فرهنگ و با فضیلت ایران هستید، با تلاش و محبت و عشق و بردباری، بر بام باسمه و رنگ، تنبور عشق و شیدایی را بنوازید و زورق كاوش‌گر خود را بر دریای پرتلاطم و طوفانی تاریخ معاصر به‌درستی و هوشمندانه هدایت كرده و هنر زیبا، ناب و حیات‌بخش معنوی و معرفتی این ملت و فرهنگ را به تشنگان هنر زیبا، ناب و اصیل جهانی نمایش دهید.

صادقی اعلام كرد كه این نمایشگاه به نام و یاد هنرمندان پیشكسوت و بزرگی چون استادان ضیا‌پور، قندریز، اصغر محمدی، سهراب سپهری، ماركو گریگوریان،‌ حسین كاظمی، فرامرز پیلارام،‌ یكتایی، مام‌بیگی، روح‌بخش، شهبق، اسپهبد، اسماعیل‌زاده، ایرج كریم‌خان‌زند و زنده‌یاد تازه گذشته ژازه طباطبایی برگزار می‌شود.

به گفته‌ی او، در این نمایشگاه مجموعه آثاری با همت نقاشان تراز اول كشور با عنوان حمایت از ملت مظلوم فلسطین و دلیرمردان پیروز حزب‌الله لبنان با موضوع هنر مقاومت به نمایش درآمده و محورهای ارزشی و اصلی نمایشگاه هم "ایران سرزمین مهر"، "رابطه تاریكی و روشنایی" و "بخش آزاد" است.

● با دست ‌خالی كار كردم

سپس حبیب‌الله آیت‌اللهی - دبیر هفتمین دوسالانه‌ی نقاشی معاصر ایران - گفت: این دوسالانه یك‌سال‌و‌نیم به تأخیر افتاد و ما از مسوولان خواستیم كه برگزاری آن را به ما بسپارند و آن‌ها هم موافقت‌شان را شش ماه پیش به ما ابلاغ كردند.

وی تأكید كرد: ما با دست خالی كار كردیم و كسانی كه باید ما را حمایت می‌كردند این كار را نكردند تا این دوسالانه با همت شما هنرمندان و دفتر هنرهای تجسمی و همكاری زارع و صادقی برگزار شود.

او از كارهای ارایه‌شده به دبیرخانه گفت و تصریح كرد: همه داوران متفق‌القول بر این باورند كه هنرمندان جوان ما حتا از هنرمندان و استادانی كه در غرب صاحب‌نام هستند، بهتر بوده‌اند و حتا كارهایی را كه مجبور بودیم كنار بگذاریم كارهایی بهتر از هنرمندان كشورهای همسایه ایران به‌شمار می‌رفتند.

آیت‌اللهی از قول یك هنرمند غربی گفت: انقلابی كه در همه شئون هنرهای تجسمی در فرانسه در قرن بیستم به وجود آمد در قرن شانزدهم در ایران به وجود آمده بود و همچنین از یكی از مجله‌های پرفروش غرب عنوان كرد، اگر تمام نقاط جهان را جست‌وجو كنید ضرب‌شست هنرمندان ایران را در آن‌جا می‌یابید.